Mogłoby się wydawać, że czerwona i łuszcząca się skóra jest jedynym efektem słonecznych oparzeń. Niestety, tak nie jest. Nadmierna ekspozycja na słońce i nieużywanie kremów z filtrem może prowadzić do długotrwałego uszkodzenia skóry, a nawet do nowotworów. Oparzenie słoneczne może także prowadzić do powstawania nieestetycznych blizn, szczególnie jeśli skóra po oparzeniu jest źle pielęgnowana.


Czy oparzenie słoneczne może prowadzić do powstawania blizn?

Oparzenie słoneczne – przyczyny

Opalenizna jest reakcją ochronną organizmu na promieniowanie ultrafioletowe UVA i UVB. O ile sama opalenizna jest estetyczna, tak oparzenia słoneczne, które mogą pojawić się wskutek opalania, są nie tylko nieestetyczne, lecz także niebezpieczne. Do oparzenia słonecznego dochodzi najczęściej przez zbyt długie przebywanie na słońcu oraz unikanie stosowania filtrów ochronnych. Skóra jest najbardziej narażona na oparzenia w godzinach południowych, między godziną dwunastą a  piętnastą. W tych godzinach indeks UV jest najwyższy.

Blizny po oparzeniach słonecznych – kiedy występują?

Blizny po oparzeniach słonecznych nie są powszechne. Nie oznacza to jednak, że nie istnieje ryzyko wystąpienia takich blizn – szczególnie przy oparzeniach, którym towarzyszą pęcherze skórne. Najczęściej bliznowacenie występuje wskutek mechanicznego drażnienia skóry lub zakażenia rany. Oparzona, gojąca się skóra swędzi i piecze, przez co wiele osób ją drapie. Ze względu na uszkodzenia i wysuszenie powodowane długotrwałym przebywaniem na słońcu, skóra jest bardziej podatna na działanie drobnoustrojów .  Przez dotykanie rany brudnymi rękoma lub  kąpiel w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych często dochodzi do zakażenia rany.

Jak pozbyć się blizny po oparzeniu słonecznym?

Najłatwiej byłoby powiedzieć, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Stosowanie preparatów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym oraz rozwaga w opalaniu mogą nas uchronić przed oparzeniami. Jeżeli jednak  dojdzie do oparzeń, można o nie dbać stosując odpowiednie preparaty oraz korzystając ze sprawdzonych, domowych metod.  Co jednak zrobić, gdy dojdzie  do powstania blizny? Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której po oparzeniu słonecznym pozostanie na skórze blizna, powinno się postępować w taki sposób jak w przypadku zwykłej blizny pooparzeniowej. Podstawą w walce z bliznami po oparzeniu jest regularne nawilżanie skóry. Aby osiągnąć najlepsze efekty, warto sięgnąć po preparaty na bazie silikonu. Można zacząć je stosować od razu po całkowitym wygojeniu skóry, kiedy z rany odpadnie strup. Im szybciej rozpocznie się proces walki z blizną, tym większa jest szansa na całkowite jej  zniknięcie. Szczególnie wygodne w użyciu są plastry silikonowe, których stosowanie jest zupełnie bezbolesne, wygodne i nie wymaga od stosującego niemal żadnego wysiłku.