Blizny to ślady po ranach i urazach, których każdy chciałby się pozbyć. Dotyczy to szczególnie tych znajdujących się na twarzy, rękach czy innych odsłoniętych częściach ciała. Na szczęście leczenie blizn jest możliwe. Oto sprawdzone sposoby leczenia różnych rodzajów blizn.
Po sposoby leczenie blizn sięgają osoby, które mają na ciele szpecące ślady po urazach, oparzeniach, chorobach czy ranach operacyjnych. Niestety każdy z wymienionych problemów może skutkować blizną. Skaleczenia czy poważniejsze rany spowodowane nieszczęśliwymi wypadkami pozostawiają ślady w miejscu przerwania ciągłości skóry, podobnie jak zabiegi medyczne, np. cesarskie cięcie. Blizny mogą być również wspomnieniem po przebyciu ospy wietrznej lub trądziku, a także pamiątką po oparzeniu.
Jak leczyć blizny różnego pochodzenia i jak sprawić, żeby były niewidoczne? Sprawdzonych sposobów leczenia blizn jest wiele, warto jednak do każdego rodzaju blizn podchodzić indywidualnie. Inaczej leczy się bowiem blizny zanikowe, czyli tzw. dzioby spowodowane trądzikiem lub ospą, a inaczej blizny po urazach – ranach kłutych czy ciętych. Wspólnym mianownikiem w leczeniu blizn jest skutek terapii, który chcemy osiągnąć: rozjaśnienie i spłaszczenie blizny oraz sprawienie, by była jak najmniej widoczna.
Spis treści
Jak leczyć ciemne blizny po krostach i ospie?
Trądzik i ospa to choroby, które objawiają się zmianami skórnymi. W przypadku ospy wietrznej jest to pęcherzyk wypełniony płynem surowiczym, który wraz z rozwojem choroby przysycha i zmienia się w strupek. W przypadku trądziku zmiany na skórze przyjmują postać nieestetycznych krost i wykwitów. Uszkodzenie zmiany wywołanej ospą lub trądzikiem może skutkować powstaniem ciemnej blizny po krostach.
Ciemne blizny, które są pozostałością po krostach trądzikowych lub pęcherzykach po ospie wymagają przede wszystkim rozjaśnienia. W takiej sytuacji najskuteczniejszym sposobem jest stosowanie żeli silikonowych.
Silikon to substancja znana z pozytywnego wpływu na blizny, doskonale nadająca się do stosowania na ciemne ślady po ospie lub trądziku. Żel silikonowy, np. Sutricon, regeneruje tkanki, a jednocześnie kontroluje ich nawilżenie i dotlenienie. Sprawia, że ciemne blizny bledną i stają się mniej widoczne.
Jak wybielić bliznę po cesarskim cięciu?
Blizna po cesarce jest zwykle ukryta pod bielizną, ale dla wielu kobiet stanowi problem estetyczny i psychiczny. Ślad po cieciu wykonanym przez ginekologa odbiera im pewność siebie i obniża poczucie własnej wartości. Dlatego wiele kobiet decyduje się na usunięcie blizny po cesarskim cieciu lub przynajmniej na zastosowanie terapii, które ją wybielą i wygładzą.
Jak usunąć bliznę po takiej operacji? Warto już w kilka tygodniu po porodzie, zacząć stosować plastry z silikonem. Nie wolno korzystać z nich, zanim rana się nie zagoi, ale gdy tylko lekarz da „zielone światło”, trzeba naklejać na miejsce cięcia plaster zawierający silikon.
