Wiele chorób powoduje zmiany skórne – także na twarzy – które potrafią pozostawić blizny. Najczęściej winowajcami blizn na twarzy są trądzik i ospa wietrzna. To dolegliwości, które objawiają się wypryskami i krostami pozostawiającymi po sobie długotrwałe ślady w postaci tzw. dziobów, czyli blizn zanikowych. Na szczęście z bliznami na twarzy można skuteczne walczyć. Oto metody usuwania tych niedoskonałości.
Spis treści
Blizny na twarzy po trądziku lub ospie wietrznej
Blizny na twarzy mogą powstać już w wieku młodzieńczym. W tym czasie wielu nastolatków cierpi na trądzik młodzieńczy, choć oczywiście choroba zwana trądzikiem dotyka również ludzi w starszym wieku.
Trądzik młodzieńczy oraz trądzik wieku dorosłego objawia się powstawaniem na skórze torbielowatych zmian wypełnionych ropą, które mogą występować nie tylko na twarzy, ale i plecach czy piersiach. Jeśli zmiany trądzikowe będą nieodpowiednio pielęgnowane, mogą pozostawić po sobie blizny. Najczęściej do ich powstania dochodzi w efekcie stanu zapalnego, który powstaje na skutek zakażenia rany po wyprysku. Przebyty trądzik owocuje nie tylko blizną, ale i przebarwieniami trądzikowymi w miejscu wyprysków.
Identyczny jest mechanizm powstawania blizn na twarzy po ospie wietrznej. Ta choroba zakaźna wieku dziecięcego objawia się licznymi pęcherzykami wypełnionymi płynem surowiczym. Na pewnym etapie choroby pęcherzyki pękają, tworząc swędzące strupki. Gdy dziecko je rozdrapie, a co gorsze – zakazi brudnymi rączkami, po strupku pozostanie nieładna blizna zanikowa.
Zanikowy charakter blizn na twarzy po trądziku i ospie
Blizny na twarzy po trądziku lub po ospie wietrznej to tzw. blizny zanikowe, które mają postać małych dziurek w skórze. Przyczyną powstawania blizn trądzikowych jest zniszczenie starych włókien kolagenowych i niedostateczna produkcja nowych. W efekcie blizna goi się poniżej warstwy tkanki skórnej – w głębszych warstwach skóry, co powoduje powstanie okrągłych lub półokrągłych wgłębień w tkankach.
Im bardziej zaawansowany był trądzik lub silniejsze były zmiany wywołane ospą wietrzną, tym głębsza i bardziej rozległa pozostanie blizna na twarzy.
Blizny na twarzy po oparzeniach słonecznych
Twarz jest praktycznie cały czas wystawiana na działanie promieni UV. Jak wiadomo, promieniowanie niszczy komórki i prowadzi do nieestetycznych zmian na twarzy, zdarza się też, że zbyt długa ekspozycja na słońce kończy się poparzeniami słonecznymi. Chociaż poparzenia takie rzadko pozostawiają po sobie blizny, to jednak może się zdarzyć, że na skutek podrażnienia opalonej skóry, jej drapania czy podczas mechanicznego usuwania naskórka (zrywania schodzącej skóry) może dojść do powstania nieestetycznych zmian i blizn na twarzy.
Blizna na twarzy może też być skutkiem niewłaściwej pielęgnacji cery oraz zakażenia ewentualnych ran na jej powierzchni. Czasami wystarczy lekceważąco podejść do sprawy i używać brudnych akcesoriów do makijażu w momencie, w którym skóra jest silnie podrażniona – pędzla do pudru albo gąbeczki do podkładu. Bakterie znajdujące się na akcesoriach mogą wywołać stan zapalny i zakażenie prowadzące do powstania blizn na twarzy.
Jak pozbyć się blizn na twarzy?
Przede wszystkim należy wyleczyć stan zapalny. Blizny na twarzy nie wzięły się znikąd, a więc jest ryzyko, że przy niewyleczonym stanie zapalnym, silnej reakcji alergicznej lub chorobie skóry problem będzie powracał.
Dlatego na samym początku procesu usuwania blizn z twarzy należy zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa, aby zlecił maści i preparaty na trądzik, ospę wietrzną czy na poparzenia słoneczne. Skóra funkcjonująca w sposób prawidłowy będzie regenerowała się szybciej, a przy okazji zminimalizujemy ryzyko ponownych komplikacji.
Gdy tylko zmiany na skórze się wygoją, a blizny będą świeże i podatne na leczenie, warto zastosować na nie preparaty z silikonem – im wcześniej rozpoczniemy terapię, tym lepsze będą jej efekty. Do małych blizn zanikowych na twarzy najlepiej sprawdzi się żel silikonowy (np. Sutricon), który można nakładać punktowo na niewielkie blizny.
Silikon zawarty w preparacie wspiera i reguluje powstawanie nowych włókien kolagenowych, dzięki czemu blizny zanikowe staną się mniej wklęsłe i przez to mniej widoczne. Zaletą silikonu jest też utrzymywanie wilgoci i ciepła w bliźnie, co zwiększa tempo regeneracji skóry. Silikon rozjaśnia blizny, dzięki czemu przebarwienia po trądziku będą jaśniejsze.
Inne metody walki z zanikowymi bliznami na twarzy
Blizna na twarzy jest często powodem kompleksów. Posiadacze blizn dążą do tego, by jak najszybciej się ich pozbyć, często decydując się na wizyty w gabinetach medycyny estetycznej od razu po zauważeniu problemu. Cały czas pokutuje przekonanie, że skuteczny w walce z bliznami jest tylko i wyłącznie laser, jednak warto wiedzieć, że skuteczna jest też np. dermabrazja czy wstrzykiwanie kolagenu w miejsce blizn. To jednak inwazyjne metody, dlatego zanim po nie sięgniemy, wypróbujmy najpierw bezpieczne i równie skuteczne preparaty silikonowe.