Wszystko o bliznach

Blizna po opryszczce – kiedy powstaje i jak się jej pozbyć?

Jednym z powikłań związanych z opryszczką jest powstawanie blizn. Dowiedz się w jaki sposób może zniknąć blizna po opryszczce.

Blizna po opryszczce – kiedy powstaje i jak się jej pozbyć?

Opryszczka to problem, który może przydarzyć się każdemu, chociaż duże znaczenie mają w tej kwestii predyspozycje genetyczne. Dolegliwość ma podłoże wirusowe i prowadzi do czasowych zmian skórnych. Zdarza się jednak, że konsekwencje tego problemu są bardziej skomplikowane. Dzieje się tak, gdy pojawi się blizna po opryszczce. Jakie podłoże ma to zjawisko. W jaki sposób poradzić sobie z tym rodzajem blizny?

Czym jest opryszczka?

Opryszczka to dolegliwość przenoszona i wywoływana przez wirus HSV. Zarazić możemy się od innego nosiciela poprzez kontakt fizyczny, choćby pocałunek. Nie oznacza to jednak, że wirus z łatwością zaatakuje nasz organizm. OOpryszczka na ustach najczęściej pojawia się pod wpływem określonych czynników. Należą do nich między innymi obniżona odporność, wyziębienie, nadmierne opalanie, osłabienie, a nawet stres.

W jaki sposób opryszczka daje o sobie znać? Pojawiają się pęcherzyki na ustach. Chociaż to nie jest poważna dolegliwość, jej objawy bywają bardzo nieprzyjemne. Należą do nich między innymi pieczenie i swędzenie, co ze względu na umiejscowienie dolegliwości stwarza kłopoty podczas przyjmowania pokarmów, napojów i w trakcie mówienia. Zwykle pęcherzyki utrzymują się przynajmniej przez kilka dni, dopóki organizm nie poradzi sobie z wirusem.

Jak powstaje blizna po opryszczce?

Przykrą konsekwencją dolegliwości bywa blizna po opryszczce. Jej powstawanie nie jest regułą i wiele zależy w tej kwestii od podjętego leczenia. W miejscu powstawania pęcherzyków rozwija się dość silny stan zapalny. W późniejszym etapie walki z wirusem nabrzmiałe pęcherzyki pękają i sączy się z nich wydzielina. Następnie powstają strupki. Nie powinno się ich zrywać, dopóki nie odpadną samodzielnie. Jednak okolice ust to dość newralgiczne miejsce. Bardzo łatwo o zadrapanie choćby w trakcie przyjmowania pokarmów, napojów lub codziennej pielęgnacji. Kobiety muszą zachować szczególną ostrożność podczas nakładania makijażu, z kolei dla mężczyzn zagrożenie stanowi codzienne golenie twarzy.

Jeśli strup po opryszczce zostanie zerwany, gojenie się rany nie przebiega prawidłowo. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że powstanie właśnie blizna po opryszczce. Aby do tego nie dopuścić, warto zareagować natychmiast, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy. Do dyspozycji są środki doustne i przeznaczone do stosowania miejscowego. Pęcherzyków nie powinno się dotykać, aby nie rozprzestrzeniać choroby.

Jak pozbyć się blizny po opryszczce?

Jeśli jednak blizna po opryszczce pojawi się na naszej twarzy, należy podjąć specjalne działania, by zredukować jej widoczność. Ślady powinny zniknąć po kilku tygodniach. Jeśli to nie nastąpi, czas sięgnąć po profesjonalne rozwiązania. Z pewnością jednym z najlepszych są żele i plastry silikonowe, które zmiękczają, rozjaśniają i wygładzają powierzchnię blizny. Blizna po opryszczce powinna przy stosowaniu tych dostępnych w aptece preparatów zniknąć w ciągu maksymalnie kilku miesięcy. W najcięższych przypadkach do dyspozycji pozostają jeszcze specjalne peelingi i zabiegi laserowe, jednak terapię najlepiej zacząć od silikonu, który powinien zadziałać skutecznie w przypadku tych stosunkowo niedużych blizn.