Takie plastry, np. Sutricon, są wygodne w użyciu, nie utrudniają poruszania się i doskonale chronią świeżą bliznę przed urazami mechanicznymi, np. otarciem bielizną. Ale to oczywiście nie ich główna zaleta, jest nią bowiem stymulacja produkcji kolagenu i kontrola tego procesu. Silikon sprawia, że nowe włókna powstające w miejscu cięcia nie rozrastają się nadmiernie, co mogłoby prowadzić do powstania blizny przerostowej. Dodatkowo silikon zwiększa temperaturę ciała pod plastrem i zapobiega utracie wilgoci w bliźnie, co zwiększa jej elastyczność i zmniejsza grubość. Bliznom po cesarskim cięciu często towarzyszy uczucie ciągnięcia i swędzenia, które również można zniwelować dzięki zastosowaniu silikonu.
Sposoby na blizny po oparzeniach
Charakteryzują się nieuporządkowaniem i przybieraniem wielu postaci: mogą mieć fragmenty zanikowe, a także miejsca z przerostami i keloidami. Blizny po oparzeniach są nierówne: nieregularne pasma kolagenu tworzą na powierzchni blizny bruzdy i nieelastyczne przykurcze skóry. Kolor śladu po oparzeniu może być różny – na początku jest ciemnofioletowy, stopniowo jednak blednie.
Blizny po oparzeniach są zwykle bardzo nieestetyczne, dlatego jeśli znajdują się w miejscu widocznym dla innych, są często usuwane.
Blizna, która zajmuje duży obszar ciała, niekiedy wymaga przeszczepu skóry. Zdarza się również, że niezbędny jest zabieg laserowego usunięcia blizny lub jej wycięcia przez chirurga plastycznego.
Zanim jednak pacjent podejmie tak radykalne środki, warto zastosować silikon. Badania pokazują, że plastry silikonowe rozjaśniają i wygładzają blizny, także te po oparzeniach. Co więcej, działają nie tylko na świeże blizny, ale i te stare, mające kilka lat.
Silikon nałożony na skórę działa na nią regenerująco, stwarzając pod plastrem środowisko sprzyjające uelastycznieniu nowych tkanek – odpowiednio nawilżone i ciepłe. Podwyższona temperatura pod warstwą silikonu uaktywnia proces kolagenozy, który prowadzi do wygładzenia śladu po oparzeniu.
Bardzo cennym elementem terapii blizny po oparzeniach jest jej masowanie żelem silikonowym. Ten zabieg, zwany też mobilizacją blizny, powinien być stosowany jak najwcześniej: zaraz po zagojeniu się oparzenia i powstaniu blizny. Masowanie blizny rozciąga skórę, zmiękcza ją i sprawia, że jest bardziej elastyczna – wpływają na to również wspomniane wcześniej właściwości silikonu. Mobilizacja blizny zmniejsza ryzyko powstawania blizn przykurczowych i poprawia ruchomość miejsca objętego blizną po oparzeniu.
Wygładzanie blizn po urazach
Blizny po skaleczeniach czy ranach kłutych, nawet jeśli nie są wielkie, szpecą. Aby się ich pozbyć, warto stosować naturalne metody na blizny. Istnieje wiele produktów roślinnych, które – według tradycji – mają pozytywne działanie na blizny – rozjaśniają je, wygładzają i przyspieszają proces zanikania. To np. aloes, który znany jest z cennych właściwości leczniczych. Łagodzi zmiany skórne i sprzyja regeneracji tkanek, zmniejsza stan zapalny, obrzęk i zaczerwienienie.
Potwierdzone medyczne działanie mają jednak nie wyciągi roślinne, a wspominany już silikon. Ze wszystkich środków na blizny, ma on najwięcej udowodnionych medycznie sposobów działania na blizny.
Wiele badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich 20 lat potwierdziło, że plastry silikonowe lub żele mogą poprawiać wygląd blizny, świeżych i starych, zmniejszają rozmiary blizn przerostowych oraz keloidowych, a także poprawiają ich wygląd.
Produkty z silikonem w postaci plastrów lub żeli są dostępne w sklepach oraz aptekach i są bardzo często zalecane przez lekarzy, ponieważ nie mają skutków ubocznych i są całkowicie bezpieczne w stosowaniu.