Nieprzyjemnym następstwem ospy wietrznej bywają blizny po ospie, które niekiedy stają się pamiątką na wiele lat. W jaki sposób zapobiec ich powstawaniu i jak zredukować ich widoczność, jeśli już się pojawią?


Ospa wietrzna to typowo dziecięca choroba, która najczęściej pojawia się u przedszkolaków. Jej nazwa wiąże się z faktem, że chorobą można zarazić się ze sporej odległości drogą kropelkową. Charakterystyczne dla ospy jest powstawanie wyprysków w postaci krostek, które stopniowo przeradzają się w bąbelki. Chorobie towarzyszy silne uczucie swędzenia. Nie jest ona szczególnie groźna, jednak zdarzają się niebezpieczne powikłania. Jej nieprzyjemnym następstwem bywają z kolei kłopotliwe blizny po ospie, które niekiedy stają się pamiątką na wiele lat. W jaki sposób zapobiec ich powstawaniu i jak zredukować ich widoczność, jeśli już się pojawią?

Dlaczego i jak powstają blizny po ospie?

Ospa wietrzna początkowo przypomina przeziębienie, jednak po pewnym czasie na ciele chorego pojawiają się krostki. Z początku możemy je zaobserwować na tułowiu, następnie również na twarzy, szczególnie w okolicach czoła i nosa. Różowe plamki z czasem stają się bąbelkami wypełnionymi płynem surowiczym, a gdy te pękną, w ich miejscu pojawiają się strupki. Blizny po ospie, podobnie jak wszystkie inne blizny, rozwijają się zwykle, gdy rana  goi się nieprawidłowo. Może to wynikać z drobnych zakażeń, ale częściej stanowi skutek rozdrapywania strupków ze względu na towarzyszący świąd podczas trwania ospy.

Jak nie dopuszczać do powstawania blizn?

Aby blizny po ospie nie pojawiły się, należy zachować szczególną higienę w okolicy krostek, co zapobiegnie ewentualnym zakażeniom. Pacjent powinien codziennie brać krótką kąpiel, a pościel regularnie wymieniać. Przede wszystkim nie wolno rozdrapywać powstających ran w skutek pękania bąbli. Może to być jednak wyjątkowo trudne, szczególnie w przypadku najmłodszych. Warto poszukać preparatów, które  uchronią miejsca dotknięte daną dolegliwością przed uczuciem świądu. Z kolei pomocą w ochronie ran przed zakażeniem będzie dbanie o ich odpowiednią higienę, a także stosowanie się do zaleceń lekarza. Dzieciom chorym na ospę możemy również maksymalnie skrócić paznokcie, by zniwelowani efekty drapania. Sprawdzają się również bawełniane rękawiczki zakładane na noc.

Domowe sposoby na blizny po ospie

Zdarza się jednak, że blizny po ospie i tak powstaną. Na szczęście możemy zrobić bardzo wiele, aby zredukować ich widoczność, tym bardziej, gdy są świeże. Co ważne domowe sposoby warto stosować już podczas samego gojenia, by zminimalizować szansę na powstanie blizn. Na gojące się rany należy stosować nawilżające oraz przyspieszające gojenie maści np. aloes czy miód manuka lub wycisnąć na gojącą się ranę witaminę E. Jednym ze sprawdzonych domowych sposobów na blizny jest przykładanie plastrów świeżego ogórka i cytryny w celu usuwania przebarwień. Na skórę dobrze wpływają także naturalne olejki – między innymi sandałowy, różany i lawendowy.

Jak redukować widoczność blizn profesjonalnymi sposobami?

Na blizny po ospie działają również zabiegi dermatologiczne, takie jak dermabrazja. W skrajnych przypadkach możemy również zdecydować się na terapię laserem. Zazwyczaj pomoc znajdziemy jednak w aptece. Popularnością cieszą się żele i plastry silikonowe, które redukują widoczność zarówno świeżych, jak i nawet dziewięcioletnich blizn.  Żel silikonowy Sutricon idealnie sprawdza się na twarzy dzięki formule non-oily, która nie pozostawia tłustego filmu.  Sprawia, że skóra staje się jedwabiście gładka i matowa. Po nałożeniu żel tworzy na skórze cienką, niewidoczną i odporną na wodę powłokę, stanowiącą ochronę blizny. Regularne stosowanie żelu przez minimum 3 miesiące sprawia, że nasza blizna staje się niemal niewidoczna.