Wszystko o bliznach

Jak pozbyć się blizn?

Wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji pozwala, jeżeli nie w pełni pozbyć się blizn to w sposób znaczący je zmniejszyć. Sprawdź jak to zrobić.

Jak pozbyć się blizny?

Czy witamina E to dobry sposób, aby pozbyć się blizn?

Wiele osób zauważa, że maści oparte o witaminę E czy wyciąg z cebuli morskiej mają słabe działanie i nie stanowią najsilniejszej formy walki z bliznami - są one przeznaczone do blizn niewielkich rozmiarów i nie poradzą sobie z długoletnimi, obszernymi znamionami. Preparaty na bazie wyciągu z cebuli mają właściwości zmniejszające stan zapalny w obrębie uszkodzonej tkanki, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie efektu rozjaśnienia skóry. Problemem jest jednak częstotliwość, z jaką należy stosować preparaty na bazie cebuli. Zniechęcający i kłopotliwy może być fakt, że aby terapia była skuteczna, maści tego typu należy stosować 3-4 razy na dobę. Terapię można stosować tylko na świeże blizny do 6 miesięcy od momentu jej powstania. Zrozumiałe zatem jest, dlaczego tak wiele osób decyduje się skorzystać ze środków wykazujących się wyższą skutecznością i szybszymi rezultatami. Z powodu niskiej skuteczności kremy i maści tego typu nie są stosowane do leczenia bliznowców.

Sprawdź jak się pozbyć problemu z bliznami.

Preparaty silikonowe pojawiły się na rynku już w latach 80-tych i choć na początku podchodzono do nich sceptycznie, obecnie stanowią bezpieczny i efektywny sposób na to, jak się pozbyć blizn. Silikony zostały na stałe w kosmetyce od chwili, gdy poznano ich właściwości zmiękczające i wygładzające skórę. Stosuje się je w preparatach przeznaczonych do używania na twarz, jak i do całego ciała. Silikon tworzy na powierzchni skóry cienki niewidoczny film ochronny, który jest odporny na zmywanie wodą. Tym samym chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych oraz zabezpiecza ją przed utratą wilgoci, poprzez hamowanie utraty wody w procesach fizjologicznego parowania oraz zwiększa jej zawartość w warstwie rogowej skóry. Poprawa wyglądu i elastyczności blizny zachodzi dzięki niewielkim zmianom potencjału powierzchniowego blizny pokrytej silikonem. Następuje redukcja ilości i zmiana ułożenia włókien kolagenowych, które tworzą bliznę. Zmienia się także stężenie tlenu w bliźnie, zwiększa się jej wilgotność, dzięki czemu blizna ma korzystniejsze warunki do prawidłowego gojenia. Opatrunki silikonowe należy nosić nieprzerwanie przez całą dobę z przerwami na zabiegi higieniczne. Duże rozmiary plastrów w opakowaniu umożliwiają ich swobodne cięcie i dopasowanie rozmiaru do wielkości blizny. Tradycyjne metody leczenia blizn dają dobrą i bardzo dobrą poprawę jakości blizny u 60% pacjentów, natomiast dzięki plastrom silikonowym taka efektywna poprawa blizny występuje u 80% pacjentów. Spośród dostępnych środków na rynku preparaty zawierające silikon są najbardziej skuteczne w nieinwazyjnym leczeniu blizn (Comparison of efficiacy of silicone gel, silicone gel sheeting, and topical onion extract including heparyn and allantoin for the treatment of postburn hypertrophic scars, Burns 35 (2009) 1097-1103). Preparaty na bazie silikonu można zacząć stosować już od 3 tygodnia po operacji/zranieniu, po wytworzeniu naskórka w miejscu uszkodzenia skóry.

Jak długo należy stosować silikon, aby pozbyć się blizn?

W celu osiągnięcia zadowalających efektów należy stosować preparat regularnie i postępować zgodnie z instrukcją używania. Optymalny czas terapii to 3 miesiące po operacji/zranieniu, gdy wytworzony jest już naskórek. Jeden plaster nadaje się do stosowania przez 5 dni. W ocenie osób stosujących plastry silikonowe Sutricon na blizny po cesarskim cięciu i operacjach chirurgicznych, 95% pacjentów potwierdza ich skuteczność i poleciłoby tym samym plastry silikonowe swojemu znajomemu (Skuteczność terapii plastrami silikonowymi Sutricon, Badanie.net, Listopad 2015, n=40). Wśród obserwowanych efektów terapii wymieniano rozjaśnienie, wygładzenie i zmniejszenie blizny.