Skip to main content

Według lekarzy blizny po oparzeniu należą do najbardziej skomplikowanych w pielęgnacji. Działanie wysokiej temperatury wywiera znaczny wpływ na skórę, a sama blizna po oparzeniu  oddziałuje negatywnie na funkcjonowanie organizmu. W leczeniu śladów oparzeń liczy się szybka interwencja i regularna pielęgnacja uszkodzonej partii skóry.

Walczmy w ten sposób nie tylko o komfort fizyczny, ale również psychiczny pacjenta, który wiąże się z ewentualną widocznością blizny. Współczesna medycyna daje nam wiele możliwości – takich jak m.in. plastry silikonowe na blizny po oparzeniu, naturalne domowe sposoby czy terapię laserem. Czym charakteryzuje się blizna po oparzeniu? W jaki sposób należy ją pielęgnować, by maksymalnie zredukować jej widoczność?

Czym charakteryzuje się blizna po oparzeniu?

Blizna po oparzeniu powstaje  w wyniku gojenia się rany, która stanowi efekt oddziaływania na skórę wysokiej temperatury lub substancji chemicznych. Zanim przejdziemy do skutecznych metod terapii, warto przedstawić charakterystykę blizny, która jest dość skomplikowana i zależy od stopnia uszkodzenia tkanek i bodźców, które je wywołały.

Blizny po oparzeniu mają charakter mieszany, zwłaszcza gdy są rozległe. Wynika to między innymi z faktu, że skóra w określonych partiach ciała ma różną grubość. Poza tym czynnik wywołujący oparzenie działa niekiedy z różną intensywnością na poszczególne fragmenty skóry. W obrębie jednej rany mogą więc pojawiać się zarówno blizny o charakterze zanikowym, jak i przerostowe, a nawet keloidy, czyli bliznowce. Wygląd blizny zależy również od głębokości rany, a także od  sposobu pielęgnacji jej  po oparzeniu.

W przypadku tego typu blizn, czyli spowodowanych oparzeniem blizny te mają nierówną strukturę. Kolagen, który pojawia się w trakcie bliznowacenia, układa się nierównomiernie. Dlatego blizna ma nieregularny kształt i znacznie różni się od zdrowej tkanki. Poza efektem wizualnym prowadzi to do spadku elastyczności skóry.

Blizna po oparzeniu bywa również nienaturalnie twarda, jednocześnie od pozostałych partii skóry różni się barwą. Na początku przybiera ona czerwony lub purpurowy kolor, z czasem jednak blednie i staje się jaśniejsza od skóry pacjenta.  Tego typu blizny często stanowią źródło dyskomfortu psychicznego, szczególnie gdy powstają w widocznych miejscach — dlatego tak bardzo ważna jest ich regularna i odpowiednia pielęgnacja.

Jak blizny po oparzeniu wpływają na organizm?

Nawet jeśli blizna po oparzeniu powstaje w nieeksponowanych partiach ciała i nie przeszkadza pacjentowi, nie wolno bagatelizować nieprawidłowości w rozwoju blizny, takich jak jej przerost. Zmiany w tkankach wpływają bowiem na funkcjonowanie naszego organizmu. Pamiętajmy, że zabliźniona tkanka jest mało elastyczna, więc skóra nie spełnia wszystkich swoich funkcji.

Dotyczy to szczególnie tkanek położonych głębiej. Powstające wówczas nienaturalne naprężenia wynikające z braku elastyczności przyczyniają się do nieprawidłowego działania układu ruchu. W dłuższej perspektywie czasowej może to prowadzić nawet do zmian zwyrodnieniowych. To kolejny powód, dla którego warto sięgnąć po plastry silikonowe na blizny po oparzeniach lub po inne metody pielęgnacji blizn.

Nie wolno również zapominać, że blizny przerostowe prowadzą niekiedy do powstawania nowotworów. Według badań przeprowadzonych w USA, taki efekt pojawia się nawet w 2% przypadków. Zauważono również, że najbardziej niebezpieczne pod tym względem są blizny pokrywające ręce.

Pielęgnacja blizn po oparzeniu – domowe sposoby

Pielęgnacja blizny po oparzeniu powinna rozpocząć się w momencie, gdy rana całkowicie zamknie się, czyli odpadną wszelkie strupy oraz nic nie będzie się z niej jątrzyć. W przypadku szczególnie skomplikowanych ran, proces gojenia potrafi trwać dość długo. Czynnikami, które go spowalniają są choroby współistniejące  takie jak cukrzyca czy choroby tarczycy.

