Skip to main content

Co to jest Sutricon?

Struktura plastrów silikonowych Sutricon składa się z ultracienkich warstw: folii poliuretanowej i żelu silikonowego, które zostały dobrane w celu zapewnienia biokompatybilności.

Z czego są zrobione plastry silikonowe Sutricon?

Struktura plastrów silikonowych Sutricon składa się z ultracienkich warstw: folii poliuretanowej i żelu silikonowego, które zostały dobrane w celu zapewnienia biokompatybilności.

Jak działają plastry silikonowe Sutricon?

Plastry silikonowe Sutricon skutecznie poprawiają wygląd i elastyczność blizn. Dodatkowo redukują dyskomfort w postaci bólu i swędzenia skóry oraz łagodzą uczucie ciągnięcia skóry. Swą skuteczność silikon zawdzięcza wyjątkowym właściwościom, zbliżonym do właściwości zdrowej skóry człowieka. Materiał ten jest elastyczny jak nasza własna skóra, przepuszcza tlen i opóźnia proces utraty wilgoci ze skóry, dzięki czemu tkanka jest odpowiednio nawilżona. Stanowi przy tym idealną barierę dla bakterii i czynników zewnętrznych, nie przenika przez naskórek i jest doskonale tolerowany przez organizm. Silikon pokrywa bliznę delikatną błoną, pod którą panują idealne warunki dla procesów regeneracyjnych tkanki.

Jak powinny być używane plastry Sutricon?

Plaster można dopasować do powierzchni rany. Możliwe jest docinanie go w dowolny sposób. Po wycięciu odpowiedniej wielkości plastra, należy odkleić plaster od powłoki i przykleić na bliznę. Plaster należy zmieniać średnio co 3-5 dni, raz na dobę należy odkleić plaster, bliznę oczyścić neutralnym mydłem i dokładnie osuszyć. Po wyschnięciu skóry plaster można nakleić ponownie.

Jak powinno się oczyszczać bliznę pomiędzy przyklejeniem jednego i drugiego plastra?

Pielęgnacja blizny zależy od tego jak dawno powstała. Gdy jest to rana, która została już chirurgicznie zamknięta, można spokojnie przemywać ją wodą z dodatkiem hipoalergicznego mydła dla dzieci lub „babcinego” mydła Biały Jeleń. Do odkażania rany stosowane są łagodne środki antyseptyczne, np. jak  SutriSept Płyn na rany. Nie należy wycierać świeżo zabliźnionej rany ręcznikiem, lepiej użyć do tego sterylnej gazy, a w najgorszym przypadku – ligniny lub chusteczek higienicznych.

Przez jaki czas należy stosować plastry Sutricon, aby zauważyć poprawę?

W zależności od rodzaju i wieku blizny oraz indywidualnych właściwości skóry danej osoby, terapia powinna trwać około 3-6 miesięcy.

Czy należy zastosować dodatkowy opatrunek po przyklejeniu plastra Sutricon?

Nie trzeba stosować dodatkowych opatrunków podczas stosowania plastrów Sutricon, gdyż jest on wyjątkowo przyczepny. Stabilizująca warstwa plastra, czyli matryca poliuretanowa, warunkuje jego doskonałą przyczepność, dzięki czemu możliwa jest wielokrotna aplikacja tego samego plastra, nawet do 5 dni. Jednocześnie plaster nie przesuwa się na skórze.

Przy jakich rodzajach blizn powinno się używać plastry Sutricon?

Plastry silikonowe Sutricon są wskazane do stosowania w leczeniu blizn różnego pochodzenia: pooperacyjnych, pooparzeniowych, po cięciu cesarskim, jak również pourazowych.

Czy plastry Sutricon mogą być używane na blizny przerostowe i keloidowe?

Plastry silikonowe Sutricon mogą być stosowane zarówno na blizny przerostowe, jak i keloidowe. Plaster reguluje napływanie fibroblastów do świeżej blizny, dzięki czemu produkcja ważnego kolagenu jest znormalizowana. To właśnie nadmiar kolagenu odpowiada za powstawanie nieestetycznych blizn przerostowych i keloidów.

Czy mogę używać Sutricon na stare blizny, czy tylko na świeże?

Terapię plastrami Sutricon można stosować na blizny świeże, aby zapobiegać nieprawidłowemu bliznowaceniu ran zamkniętych, jak również na blizny dojrzałe, kilkuletnie, aby je uelastycznić i rozjaśnić. Terapia plastrami może trwać 3 – 6 miesięcy, w zależności od indywidualnych predyspozycji skóry. W tym czasie silikonowy plaster tworzy „błonę” zapewniającą idealne warunki dla naturalnej regeneracji skóry, normalizując produkcję kolagenu.

Jak szybko mogę zacząć stosować Sutricon po operacji?

