Dzięki swoim właściwościom silikon nazywany jest drugą skórą. Zastosowanie silikonu sprawia, że nad blizną tworzy się cienka, przeźroczysta „błona silikonowa”, która zapewnia idealne warunki do regeneracji.


Skuteczność silikonu w leczeniu blizn

Skuteczność silikonu w leczeniu blizn została potwierdzona w wielu badaniach klinicznych, między innymi fakt, że poprawia on wygląd i elastyczność blizn[1][2]. Dodatkowo silikon posiada rekomendację Międzynarodowego Zespołu Ekspertów ds. Leczenia Blizn [3] .

Silikon charakteryzuje się podobną rozciągliwością do skóry i dobrą przepuszczalnością tlenu oraz stanowi swoistą barierę dla bakterii. Temperatura skóry po aplikacji silikonu jest wyższa o około 1st. C, co wpływa na mechanizmy regeneracyjne blizny. Silikon jest doskonale tolerowany i może być stosowany w przypadku skóry wrażliwej.

W leczeniu i pielęgnacji blizn silikon występuje przede wszystkim w formie żelu i plastrów. W każdej z nich wykazuje takie same właściwości i jest przeznaczony do wszystkich rodzajów blizn, natomiast ze względu na pewne cechy tych form, każda z nich jest bardziej dostosowana do różnego typu blizny.

Zastosowanie żelu silikonowego

Forma żelu silikonowego przeznaczona jest do wszystkich rodzajów blizn, a ze względu na wygodę polecana jest do blizn znajdujących się na ruchomych częściach ciała (kolana czy łokcie), znamion występujących w obrębie twarzy i dekoltu (blizny potrądzikowe, pozabiegowe) oraz na rozległe blizny, np. po oparzeniu czy rozstępy.

Żel silikonowy naniesiony na bliznę normalizuje produkcję kolagenu. To bardzo ważny czynnik zapobiegania nieestetycznym bliznom przerostowym, które powstają, gdy w regenerującej się tkance dochodzi do nadprodukcji kolagenu.

Silikonowa błona nad blizną jest dodatkową ochroną gojącej się blizny przed bakteriami i urazami z zewnątrz.

Zastosowanie plastrów silikonowych

Plastry są polecane do wszystkich blizn znajdujących się na płaskich powierzchniach ciała (brzuch, klatka piersiowa, uda, piszczele itd.). Są też odpowiednie do blizn znajdujących się pod ubraniem – dzięki swej gładkiej powierzchni nie zaczepiają o odzież i nie brudzą jej. Ze względu na swoje właściwości adhezyjne mają długi kontakt z blizną – jeden plaster może być stosowany nawet do 5 dni (należy pamiętać, aby raz dziennie zdjąć plaster, bliznę umyć neutralnym mydłem i osuszyć, po czym można ponownie przykleić ten sam plaster). 

Właściwości silikonu sprawiają, że takie opatrunki to duży komfort dla pacjenta. Plastry silikonowe są elastyczne, co wyklucza niemiłe uczucie ściągnięcia skóry i dyskomfort związany z noszeniem.

Silikon w leczeniu blizny nie ogranicza przepuszczalności tlenu – skóra pod plastrem naturalnie oddycha. Jednocześnie ograniczone jest nadmierne parowanie wody z naskórka. W efekcie przy zastosowaniu silikonowego opatrunku blizna tworzy się w dobrze nawilżonej tkance, dzięki czemu jest miękka, elastyczna, nie boli i nie swędzi.

Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom silikon w postaci plastrów może również poprawić wygląd blizny dojrzałej (nawet do 10-letniej).

[1] Silicon gel sheeting for preventing and treating hypertrophic and keloid scars. O’Brien L, Pandit A.Cochrane Database Syst Rev. 2006 Jan 25;(1):CD003826.

[2] A controlled clinical trial of topical silicone gel sheeting in the treatment of hypertrophic scars and keloids. A dermatologic experience. Gold MH. J Dermatol Surg Oncol. 1993 Oct; 19(10):912-6.

[3] Updated Scar Management Practical Guidelines; Non-invasive and invasive measures, Monstrey S, Middelkoop E, Vranckx JJ, Bassetto F, Ziegler UE, Meaume S, Téot L, Journal of Plastic, Reconstructive & Aesthetic Surgery (2014) 67 1017-1025.