Trądzik to standardowa dolegliwość, z którą musi zmierzyć się niemal każdy młody człowiek, a niekiedy również osoby dorosłe o problematycznej cerze. Silny i nieleczony stan zapalny pozostawia po sobie trwałe ślady – blizny potrądzikowe, czyli zanikowe. Dowiedz się w jaki sposób powstają blizny po trądziku. Czy jesteśmy zmuszeni nosić je do końca życia? Jak pozbyć się blizn po trądziku i towarzyszącym im przebarwień w skuteczny sposób?


Jak pozbyć się przebarwień potrądzikowych i blizn?

Jak powstają blizny potrądzikowe?

Trądzik to typowe następstwo walki naszego organizmu ze stanem zapalnym. U niektórych osób przebiega w trakcie dojrzewania w sposób łagodny, dla innych widoczne wypryski stają się prawdziwą zmorą. Zmiany trądzikowe to dość poważne rany, które dotyczą skóry właściwej. Proces jej odbudowy przebiega poprzez zastąpienie ubytku w skórze dobrze unaczynioną tkanką ziarninującą, której towarzyszą włókna kolagenowe ułożone początkowo w sposób nieuporządkowany. Zmiany widoczne wówczas na skórze to właśnie blizny potrądzikowe i przebarwienia. Często są one ledwo widoczne i praktycznie z czasem zanikają samoistnie, niekiedy potrzebne jest jednak dodatkowe leczenie, by zredukować ich widoczność. Czy bliznom po trądziku da się zapobiec? Udowodniono, że leczenie trądziku z zastosowaniem profesjonalnych preparatów, regularne przemywanie skóry, a także przeprowadzony raz na miesiąc delikatny zabieg dermabrazji. Im infekcja przebiega łagodniej, tym mniej widoczne ślady pozostawi po sobie w przyszłości. Jak pozbyć się blizn po trądziku, jeśli po wyleczeniu stanu zapalnego wciąż wraz z przebarwieniami pokrywają naszą twarz?

Domowe sposoby na blizny po trądziku i przebarwienia

Skuteczna walka z bliznami po trądziku nie może rozpocząć się wcześniej niż rok po zaniku infekcji. Dopiero wówczas skóra jest odpowiednio przygotowana do kuracji. W lżejszych przypadkach do dyspozycji mamy między innymi domowe sposoby i zbiór dobrych praktyk. Przebarwienia i blizny po trądziku nie powinny być przede wszystkim wystawiane na ekspozycję promieni słonecznych, które jeszcze bardziej pogłębią ich widoczność. Spore znaczenie ma zrównoważona dieta. Warto dbać o odpowiednie nawilżenie skóry, które osiągniemy nie tylko poprzez stosowanie preparatów do twarzy. Dobrą praktyką jest regularne picie wody z cytryną, która po pierwsze przyczynia się do nawilżenia, po drugie, dzięki swoim właściwościom pomaga w złuszczaniu martwego naskórka. W diecie powinny się zaś znaleźć produkty bogate w witaminę A.

Jak pozbyć się blizn po trądziku w profesjonalny sposób?

Niekiedy zmiany na skórze nie znikają samoistnie, a domowe sposoby nie wystarczą. Wówczas warto skonsultować się z dermatologiem. Jak pozbyć się blizn po trądziku i przebarwień w sposób profesjonalny? W tym celu świetnie sprawdzają się preparaty silikonowe, które po pierwsze zapewniają skórze tak bardzo potrzebne nawilżenie, po drugie tworzą na jej powierzchni matową i gładką powłokę. W ten sposób jednocześnie leczymy i maskujemy blizny po trądziku oraz towarzyszące im przebarwienia. W najcięższych przypadkach skutecznym sposobem na walkę z bliznami bywa laseroterapia.