Chociaż współczesna medycyna dostarcza nam zaawansowane rozwiązania na blizny po oparzeniu, wciąż korzysta się także z tradycyjnych domowych sposobów pielęgnacji. Wśród nich możemy wymienić między innymi naturalne napary – z czarnego bzu, nagietka czy rumianku. Oczywiście ich picie nie sprawi, że rana natychmiast się zagoi, a blizna będzie rozwijać się prawidłowo, jednak dzięki swoim właściwościom regenerującym i bakteriobójczym zioła wspierają nasz organizm w batalii z uszkodzeniem tkanek.

Często sięga się również po wyciąg z nagietka lekarskiego, który przyczynia się do szybszego zabliźniania się ran, także powstałych w wyniku oparzenia. Nasiona lnu również przyspieszają proces gojenia i zmiękczają skórę. Za uelastycznienie skóry odpowiada z kolei olej z nasion róży. Prawdziwą skuteczność w pielęgnacji blizn po oparzeniu prezentują jednak metody stosowane miejscowo.

Plastry silikonowe na blizny po oparzeniu

Dobroczynne właściwości roślin nie są jednak tak skuteczne, jak profesjonalna terapia, którą zapewniają plastry silikonowe na blizny po oparzeniu. W przypadku rozległych ran i blizn warto sięgnąć właśnie po nie. Zresztą nieprzypadkowo zyskały rekomendację Międzynarodowego Zespołu Ekspertów ds. Leczenia Blizn. Na czym więc polega ich działanie? Wewnętrzna strona plastrów pokryta jest żelem silikonowym. W przypadku plastrów Sutricon jest to najwyższej jakości silikonowy żel farmaceutyczny, który odpowiada za zmniejszenie, wygładzenie, zmiękczenie i uelastycznienie, a także rozjaśnienie blizny.

Najlepsze plastry silikonowe na blizny po oparzeniu, takie jak Sutricon, charakteryzują się właściwościami przypominającymi zdrową ludzką skórę. Są elastyczne i przepuszczają tlen, a jednocześnie zapobiegają utracie wody. Poza tym pacjenci stosujący plastry mogą poczuć ulgę. Blizna po oparzeniach powoduje zwłaszcza w początkowej fazie swędzenie, a nawet ból. Plastry silikonowe na oparzenia redukują te nieprzyjemne odczucia.

Jak długo trwa terapia? Wszystko zależy od tego, jak bardzo rozległa i świeża jest blizna. Plastry na blizny po oparzeniu oddziałują zarówno na dopiero tworzące się blizny, jak i te kilkuletnie. W pierwszym przypadku standardowo stosujemy je przez okres około 3 miesięcy, w drugim około 6. W przypadku blizn przerostowych i keloidów terapia może wydłużyć się nawet do jednego roku.

Plaster silikonowy na blizny po oparzeniu Sutricon działa przez całą dobę, a jeśli jest utrzymany w czystości oraz dokładnie przylega do skóry, może być stosowany nawet do 5 dni. Warto pamiętać, że plaster można docinać, w zależności od wielkości blizny, pozostawiając margines 5 mm z każdej strony.

Zabiegi kosmetyczne, laserowe usuwanie blizn po oparzeniu

W jaki jeszcze sposób można pielęgnować blizny po oparzeniu? Niektórzy pacjenci udają się w tym celu do gabinetów kosmetycznych. Jeśli blizna po oparzeniu jest płytka i nie charakteryzuje się dużym przerostem, pomocny może okazać się peeling, na przykład chemiczny.

Dość popularnym zabiegiem jest także dermabrazja, czyli mechaniczne ścieranie naskórka. Podobnie jak plastry silikonowe na blizny po oparzeniach, również zabiegi kosmetyczne nie przynoszą efektów od razu. By je zauważyć, należy regularnie powtarzać peeling.

W najbardziej skomplikowanych przypadkach pacjenci decydują się na zabiegi chirurgiczne polegające na wycięciu blizny i przeszczepieniu skóry z innej partii ciała. Obecnie częściej stosuje się jednak zabiegi laserowe. Bywają one skuteczne, ale jednocześnie mają swoje przeciwwskazania i nie każdy może z nich skorzystać. Taki zabieg nie wchodzi w grę w przypadku dzieci, kobiet w ciąży czy osób cierpiących na choroby serca, epilepsję i wiele innych dolegliwości.

W przypadku powstawania bliznowców zabieg laserem nie zawsze kończy się powodzeniem. Nadmierna produkcja kolagenu powoduje bowiem, że blizna odrasta w podobnej formie. Między innymi dlatego znacznie bardziej popularną metodą pielęgnacji i redukcji widoczności blizn są plastry silikonowe na blizny po oparzeniu.