Skip to main content

Trądzik to dolegliwość, z którą mierzyć się nawet 90 proc. młodych ludzi, a także ok. 10 proc. osób dorosłych o problematycznej cerze. Tzw. trądzik młodzieńczy występuje w okresie dojrzewania i – jak łatwo się domyślić – ma podłoże hormonalne. Wahania hormonów w okresie dojrzewania wpływają negatywnie na pracę gruczołów łojowych, czego skutkiem jest właśnie powstanie wyprysków.

Trądzik pospolity charakterystyczny dla osób dorosłych powstaje na skutek rogowacenie gruczołów łojowych i namnażanie się w nich bakterii, co wywołuje stan zapalny. Silne i nieleczone zapalenie pozostawia po sobie trwałe ślady – blizny po trądziku, czyli tzw. blizny zanikowe oraz przebarwienia.

Jak powstają zanikowe blizny potrądzikowe?

Trądzik to typowe następstwo walki naszego organizmu ze stanem zapalnym. Poważne zmiany po trądziku dotyczą skóry właściwej. Proces jej odbudowy przebiega poprzez zastąpienie ubytku w skórze dobrze unaczynioną tkanką ziarninującą, której towarzyszą włókna kolagenowe ułożone początkowo w sposób nieuporządkowany.

Niestety charakterystyczną cechą blizn po trądziku jest ich wklęsła postać (to niewielkie dziury w skórze) będąca efektem zbyt małej produkcji wspomnianych włókien kolagenowych w ranie po trądziku. Niewystarczająca ilość kolagenu sprawia, że miejsce po wyprysku goi się poniżej powierzchni skóry, tworząc wklęsłą bliznę zanikową.

Bliznom potrądzikowym towarzyszą zwykle przebarwienia: miejsca po wyprysku są ciemniejsze, ponieważ dochodzi w nich do zaburzeń produkcji melaniny (barwnika skóry) – jej nadmiar powoduje zaciemnienie blizny.

Domowe sposoby na blizny po trądziku i przebarwienia

Zarówno wklęsła blizny zanikowe, jak i przebarwienia stanowią poważny problem dla osób zmagających się z trądzikiem. Nieestetyczne plamy i dzioby powodują kompleksy, a maskowanie zmian kosmetykami, np. korektorem, niewiele daje.  Widoczne ślady po trądziku z czasem trochę zbledną, jednak jeśli będziemy je prawidłowo pielęgnować – mogą stać się całkiem niewidoczne.

Skuteczna walka z bliznami po trądziku nie może rozpocząć się wcześniej niż rok po zaniku infekcji. Dopiero wówczas skóra jest odpowiednio przygotowana do kuracji. W lżejszych przypadkach do dyspozycji mamy między innymi domowe sposoby i zbiór dobrych praktyk.

Blizny i przebarwienia na twarzy po trądziku przede wszystkim nie powinny być wystawiane na promienie słoneczne, które jeszcze bardziej pogłębią ich widoczność. Spore znaczenie ma też zrównoważona dieta, bogata w witaminy, zwłaszcza A, i minerały, za to uboga w tłuszcze, sól i cukier. Dobrą praktyką jest regularne picie wody z cytryną, która po pierwsze przyczynia się do nawilżenia, po drugie – dzięki swoim właściwościom pomaga w złuszczaniu martwego naskórka.

Warto dbać również o odpowiednie nawilżenie skóry, które osiągniemy poprzez stosowanie preparatów do twarzy. Najlepiej stosować te ze składnikami rozjaśniającymi cerę, np. z witaminą C czy kwasami AHA.

Jak pozbyć się blizn po trądziku w profesjonalny sposób?

Niekiedy zmiany na skórze nie znikają samoistnie, a domowe sposoby nie wystarczą. Wówczas warto skonsultować się z dermatologiem. Jak pozbyć się blizn po trądziku i przebarwień w sposób profesjonalny? W tym celu świetnie sprawdzają się preparaty silikonowe, które po pierwsze zapewniają skórze tak bardzo potrzebne nawilżenie, po drugie tworzą na jej powierzchni matową i gładką powłokę. Silikon w żelu (np. Sutricon) można nakładać punktowo na przebarwienia i blizny zanikowe. Substancja ta pobudza i reguluje produkcję włókien kolagenowych, dzięki czemu blizny stają się mniej wklęsłe, dodatkowo też rozjaśnia skórę, co zmniejsza intensywność przebarwień.

Preparaty z silikonem jednocześnie leczą i maskują blizny po trądziku oraz towarzyszące im przebarwienia. Co istotne, można je stosować zaraz po wygojeniu się wyprysków trądzikowych i powstałych w jego wyniku ran.

Warto wiedzieć, że w najcięższych przypadkach choroby skutecznym sposobem na walkę z zanikowymi bliznami trądzikowymi jest laseroterapia i dermabrazja. To kosztowne i inwazyjne metody, które przeprowadza się wyłącznie w gabinecie lekarskim.

Czy bliznom po trądziku da się zapobiec?

Powstanie blizn po trądziku jest niemal nieuniknione. Jednak leczenie tej choroby przy pomocy dermatologa i stosowanie leków na trądzik łagodzi przebieg dolegliwości i zmniejsza ryzyko powstania blizn po trądziku.  Im infekcja przebiega łagodniej, tym mniej widoczne ślady pozostawi po sobie w przyszłości. Nie wolno również rozdrapywać ani wyciskać wyprysków spowodowanych trądzikiem, ponieważ może to prowadzić do zakażenia zmian oraz do zaburzenia ich naturalnego procesu gojenia. Konieczna jest też prawidłowa pielęgnacja twarzy i ciała pokrytego zmianami trądzikowymi, ograniczanie ekspozycji zmian na promienie słoneczne czy niestosowanie ostrych kosmetyków drażniących skórę.

Udowodniono również, że w zapobieganiu bliznom trądzikowym pomaga stosowanie profesjonalnych preparatów, regularne przemywanie skóry, a także przeprowadzanie raz na miesiąc delikatnego zabiegu dermabrazji.