Sezon grillowy w pełni, podczas letnich zabaw i przyrządzania ulubionych przekąsek może łatwo dojść do oparzenia. Często są to sytuacje nieprzyjemne, powodujące ból i dyskomfort, wtedy najważniejsze jest, aby potrafić ocenić stopień poparzenia i podjąć właściwe dla niego metody leczenia. Warto mieć również na uwadze to, że odpowiednia pielęgnacja rany powstałej w wyniku oparzenia może sprawić, że blizna po niej będzie mniej widoczna.
Spis treści
Jak rozpoznać stopnie poparzenia?
Poparzenie to uszkodzenie skóry i tkanek głębszych w wyniku narażenia ciała na nadmierny kontakt z działaniem gorącej lub żrącej chemicznie substancji, a także promieni słonecznych lub rentgena.
Ze względu na wielkość i głębokość rany dzieli się je na trzy stopnie oparzenia skóry:
- Oparzenie 1 stopnia obejmuje tylko naskórek. Oparzenie pierwszego stopnia jest to najdelikatniejszy stopień oparzenia objawiający się zaczerwienieniem i piekącym bólem.
- Oparzenie 2 stopnia obejmuje już część skóry właściwej. W miejscu oparzenia drugiego stopnia występują pęcherze, które mogą być wypełnione żółtym płynem.
- 3 stopień oparzenia. W trzecim stopniu dochodzi do uszkodzenia całej grubości skóry. Ciało przyjmuje wtedy barwę żółtą lub brunatną, a skóra jest niewrażliwa na dotyk, ponieważ nastąpiło obumarcie receptorów bólowych. Oparzenie trzeciego stopnia jest najcięższym z oparzeń.
Oparzenie przy grillowaniu
Podczas grillowania bardzo łatwo może dojść do oparzenia. Może to być spowodowane przypadkowym dotknięciem gorącej blachy lub węgla, lecz także oblaniem się zapaloną podpałką. Należy jednak pamiętać, że w przypadku poparzenia trzeciego stopnia oraz drugiego powyżej 3% ciała, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Do oceny rozległości rany pomocna jest tak zwana reguła dłoni – przyjmuje się bowiem, że ludzka dłoń ma powierzchnię równą około 1% ciała.
Oparzenia pierwszego stopnia oraz niewielkie drugiego możemy z powodzeniem wyleczyć domowymi sposobami. Odpowiednie preparaty na rany, które oczyszczą oraz nawilżą oparzenie, bez problemu znajdziemy w każdej domowej apteczce.
Jak leczyć oparzenie
Kiedy doszło do oparzenia, trzeba przede wszystkim pozbyć się źródła gorąca i odsunąć od niego poszkodowanego. Pierwszym krokiem w leczeniu jest uwolnienie rany. Jeśli w miejscu wystąpienia oparzenia na ciele znajduje się ubranie, należy je zdjąć. Rany oparzeniowej nie wolno uciskać.
Naturalnym odruchem jest próba schłodzenia ciała zimną wodą. Jest to dobra metoda, która sprzyja szybszemu gojeniu się rany. Zaleca się, aby rozpocząć polewanie od letniej wody i stopniowo zmniejszać jej temperaturę do ok. 20 stopni Celsjusza. Należy pamiętać, aby polewać skórę odpowiednio długo, nawet do 30 minut.
Na przemytą i schłodzoną ranę można zaaplikować specjalistyczny preparat w postaci hydrożelu lub płynu, aby dokładnie oczyścić oraz nawilżyć oparzenie.
Opatrunek na oparzenie
Przy oparzeniach I stopnia zwykle stosuje się leczenie otwarte, jest to metoda bez użycia opatrunków i bandaży. W takim wypadku wystarczy schłodzić oparzenie, polewając je wodą od 15-30 minut. W przypadku oparzenia II stopnia, gdy doszło do wystąpienia pęcherzy po oparzeniu, zaleca się użycie środka antyseptycznego, który oczyści oraz nawilży ranę, najlepiej z zawartością poliheksanidu (PHMB). Nie należy w tym celu stosować wody utlenionej ani spirytusu, które ją podrażni.
Na oparzenie II stopnia warto nałożyć jałowy opatrunek. Jeśli jest ono duże lub wystąpiło w miejscu, które narażone jest na podrażnienia, można delikatnie przewiązać je bandażem. Należy to jednak zrobić w sposób, który nie będzie uciskał rany.
Ile trwa leczenie oparzenia
Czas potrzebny do pełnego wygojenia rany powstałej na skutek oparzenia zależy od jego wielkości, stopnia oparzenia i indywidualnych predyspozycji organizmu. Jednak przy niewielkich oparzeniach 1 stopnia ból może ustąpić nawet w ciągu jednego dnia. Jeśli nastąpiło poparzenie 2 stopnia, lecz na niewielkiej powierzchni ciała, należy być przygotowanym nawet na 2 tygodniową kurację.
Trzeba pamiętać, że każde oparzenie może być groźne i należy skonsultować je z lekarzem. Efekt krótkotrwałego złapania za rozgrzaną kratkę grilla możemy wyleczyć samemu, jednak narażenie ciała na kontakt z większą ilością rozpalonego węgla lub podpałki może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i należy niezwłocznie udać się do szpitala.
Co na blizny po oparzeniu
W większości przypadków blizny powstałe w wyniku oparzenia wymagają profesjonalnej terapii. W tej roli niezastąpione są preparaty z zawartością silikonu. Dzieje się tak z powodu jego unikalnych właściwości leczniczych. Silikon na blizny można dostać w formie plastrów oraz żelu Sutricon.
Regularne stosowanie odpowiednio dobranego preparatu rozjaśni, wygładzi oraz zmniejszy bliznę, a co istotne pomoże znieść nieprzyjemne uczucie ciągnięcia czy swędzenia blizny. Na tego typu pomoc możemy liczyć w przypadku świeżych, jak i dojrzałych blizn poparzeniowych.