Skip to main content

Silikon to substancja, która zrewolucjonizowała leczenie ran i usuwanie blizn. Badania dowiodły, że plastry silikonowe i żele zwierające tę substancję znacząco poprawiają wygląd blizny1. Sprawdź jak działają i jak sprawdzają się w leczeniu blizn preparaty takie jak plastry silikonowe na blizny oraz żele na blizny.

Czym są blizny patologiczne?

Proces gojenia się rany i powstania blizny w miejscu przerwania ciągłości skóry jest zwykle długi i skomplikowany. Chociaż krew z rany przestaje lecieć już po kilku minutach, a po kilku dniach tworzy się na niej strup, to jednak nie oznacza to jego końca.

Jeszcze przez wiele miesięcy po zrośnięciu się skóry, działać będą mechanizmy naprawcze, polegające na produkcji kolagenu wzmacniającego bliznę i nadającemu jej elastyczność. To tzw. faza remodelingu blizny, kluczowa dla jej ostatecznego wyglądu.

Przebieg procesu gojenia się i powstawania blizny może zostać zaburzony na skutek uwarunkowań genetycznych czy złej pielęgnacji rany.  Nieprawidłowo zagojone blizny noszą miano blizn patologicznych i przyjmują formę blizn przerostowych i keloidów.

Są one poważnym problemem medycznym i powodują duży dyskomfort fizyczny dla pacjenta, który je posiada. Z punktu widzenia estetycznego blizny przerostowe i keloidy są defektem i deformacją kosmetyczną, ale stanowią także źródło zaburzeń funkcjonalnych. Często towarzyszy im dokuczliwy świąd, ból i uczucie ciągnięcia, mogące prowadzić do upośledzenia motoryki.

Walka z tego typu bliznami bywa uciążliwa, szczególnie w przypadku, gdy zaniedba się ich właściwą pielęgnację od momentu zagojenia się rany.

Co to jest silikon?

Silikon to substancja powstała na bazie krzemu, która od lat stosowana jest w medycynie. Silikon można spotkać w lekach, implantach, a także w opatrunkach.

Tak szerokie działanie silikon zawdzięcza między innym swoim właściwościom, identycznym z właściwościami ludzkiej skóry. Przepuszcza tlen, ale zatrzymuje wodę, stanowi barierę dla mikroorganizmów chorobotwórczych, a przy tym nie wywołuje alergii i jest doskonale tolerowany przez organizm człowieka.

Jedną z dziedzin medycyny, w której wykorzystuje się silikon jest leczenie ran i terapia blizn. Produkty stosowane tutaj to najczęściej plastry silikonowe (na blizny o dużej powierzchni) oraz żele (przeznaczone do blizn o mniejszych rozmiarach).

Silikon wykorzystywany w opatrunkach na blizny ma wiele działań przyspieszających jej tworzenie się, zapobiegających powstawaniu blizn patologicznych oraz zmniejszaniu ich widoczności.

Właściwości silikonu w leczeniu blizn

Mechanizm działania silikonu na blizny dojrzałe odbywa się poprzez wzrost temperatury skóry o około 1,7° pod nałożoną na nią błoną silikonową. Dzięki temu wydzielane są enzymy hydrolityczne, głównie kolagenaza, które wpływają na rozpuszczanie dojrzałej tkanki.

Silikon wykazuje także właściwości okluzyjne, tworząc na powierzchni skóry cienką, przezroczystą warstwę, chroniąc tkanki przed nadmiernym parowaniem wody z naskórka. W procesie powstawania blizny zapewnienie odpowiedniego nawilżenia jest niezbędne w celu zatrzymania nadmiernej produkcji kolagenu, która powoduje przerost blizny.

Właściwości okluzyjne silikonu odpowiadają właściwościom normalnej skóry, z tego względu jest ona w prawidłowy sposób zabezpieczona przed utratą wody. Zaletą, jaką posiadają żele i plastry silikonowe na blizny, jest brak przeciwwskazań przy łączeniu ich z innymi metodami terapeutycznymi, takimi jak aplikacja kremów tradycyjnych zawierających wyciąg z cebuli lub witaminę E, terapia uciskowa, iniekcje kortykosteroidów czy terapia laserowa.

