O prawidłową pielęgnację blizny warto dbać na każdym etapie gojenia. Już w pierwszym tygodniu - po zamknięciu się rany, rozpoczyna się proces powstawania blizny.


Metody leczenia blizn

W pierwszym etapie gojenia się rany istnieje kilka ważnych zasad pielęgnacji:

  • zabliźnioną ranę można przemywać, ale opatrunek nie powinien nasiąknąć wodą;
  • ranę trzeba regularne odkażać łagodnym środkiem antyseptycznym, a do wycierania powinna służyć sterylna gaza, a nie ręcznik;
  • po zdjęciu szwów należy wspomagać bliznę w naturalnych procesach gojenia wybraną metodą leczenia.

Dzięki konsekwentnej pielęgnacji ślad po operacji czy urazie może stać się mało widoczny. W przypadku blizn najważniejsza jest profilaktyka, by zmniejszyć ryzyko nieestetycznej blizny przerostowej. Jaką metodę wybrać?

Zastosowanie silikonu

Silikonowe plastry i żele z silikonem są polecane do wszystkich rodzajów blizn. Można je stosować wkrótce po zamknięciu się rany. Terapia silikonem to złoty standard w leczeniu blizn.

Plaster silikonowy polecany jest do stosowania w leczeniu wszystkich rodzajów blizn, a zwłaszcza tych na płaskich powierzchniach ciała (brzuch, klatka piersiowa, uda, piszczele itp.). Plaster silikonowy jest łatwy w użyciu i elastyczny - nie powoduje ściągnięcia skóry. Zmniejsza dolegliwości związane z gojeniem oraz ryzyko powstawania blizn przerostowych, a dodatkowo chroni gojącą się tkankę przed czynnikami zewnętrznymi.

Żel silikonowy przeznaczony jest do pielęgnacji wszystkich rodzajów blizn, a przede wszystkim tych, znajdujących się na otwartych powierzchniach skóry (twarz, dłonie) lub na zgięciach (np. łokieć, kolano itp.) oraz blizn rozległych, np. po oparzeniu czy rozstępów. Żel stanowi wygodny sposób pielęgnacji blizny, ze względu na szybkie wysychanie po aplikacji.

Z pewnością przewagą silikonu nad innymi metodami w leczeniu blizn jest jego skuteczność. Plastry na blizny z silikonem to jedna z najlepiej przebadanych metod. Są one rekomendowane jako terapia I rzutu w profilaktyce oraz leczeniu blizn patologicznych przez międzynarodowe gremium specjalistów[1].

Maści na blizny

Cechują się charakterystycznym, intensywnym zapachem cebuli. To zdecydowanie nie jest sposób dla zapominalskich – co najmniej trzy razy dziennie należy je wcierać w tkankę blizny. Smarowanie blizny trwa kilka minut, aby maść została wchłonięta.

Presoterapia

Inaczej terapia uciskowa, to metoda stosowana głównie w przypadku rozległych blizn po oparzeniach. Jest terapią o wysokiej - 80% skuteczności. Wymaga jednak od pacjenta cierpliwości, ponieważ polega na noszeniu specjalnego uciskowego ubrania przez kilkanaście godzin dziennie i trwa minimum cztery miesiące. Blizna, poddana uciskowi, staje się miękka i płaska. Uwaga, jeżeli pacjent zbyt szybko zrezygnuje z presoterapii, bliznowce zaczną się tworzyć ponownie.

Terapia laserem

Jest stosowana wobec blizn przerostowych oraz keloidów. Wielu pacjentów zauważa poprawę stanu skóry już po pierwszej sesji. Blizny leczone za pomocą lasera stają się bardziej miękkie i elastyczne. Terapia pozwala także zmniejszyć objawy takie jak swędzenie i obrzęk. Aby poprawić efektywność leczenia, terapię laserem łączy się często z nieinwazyjnymi metodami leczenia, jak na przykład żele lub plastry silikonowe.

Wycięcie blizny

To inwazyjna metoda chirurgiczna stosowana najczęściej wobec dużych blizn przerostowych. W przypadku keloidów zwykle kończy się niepowodzeniem, gdyż bliznowce odrastają. Bywa, że osiągają przy tym rozmiary większe niż przed zabiegiem. Aby tego uniknąć interwencję chirurgiczną łączy się z innymi metodami leczenia.

Sterydy w zastrzykach

To również nie jest uniwersalna metoda - nie wszyscy mogą przyjmować sterydy. Zastrzyki z kortykosteroidów, podawane bezpośrednio do blizny, przynoszą znacznie lepsze efekty u pacjentów z keloidami, którzy wcześnie rozpoczęli leczenie. W wielu przypadkach zadowalający efekt osiąga się już po pierwszych trzech zastrzykach, a kuracja jest kontynuowana przez kilka kolejnych miesięcy.

Krioterapia

Polega na zamrożeniu tkanki ciekłym azotem. To metoda obciążona dużym ryzykiem powikłań – dlatego stosuje się ją tylko w przypadku małych blizn. Możliwe skutki uboczne krioterapii to długi proces gojenia, ból, przebarwienia, a nawet ubytek skóry. Przy efektywnej krioterapii bliznowce stają się bardziej płaskie i elastyczne.

[1]International clinical recommendations on scar management. Muste TA, Cooter RD, Gold MH, Hobbs FD, Ramelet AA, Shake-speare PG, Stella M, Teot L, Wood FM, Ziegler UE; International Advisory Panel on Scar Management. Plast Reconstr Surg. 2002 Aug; 110(2): 560-71