Skip to main content

Cesarskie cięcie powoduje powstanie bardzo głębokiej rany, o którą trzeba należycie zadbać. Mobilizacja blizny zapobiegnie jej stwardnieniu i przywróci skórze elastyczność.

Według badań opublikowanych w magazynie naukowym The Lancet, w 2018 roku około 40% wszystkich porodów w Polsce zostało przeprowadzonych przez cesarskie cięcie. Pomimo bardzo dużej popularności tego zabiegu niewiele kobiet jest świadomych, w jaki sposób powinny dbać o swoje ciało po takiej operacji, a także jak postępować z blizną.

Czym jest mobilizacja blizny?

Mobilizacja blizny polega na opracowaniu skóry i przywróceniu jej właściwości sprzed powstania rany. Jest ona szczególnie ważna w przypadku blizny po cesarskim cięciu. Trzeba wiedzieć, że podczas zabiegu zostaje przeciętych wiele warstw tkanek, więcej niż przy standardowej ranie. Lekarz przecina skórę, tkankę tłuszczową, mięśnie, a także macicę.

Ma to ogromne znaczenie podczas procesu gojenia, ponieważ (zwłaszcza w głębszych warstwach) tkanki mogą się ze sobą zrastać, co wpływa negatywnie na elastyczność skóry. Dodatkowo zrosty mogą powodować zaburzenia w funkcjonowaniu układ rozrodczego, a także liczne bóle, m.in. pleców i kręgosłupa.

Właściwe postępowanie z blizną po cesarce

Odpowiednia mobilizacja przywróci skórze elastyczność i sprawi, że blizna po cesarskim cięciu będzie prawie niewidoczna. Właściwe postępowanie można podzielić na dwie sfery działań, które powinny być wykonywane równolegle.

Pierwsza kategoria to zasady ogólne. Świeżo po cesarskim cięciu warto zadbać o ranę, ponieważ to ona w dużej mierze ma wpływ na to, jak będzie wyglądać blizna. Swoje zastosowanie mogą znaleźć tutaj preparaty na rany np. w formie płynu lub hydrożelu SutriSept, które są bezpieczne oraz skuteczne dla skóry a co najważniejsze uchronią ranę przez zakażaniem.

Należy również pamiętać, by nie nadwyrężać organizmu, zwłaszcza skóry w okolicy rany. Z tego powodu należy wstawać z łóżka bokiem, nie schylać się ani nie wyciągać, a w przypadku kaszlu podtrzymywać brzuch. Oczywiście po operacji bezwzględnie nie wolno niczego dźwigać, a w pierwszych miesiącach powinno się także unikać długich kąpieli i zbyt długiego siedzenia w jednej pozycji.

Druga kategoria to czynności wykonywane przy samej bliźnie. Masowanie i delikatne naciąganie skóry można rozpocząć już około 5-6 tygodnia po operacji, gdy rana się całkowicie zagoi.

Środki na bliznę po cesarskim cięciu

Podczas mobilizacji blizny warto wykonywać delikatny masaż skóry. Wychodząc od dużych okrężnych ruchów po brzuchu i podbrzuszu powoli zbliżać się do samej blizny, starając się rozciągać ją w różne strony. Taki masaż najlepiej wykonywać podczas kąpieli lub bezpośrednio po niej leżąc wygodnie na łóżku.

Aby osiągnąć lepsze efekty, warto wykorzystać odpowiednie środki medyczne, które pomogą w szybkiej mobilizacji blizny. W aptekach można kupić preparaty z zawartością silikonu, które uelastycznią, wygładzą, a także rozjaśnią bliznę. Można dostać je w dwóch formach żelu oraz plastrów silikonowych na blizny.

Plastry silikonowe Sutricon, są zbliżone do zdrowej ludzkiej skóry, dlatego nie są odczuwalne podczas noszenia, przepuszczają powietrze, zapobiegają utracie wilgoci oraz chronią bliznę przed czynnikami zewnętrznymi. Regularne stosowanie plastrów przez minimum 3 miesiące pozwoli cieszyć się znów zdrowo wyglądającą skórą oraz zniweluję dyskomfort związany z posiadaniem blizny, taki jak ból, swędzenie czy uczucie ciągnięcia.

Nigdy nie jest za późno na mobilizację blizny

Prace nad mobilizacją blizny po cesarce warto rozpocząć jak najwcześniej, zaraz po zagojeniu się rany. Jednak warto wiedzieć, że nigdy nie jest na to za późno. Oczywiście im starsza blizna, tym większa szansa, że tkanki zrosły się ze sobą, tworząc zgrubienia, przez co mobilizacja będzie dłuższa i bardziej pracochłonna. W takich wypadkach warto skontaktować się z fizjoterapeutą, który wskaże właściwy sposób masażu i zasugeruje maści zmiękczające.

Kluczowe jest, by nie zaniedbać pracy nad blizną, ponieważ może to prowadzić do różnych powikłań. Z tego powodu każda kobieta po cesarskim cięciu powinna wykonać mobilizację.