Właściwości Skutek
Zwiększa nawilżenie warstwy rogowej naskórka2 Zmniejsza swędzenie i dyskomfort związany z bliznami.
Pozwala skórze „oddychać” Zapewnia dostęp powietrza, który przyspiesza proces gojenia
Chroni tkankę bliznowatą przed bakterii Zapobiega wywołanej bakteriami nadmiernej produkcji kolagenu
Normalizuje syntezę kolagenu w nieprawidłowej bliźnie oraz zwiększa poziom enzymów, rozkładających nadmiar kolagenu. Zmniejsza prawdopodobieństwo powstania blizny przerosłej lub keloidowej
Podnosi temperaturę i ułatwia regulację produkcji fibroblastów i produkcji kolagenu3. Powoduje to bardziej miękką i płaską bliznę4.

Plastry silikonowe na blizny patologiczne

W leczeniu blizn patologicznych oraz do profilaktycznego stosowania prawidłowo gojących się blizn najwyższą skutecznością wykazują się plastry i żele silikonowe Sutricon.  W porównaniu z metodami tradycyjnymi, takimi jak maści na bazie innych środków aktywnych, silikon wykazuje się o 20% wyższą skutecznością. Żele i plastry silikonowe posiadają znaczącą skuteczność w leczeniu blizn i jest to najwyższy wynik na tle środków dostępnych na rynku. Badana pokazują, że redukcja wyglądu i rozmiaru blizny po terapii silikonowej sięga 60–80%5.

Silikon medyczny jako plaster lub żel silikonowy pozwala na skuteczne zapobieganie tworzenia się blizny przerostowej, usprawniające tym samym prawidłowy proces gojenia się blizn. Stosując preparaty na bazie silikonu na stare blizny, można oczekiwać poprawy ich wyglądu i elastyczności. Blizny nie bolą, nie swędzą i nie powodują już takiego dyskomfortu jak przed terapią z użyciem silikonu.

Jak stosować żele i plastry silikonowe na blizny?

Plastry i żele silikonowe Sutricon należy stosować jak najwcześniej, jednak dopiero po całkowitym zagojeniu się rany. Najlepiej profilaktykę blizn patologicznych warto zacząć od około 3 tygodnia po operacji lub zagojeniu się rany będącej skutkiem przerwania ciągłości skóry, gdy został już wytworzony naskórek w obrębie uszkodzenia.

W celu osiągnięcia zadowalających efektów, preparaty te należy stosować regularnie, postępując zgodnie z instrukcją używania dołączoną do opakowania. Standardowy czas terapii wynosi 3 miesiące.

Dobrym sposobem jest też mobilizacja6 blizny przy użyciu żelu silikonowego. To zabieg mający na celu zwiększenie elastyczności blizny oraz jej spłaszczenie.

Bibliografia:

  1. The Efficacy of Silicone Gel for the Treatment of Hypertrophic Scars and Keloids, Neerja Puri and Ashutosh Talwar, Link
  2. Rany pooperacyjne w chirurgii ortopedycznej i ich najczęstsze powikłania, Paweł Łęgosz, Sylwia SarzyńskaPaweł MałdykŁukasz Pulik, Link
  3. Blizny – możliwości terapii miejscowej, Małgorzata Mazur, Link
  4. The Efficacy of Silicone Gel for the Treatment of Hypertrophic Scars and Keloids, Neerja Puri and Ashutosh Talwar, Link
  5. Blizny – możliwości terapii miejscowej, Małgorzata Mazur, Link
  6. Rany pooperacyjne w chirurgii ortopedycznej i ich najczęstsze powikłania, Paweł ŁęgoszSylwia SarzyńskaPaweł MałdykŁukasz Pulik, Link