Wiele chorób powoduje zmiany skórne – także na twarzy, które potrafią pozostawić blizny. Sprawdź skuteczne metody walki z niedoskonałościami.

Blizny po trądziku 

Blizny na twarzy najczęściej powstają na skutek trądziku młodzieńczego oraz trądziku wieku dorosłego. Mogą być efektem nieodpowiedniej pielęgnacji w trakcie występowania stanu zapalnego, ale nie muszą. Czasami nawet najsystematyczniejsze działania, mające na celu zapobieganie ich powstawaniu nic nie dają i blizna na twarzy pojawia się. Najczęściej są to blizny zanikowe, czyli miejscowe zagłębienia. Im bardziej zaawansowany był trądzik, tym głębsza i bardziej rozległa blizna może pozostać.

Blizny po oparzeniach słonecznych

Twarz jest praktycznie cały czas wystawiana na działanie promieni UV. Jak wiadomo, promieniowanie niszczy komórki i prowadzi do nieestetycznych zmian na twarzy. Rzadkością są blizny po oparzeniu słonecznym. Powstają one najczęściej na skutek podrażnienia skóry – drapania, mechanicznego usuwania naskórka mimo podrażnienia.

Może też dojść do powstania blizny na skutek niewłaściwej pielęgnacji oraz zakażenia. Czasami wystarczy lekceważąco podejść do sprawy i używać brudnych akcesoriów do makijażu w momencie, w którym skóra jest silnie podrażniona – pędzla do pudru albo gąbeczki do podkładu.

Jeżeli w taki sposób pojawi się blizna na twarzy należy postępować z nią tak samo jak z blizną po bezpośrednim poparzeniu. Często zaś słońce sprawia, że na twarzy pojawiają się przebarwienia. Niektóre z nich, takie jak drobne piegi, mogą być uznawane nawet za atrakcyjne. Większość z nich to jednak brunatne plamy, które nie wyglądają estetycznie.

Przede wszystkim – wyleczyć stan zapalny

Blizna na twarzy jest często powodem kompleksów. Posiadacze blizn dążą do tego by jak najszybciej się ich pozbyć, często decydując się na wizyty w gabinetach medycyny estetycznej od razu po zauważeniu problemu. Owszem, terapia laserowa jest skuteczna, jednak nie wolno zapominać o tym, że blizny na twarzy nie wzięły się znikąd, a więc jest szansa, że przy niewyleczonym stanie zapalnym, silnej reakcji alergicznej lub chorobie skóry problem będzie powracał.

Dlatego na samym początku swojej drogi należy zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa. Organizm funkcjonujący w sposób prawidłowy będzie regenerował się szybciej, a przy okazji zminimalizujemy ryzyko ponownych komplikacji.

Najskuteczniejsze metody walki z bliznami

Cały czas pokutuje przekonanie, że skuteczny w walce z bliznami jest tylko i wyłącznie laser, a preparaty które nakładamy na bliznę nie pomagają. Należy rozprawić się z tym mitem, dzisiejsza medycyna i farmakologia stoją na wysokim poziomie.

 Preparaty na blizny dostępne obecnie na rynku są zdecydowanie bardziej skuteczne niż jeszcze kilka lat temu. Warto więc zacząć walkę z bliznami właśnie od preparatów silikonowych, z których najwyższą skutecznością charakteryzują się plastry (np. Sutricon).