Blizny po oparzeniu są zazwyczaj nieestetyczne. Przypominają także o traumatycznych wspomnieniach oraz bólu, który towarzyszył w trakcie ich powstania. Czy istnieje możliwość pozbycia się blizn tego typu? Jakie metody walki z bliznami są w tym wypadku najskuteczniejsze?


Blizny po oparzeniach – czy można się ich pozbyć?

 

Czym są oparzenia?

Oparzenie to uszkodzenie skóry, powstałe na skutek m.in. działania ciepła, ognia, prądu elektrycznego, promieni słonecznych czy żrących substancji chemicznych. Wyróżnia się trzy stopnie głębokości oparzenia, w zależności od tego jakie tkanki obejmuje.

  • Oparzenia pierwszego stopnia. Obejmują tylko naskórek i zwykle nie pozostawiają po sobie blizn. W tym wypadku objawami oparzenia są: zaczerwieniony naskórek, mocne swędzenie i pieczenie. Objawy ustępują zazwyczaj po kilku, kilkunastu dniach.
  • Oparzenia drugiego stopnia, zazwyczaj dzielone na IIA i IIB. Oparzenia IIA, czyli powierzchowne, obejmują naskórek oraz część skóry właściwej. Na skórze pojawiają się pęcherze wypełnione surowiczym płynem. W zależności od tego, jak rany będą pielęgnowane, różne jest ryzyko pozostania blizn. Przedwcześnie pęknięte pęcherze mogą utrudnić gojenie i doprowadzać do powstawania blizn. Oparzenia IIB, czyli głębokie, obejmują naskórek oraz skórę właściwą. Po tego typu oparzeniach zostają blizny.
  • Oparzenia trzeciego stopnia. Oparzenia które obejmują skórę właściwą, a także naczynia, nerwy skórne, podskórną tkankę tłuszczową. Zdarza się, że niezbędne jest przeszczepienie skóry. Powstałe na skutek oparzeń trzeciego stopnia blizny są bardzo widoczne.

Proces gojenia się blizny powstałej w wyniku oparzenia zależy od tego jak głębokie jest  uszkodzenie skóry,od genetycznych predyspozycji i dbałości o ranę w trakcie jej gojenia.

Blizny po oparzeniach – jak się ich pozbyć?

Usuwanie blizn po oparzeniach jest procesem długotrwałym, wymagającym cierpliwości i systematyczności. Efekty terapii zależne są od tego, w jaki sposób doszło do oparzenia – najgorzej goją się blizny po oparzeniach żrącymi środkami chemicznymi. Bliny po oparzeniach najczęściej przyjmują postać przerostową oraz keloidową, przez co są bardzo widoczne, co może być dużym problemem dla osoby, która je posiada. Blizny po oparzeniach można usunąć za pomocą zabiegu laserem, krioterapii, a także stosując coraz bardziej popularne, ze względu na swoją skuteczność, preparaty silikonowe. Doskonałą metodą walki z bliznami jest stosowanie plastrów silikonowych, które zapewniają skórze odpowiednie warunki do regeneracji. Plastry silikonowe można zacząć stosować od razu po wygojeniu się rany po oparzeniu, gdy pojawi się już tkanka i odpadną strupy. . Czas leczenia za pomocą produktów silikonowych na blizny jest uzależniony od wielu czynników takich jak: predyspozycje genetyczne, „wiek” blizny, typ blizn, a także systematyczności stosowania produktów z silikonem. Zazwyczaj, aby zobaczyć efekt, plastry stosuje się od trzech do sześciu miesięcy. Można spotkać się z laserowym usuwaniem blizn, jak również z krioterapią. Są to jednak dosyć inwazyjne i kosztowne metody walki z bliznami i powinny być stosowane w ostateczności, kiedy wcześniejsze metody walki z blizną już zawiodły.