Skip to main content

Leczenie blizn wbrew pozorom nie wynika jedynie z chęci zniwelowania ich widoczności. W wielu przypadkach zaniedbanie blizny doprowadza do powikłań. Jednym z nich jest ból blizny pooperacyjnej, który miewa różne przyczyny, zależnie od tego, w jakim okresie po zabiegu występuje, jak poważny był zabieg, a także jak dobrze zagoiła się blizna. Poznaj główne przyczyny bólu blizn i dowiedz się, w jaki sposób im zapobiegać.

Czy ból skóry – ból blizny pooperacyjnej jest standardem?

Boląca blizna w pierwszym okresie rekonwalescencji po zabiegu nie jest niczym niezwykłym. W końcu nawet, jeśli z zewnątrz rana wygląda na całkiem zagojoną, pod skórą znajdują się przecież mięśnie, tkanki, nerwy i naczynia krwionośne, których ciągłość została wcześniej przerwana, a okres pełnego zrostu jest znacznie dłuższy niż w przypadku naskórka.

Takim rodzajem bólu nie należy się martwić. Zależnie od tego, jak poważny był zabieg, w ciągu kilku tygodni lub miesięcy coraz słabszy ból powinien stopniowo przerodzić się w mrowienie i delikatne problemy z czuciem, które ostatecznie całkowicie znikną.

Należy jednak pamiętać, że aby przyspieszyć ten proces, a także maksymalnie ograniczyć ich  widoczność, powinna odbywać się codzienna pielęgnacja blizn zgodne z zaleceniami lekarza. Leczenie blizn odgrywa ogromną rolę w redukcji bólu.

Ból blizny pooperacyjnej – przyczyny

Niektórzy pacjenci uskarżają się jednak na powracający ból blizny pooperacyjnej nawet po latach od operacji, która zakończyła się pełnym sukcesem. Czy takie ból jest powodem do niepokoju? Warto wykluczyć wszelkie poważne przyczyny bólu, takie jak np. przepuklina, udając się do lekarza, a następnie przeprowadzając wszystkie stosowne badania.

W wielu przypadkach okazuje się jednak, że za nawracającymi dolegliwościami bólowymi stoi nieprawidłowe leczenie blizn podjęte w przeszłości lub brak odpowiedniej pielęgnacji. Tkanki pokrywające bliznę nie są tkankami pełnowartościowymi. Leczenie blizn oraz ich pielęgnacja mają na celu nie tylko redukcję widoczności śladów operacji, ale również maksymalne wygładzenie tkanki skórnej i przywrócenie jej naturalnej struktury.

Nieregularne zrosty pooperacyjne mają tendencję, by powodować ból blizny pooperacyjnej. Dzieje się tak za sprawą zaciągania przez tkankę zakończeń nerwowych, które w przypadku choćby drobnego ruchu ulegają podrażnieniu, co w praktyce przekłada się na dolegliwości bólowe o różnym natężeniu.

Leczenie blizn i ich pielęgnacja w celu pozbycia się bólu

W jaki sposób zapobiegać bólowi blizny pooperacyjnej? Leczenie blizn powinno rozpocząć się właściwie już z chwilą zagojenia się rany i zdjęcia opatrunku. To w tym momencie struktura skóry zaczyna się na nowo kształtować, więc aby uniknąć problemów bólowych w przyszłości, należy za wszelką cenę ją wygładzać. Na szczęście istnieje wiele różnorodnych sposobów pomagających w osiągnięciu tego celu.

Jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia są plastry silikonowe na blizny. Taki plaster izoluje bliznę, dodatkowo chroni i uciska, a więc nie trzeba dodatkowo masować blizny tak często, jak w przypadku stosowania żelów czy maści.

Osobom cierpiącym na bliznowce, czyli blizny o nieregularnym, a co za tym idzie również nieestetycznym kształcie i nienaturalnej barwie, skłonnym do wywoływania dolegliwości bólowych, z pomocą przychodzi również medycyna estetyczna.

Wymienione wcześniej sposoby można dodatkowo wspierać skuteczną terapią laserową. Warto pamiętać, że im szybciej podejmiemy prawidłowe leczenie blizn oraz im bardziej regularnie będziemy je pielęgnować, tym większa jest szansa na uniknięcie nieestetycznego wyglądu, jak również bólu blizny pooperacyjnej.