Skip to main content

Z laserowego usuwanie blizn korzystają zwykle osoby mające duże i nieestetyczne blizny. To zabieg dość skuteczny, ale i bolesny oraz wiążący się z powikłaniami. Dlatego lepiej go unikać, stosując inne sposoby usuwania blizn.

Jak szybko usunąć bliznę?

Rozległe, umiejscowione w widocznych częściach ciała blizny – na twarzy, szyi czy dłoniach – mogą być przyczyną wstydu, skrępowania, złego samopoczucia, niskiej samooceny, a nawet unikania kontaktów towarzyskich.

Większą wagę do blizn na ciele przywiązują kobiety, które często traktują je jako defekt w swoim wyglądzie i trudniej im zaakceptować ich istnienie. Bardzo wstydliwe są dla nich blizny po cesarce, które – choć ukryte pod bielizną – powodują dyskomfort i wstyd.

Na szczęście redukcja blizn jest możliwa – nawet jeśli chodzi o pozbycie się starych blizn. Warto jednak pamiętać, że im świeższa zmiana, tym skuteczniejsze jest jej usuwanie. Na skuteczną redukcję widoczności blizny wpływa kilka czynników. Duże znaczenie ma jej głębokość i struktura, a także czas, który upłynął od je powstania. Gdy blizna ma kilka tygodni lub miesięcy, wówczas jest bardziej podatna na działanie substancji regenerujących.

co zamiast laseru na blizny

Jak pozbyć się starych blizn?

Świeże ślady po bliznach można zmniejszać, wygładzać i rozjaśniać żelami silikonowymi na blizny. Substancja ta przede wszystkim zmiękcza skórę, regeneruję ją, odżywia i przywraca zdrowy naturalny wygląd. Przyspiesza również produkcję kolagenu, stymuluję metabolizm komórek skóry i warunkuję prawidłowy przebieg procesu gojenia się blizny.

Trudniejsze jest usuwanie starych blizn takich, które mają powyżej 9 lat, co do których nie ma już nadziei, że znikną lub zbledną samoistnie. Wiele osób w takiej sytuacji decyduje się na zabiegi w gabinetach kosmetycznych i medycznych, między innymi na zabieg laserowego usuwania blizn. To metoda dość skuteczna jednak jest droga i wiąże się z powikłaniami.

Na czym polega laserowe usuwanie blizn?

Laserowe usuwanie blizn to jedna z nowoczesnych metod medycyny estetycznej, która nieustannie się rozwija i oferuje coraz szerszą gamę zabiegów poprawiających wygląd. Stosuje się ją w redukcji blizn po oparzeniach lub operacjach chirurgicznych. Możliwe jest także laserowe usuwani blizn po cesarce.

Zabieg redukcji blizn laserem polega na usunięciu zewnętrznej warstwy powierzchni blizny. Laser „ścina” ją, ale wnika również w głąb skóry, stymulując produkcję nowych komórek i włókien kolagenowych. Wiązka światła laserowego potrafi również usuwać komórki pigmentowe, które odpowiadają za ciemniejszy kolor blizny. Dlatego zabiegi laserowego usuwania blizn nie tylko wygładzają ją, ale i poprawiają jej wygląd.

Niestety usuwanie blizn laserem ma też swoje wady. Po pierwsze: jest to metoda droga, a warto wiedzieć, że jednorazowy zabieg zwykle nie jest wystarczający. Po drugie: to metoda dość inwazyjna. Wymaga podania znieczulenia, ponieważ zabieg laserem jest bolesny. Pozostawia też po sobie skutki uboczne, takie jak ból, obrzęk i zaczerwienienie skóry.

Efekty te zwykle ustępują w ciągu kilku dni, mimo to mogą być uciążliwe i przez pewien czas mogą zatrzymać pacjenta w domu. Kłopotliwa może być też pielęgnacja blizny po zabiegu – nie wolno wystawiać jej na działanie promieni słonecznych, dlatego lepiej usuwać blizny tą metodą jesienią lub zimą.

Kolejnym problemem jest to, że nie wszyscy mogą poddać się laserowemu usuwaniu blizn. Zabieg ten nie jest zalecany u osób zażywających leki na rozrzedzenie krwi, ciepiących na aktywny trądzik czy owrzodzenia skóry.

wady laseru na blizny

Jak pozbyć się blizn bez sięgania po laser?

Na szczęście zabieg laserem nie jest jedynym sposobem usuwania starych blizn. Dużo bezpieczniejszą metodą jest np. stosowanie odpowiednich preparatów, które sprawiają, że blizna staje się mniej widoczna, a skóra odzyskuje swój koloryt. Tajemnica skuteczności preparatów tkwi w ich unikalnych składnikach, które przyspieszają zachodzące w warstwach skóry procesy.

Taką substancją często stosowaną w usuwaniu blizn jest silikon – w postaci żelu lub przezroczystych plastrów. Silikon zmiękcza i wygładza blizny, wzmacnia naskórek i usuwa stopniowo czerwone przebarwienia, przez które blizny są tak widoczne. Stosowanie plastrów silikonowych na blizny zarówno świeże, jak i stare, zwiększa stopień nawilżenia tkanek, a w konsekwencji może hamować przerost blizny.

Silikonowy plaster można przyciąć w zależności od wielkości i kształtu blizny. Poliurenatowa folia, pod którą znajduje się silikon, dodatkowo zabezpiecza bliznę przed czynnikami zewnętrznymi.