Skip to main content

Ospa to bardzo często występująca choroba zakaźna wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Zazwyczaj wykwity na skórze pojawiają się przez dwa tygodnie, jednak krosty pozostają z dzieckiem nawet po zwalczeniu przez organizm wirusa.

Blizny po ospie u dzieci bardzo często stanowią „pamiątkę” po chorobie. Są głębokie i ciemne, jednak istnieją skuteczne sposoby, które pozwalają zniwelować ich wygląd. Na rynku dostępnych jest wiele maści i zabiegów dermatologicznych, które zmniejszają ich widoczność. Podpowiadamy jak pozbyć się blizn po ospie, aby dziecko mogło nadal cieszyć się pięknym wyglądem skóry.

Ospa wietrzna a blizny

W społeczeństwie pokutuje przekonanie, że blizny po ospie u dzieci powstają na skutek zdrapywania krostek. Nie zawsze pokrywa się to z rzeczywistością. Blizny po ospie mogą powstać u dzieci, które nie wykazywały żadnego zainteresowania krostami.

Dominującym czynnikiem jest tendencja do bliznowacenia. Dodatkowo, ogromne znaczenie ma kwestia możliwości zakażenia krostki przez bakterie, wówczas dochodzi do podrażnienia struktury skóry, co skutkuje w przyszłości powstaniem nieestetycznej blizny po ospie.

Blizny po ospie – jak zapobiegać ich powstaniu?

U dzieci chorych na ospę, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, które nie są bezpośrednio związane z przebiegiem choroby. Wprowadzenie pewnych zasad znacząco obniża ryzyko powstania blizn po ospie. W zapobieganiu powstawaniu blizn po ospie przede wszystkim należy:

  • Minimalizować czas przebywania dziecka na słońcu. Niezagojone krosty cechują się ogromną podatnością na powstawanie przebarwień pod wpływem działania promieni słonecznych.
  • Regularnie należy obcinać dziecku paznokcie, pod którymi skrywają się liczne bakterie, dzięki czemu utrudnione będzie rozdrapywanie ran.
  • Częściej zmieniać pościel i ubrania.
  • Do kąpieli dodawać rozwór manganianu (VII) potasu, siemię lniane lub płatki owsiane. Te substancje posiadają działanie antyseptyczne, a jednocześnie łagodzą odczucie świądu.
  • Zrezygnować ze stosowanie dodatkowych wysuszaczy. Krosty należy odkażać łagodnymi preparatami antyseptycznymi, zahamowującymi rozwój bakterii. Warto wybierać preparaty, które są pozbawione alkoholu.

Jak pozbyć się blizn po ospie?

Nie zawsze udaje się w pełni uchronić dziecko przed bliznami po ospie. Zazwyczaj blizny są bardzo widoczne przez kilkanaście miesięcy po chorobie, później stopniowo zaczynają zanikać. W szczególności te płytkie blizny mogą stać się niezauważalne po dłuższym czasie. Blizna po ospie może przybrać formę wklęsłą, czyli zanikową. Ten rodzaj wymaga już specjalistycznego i regularnego działania, wpływającego na poprawę kondycji skóry.

Zabiegi na blizny po ospie

Leczenie blizn po ospie może przebiegać na różne sposoby. W zależności od posiadanego budżetu można skorzystać z droższych i profesjonalnych zabiegów dermatologicznych, tj. dermabrazja, peelingi chemiczne, czy też laser frakcyjny.

Choć cechują się wysoką skutecznością, to nie są pozbawione skutków ubocznych. W niektórych przypadkach, po przeprowadzeniu dermabrazji lub peelingu chemicznego może dojść do trudnego do przewidzenia pogłębienia się blizn. W szczególności w przypadku dzieci te zabiegi nie są polecane, ponieważ  są inwazyjne i bolesne.

Usuwanie blizn po ospie a preparaty na blizny

Najbardziej optymalnym działaniem jest wspomaganie procesu gojenia krosty, w szczególności bezpośrednio po etapie sączenia i odpadnięciu strupów. Wówczas prawdopodobieństwo wystąpienia blizn jest znacznie mniejsze. Sutricon to preparat na blizny po ospie godny polecenia. W swoim składzie posiada silikon, który ma za zadanie wsparcie naturalnych procesów regeneracyjnych skóry. Odpowiada za regulowanie produkcji kolagenu w skórze. S

utricon, który występuje w formie żelów i plastrów, cechuje się działaniem, które chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Odpowiada za utrzymanie prawidłowego nawilżenia i natlenienia skóry. W rezultacie regularnego stosowania blizna posiada jaśniejszy wygląd i gładszą strukturę.

Wybierając preparat na blizny po ospie u dziecka należy brać pod uwagę możliwy dyskomfort związany z umiejscowieniem gojącej się blizny.  W miejscach, które pozostają w ruchomych częściach ciała warto skorzystać z maści, która posiada działanie regeneracyjne i nie będzie ulegała deformacji.

Z kolei preparaty w formie plastra skutecznie zapobiegają drapaniu, a jednocześnie niwelują ryzyko zabrudzenia rany. Ponadto zmniejszają uczucie napięcia skóry. Plastry Sutricon dla dzieci ozdobione są kolorowymi postaciami, dlatego przywołują u najmłodszych miłe skojarzenia po okresie uciążliwej choroby.