Plastry silikonowe Sutricon można zacząć stosować, gdy rana jest całkowicie wygojona i zabliźniona. Nie należy stosować plastrów na rany sączące się lub niezamknięte oraz na błony śluzowe. Pielęgnacja blizny zaraz po zagojeniu rany jest wskazana pacjentom będącym w grupie ryzyka nieprawidłowego bliznowacenia. Natomiast wszystkim pacjentom przyniesie ulgę w dolegliwościach związanych z tworzeniem się blizny i przyśpieszy proces gojenia. Terapia silikonowymi plastrami na blizny powinna być przeprowadzona w pierwszym roku po zabiegu chirurgicznym, jednak ze względu na zaawansowaną technologię plastry, takie jak Sutricon, mogą poprawić wygląd blizn dojrzałych do 9 lat od czasu ich powstania.

Czy plastry Sutricon można stosować u dzieci?

Plastry Sutricon są odpowiednie dla dzieci od 6 miesiąca życia, gdyż są dobrze tolerowane i bezpieczne w użyciu.  Nie tylko zapobiegają bliznom patologicznym, ale również łagodzą dolegliwości towarzyszące prawidłowemu bliznowaceniu – eliminują ból, swędzenie czy poczucie ściągnięcia skóry. Plastry silikonowe naklejone na zabliźnioną ranę u dziecka to również odpowiedni sposób na zabezpieczenie jej przed drapaniem, co jest częstym dziecięcym zwyczajem.

Od jakiego wieku dziecka można zacząć stosować plastry Sutricon?

Plastry Sutricon można stosować już od 6 miesiąca życia.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania plastrów silikonowych Sutricon?

Plastry Sutricon nie mogą być stosowane na: rany otwarte, sączące, oparzenia i na błony śluzowe. W przypadku reakcji skórnej należy przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę stosować plastry lub żel Sutricon w trakcie ciąży?

Tak. Plastry i żel Sutricon mogą być stosowane podczas ciąży, gdyż nie posiadają substancji wnikających w głąb naskórka, dzięki czemu nie przenikają dalej do organizmu. Żel Sutricon może być stosowany zapobiegawczo przeciw tworzeniu się rozstępom.

Czy mogę stosować plastry lub żel Sutricon w trakcie karmienia piersią?

Tak. Plastry i żel Sutricon mogą być stosowane podczas karmienia piersią, gdyż nie posiadają substancji wnikających w głąb naskórka, dzięki czemu nie przenikają dalej do organizmu. Plastry Sutricon mogą być stosowane na blizny po cesarskim cięciu, natomiast żel Sutricon może być pomocny w poprawie wyglądu rozstępów.

Czy plastry chronią przed promieniami słonecznymi?

Plastry Sutricon nie chronią przed promieniami słonecznymi. Należy dodatkowo zabezpieczyć skórę przed ekspozycją na słońce.

Jakie są zalety stosowania plastrów silikonowych Sutricon w porównaniu do popularnych maści cebulowych?

Główne różnice między tymi metodami to ochrona przed bakteriami, wygoda stosowania i stałe wnikanie substancji leczniczej. To, jak długo odczuwany jest dyskomfort związany z blizną zależy od właściwego sposobu jej pielęgnacji. Plaster silikonowy jest łatwiejszy w użyciu. Naklejony na bliznę może pozostać na niej przez 24 godziny do 5 dni (raz dziennie należy zdjąć plaster, umyć blizną neutralnym mydłem, po czym można ponownie nakleić ten sam plaster, jeśli nadal pozostaje czysty). Kolejną przewagą silikonu jest jego skuteczność – silikon to jedna z najlepiej przebadanych metod, która dodatkowo jest rekomendowana jako terapia I rzutu w profilaktyce oraz leczeniu blizn patologicznych przez międzynarodowe gremium specjalistów.

Jak używać żelu Sutricon?

Stosowanie żelu Sutricon powinno rozpocząć się po całkowitym wygojeniu rany i po zdjęciu szwów. Na dokładnie umytą i osuszoną powierzchnię blizny nanieś niewielką ilość preparatu i masuj ją kolistymi ruchami przez około 2-3 minuty. Rozcieraj bliznę, lekko uciskając ją opuszkami palców. Zaleca się stosowanie preparatu minimum dwa razy dziennie.

Czy mogę stosować żel Sutricon pod makijaż?

Sutricon żel można stosować po makijaż. Preparat posiada formułę non-oily, dzięki czemu pozostawia efekt matowego wykończenia, co jest szczególnie istotne w okolicach twarzy. Skóra staje się jedwabiście gładka w dotyku już od momentu aplikacji.

Który produkt polecany jest na blizny potrądzikowe?

Na blizny potrądzikowe polecany jest żel silikonowy Sutricon.