Skip to main content

Zadrapania, głębokie skaleczenia mogą być przyczyną pojawienia się blizny u dzieci. Sprawdź jak prawidłowo pielęgnować rany i blizny u dziecka.

Jedną z rzeczy, z którą musi się zmierzyć każdy rodzic są blizny u dzieci. To zupełnie naturalne, większość z nas nie uniknęła w swoim dzieciństwie zadrapania, głębokiego skaleczenia czy rozcięcia łuku brwiowego. Zwłaszcza najmłodsi narażeni są na powstawanie różnego rodzaju blizn. Dziecko poznaje otaczający je świat, podejmując decyzje zupełnie nieświadome konsekwencji swoich działań. W Polsce aż 116 000 dzieci w wieku 0-9 lat doznaje wypadków[1], z czego ponad połowa zdarza się w domu i w czasie wolnym.

Blizny u dzieci występują bardzo często i nie zawsze muszą być wynikiem poważnych wypadków. Większość z nas, będąc w wieku dziecięcym, podczas zabawy zupełnie nie zwracała uwagi na zadrapania, drobne rozcięcia czy siniaki. Ze względu na delikatną i wrażliwą skórę naszych dzieci, są one nieustannie narażone na tego typu zranienia. Mogą też łatwo ulec poparzeniu, np. promieniami słonecznymi, dotykając gorącej kuchenki czy wylewając na siebie świeżo zaparzoną herbatą. Każdy z tych wypadków może spowodować powstanie blizny u dzieci a co za tym idzie ślad na skórze na całe życie.

Aby wiedzieć jak właściwie postępować z blizną u dzieci, należy przede wszystkim zdać sobie sprawę, czym tak naprawdę ona jest i jak się tworzy. Blizna jest wynikiem uszkodzenia skóry właściwej i dalszych jej warstw. Powstaje w procesie gojenia się rany, gdy tkanka łączna zastępuje tkankę uszkodzoną, w wyniku czego następuje proces sieciowania kolagenu. Dzieci posiadają dużą skłonność do regeneracji skóry, zdecydowanie większą niż dorośli. Zwłaszcza głębokie urazy czy oparzenia mogą prowadzić do deformacji skóry, zaburzeń funkcjonalności czy defektów estetycznych[2].

Należy pamiętać, że żadnej rany nawet tej drobnej nie należy lekceważyć. W przypadku dzieci – szczególnie tych najbardziej narażonych na skaleczenia – trzeba wiedzieć jak postępować z tak delikatną skórą jaką jest skóra dziecka. W celu zapobiegania tworzenia się brzydkiej blizny u dzieci, warto jest wesprzeć naturalne procesy gojenia. Metodą, która wspomaga naturalną regenerację skóry i reguluje produkcję kolagenu jest silikon w postaci żelu i cienkich plastrów Sutricon. Oba te preparaty stosujemy już na wygojoną skórę (niesączącą się, bez strupów).

Silikon farmaceutyczny zawarty w preparatach Sutricon zabezpiecza bliznę przed działaniem czynników zewnętrznych oraz chroni przed utratą wilgoci, gdyż hamuje parowanie wody ze skóry (efekt okluzji), co generuje większe nawilżenie tkanek. Charakteryzuje się też przepuszczalnością tlenu, dzięki czemu skóra i blizna oddychają naturalnie. Te cechy silikonu powodują rozjaśnienie, wygładzenie i zmiękczenie blizny, a w efekcie poprawę jej wyglądu.

21292.jpg

Gojące się blizny u dzieci mogą być bardzo nieprzyjemne i dokuczliwe, zwłaszcza dla najmłodszych. Skóra w tym miejscu może swędzieć, występuje uczucie pieczenia i ciągnięcia. Dzieci nie mają tyle cierpliwości i zrozumienia tego, co się dzieje z ich ciałem co dorośli, przez co mają dużą tendencję do drapania blizny oraz odczuwają duży dyskomfort fizyczny. W takiej sytuacji idealne zastosowanie ma ultracienki plaster silikonowy (Sutricon), który ograniczy dziecku dostęp do blizny przed drapaniem oraz zabezpieczy ją przed zewnętrznymi zanieczyszczeniami.

Dodatkowo przyniesie ulgę w postaci mniejszego uczucia ciągnięcia i bólu, które są szczególnie uciążliwe dla najmłodszych. Dużym plusem dla dzieci może być dodatkowy efekt tatuażu, który posiadają Plastry Sutricon. Kolorowe postacie wesołych stworków pomogą odwrócić uwagę naszych pociech od uciążliwości związanych z gojeniem blizny, zmieniając je w zabawę.

Warto pamiętać, że plastry silikonowe nie nadają się do stosowania na całym ciele. W przypadku blizny znajdującej się na ruchomej części ciała (łokcie, kolana) bądź na twarzy, na której niekoniecznie nasza pociecha będzie chciała mieć naklejony plaster warto zastosować żel silikonowy Sutricon.

Ze względu na swoją formułę non-oily pozostawi skórę jedwabiście gładką oraz nie będzie transferował się. (Działanie żelu pozwali na wygładzenie, rozjaśnienie oraz zmniejszenie blizny u dzieci. Wiele mam ruchliwych szkrabów zaopatruje swoją domową apteczkę w żel silikonowy, na wypadek powstania blizn u swojego dziecka.

Trzeba pamiętać, że blizny u dzieci są czymś naturalnym. Maluch poznaje świat poprzez zabawę i próbowanie nowych rzeczy. Żaden rodzic nie będzie w stanie zapobiec każdemu upadkowi i powstaniu rany. Jednak dzięki odpowiednim preparatom może przyspieszyć gojenie się skóry i sprawić, by ewentualna blizna była jak najmniej widoczna.

Bibliografia:

  • [1] GUS, Stan ludności Polski w 2009 r., 07.07.2011, s. 174
  • [2] Effectiveness of basic fibroblast growth factor for pediatric hand burns. Hayashida K, Fujioka M, Morooka S, Saijo H, Akita S J Tissue Viability. 2016 Jun 29