Blizna po oparzeniu powstaje w wyniku trudno i długo gojącej się rany. Ratunkiem są plastry silikonowe na blizny po oparzeniu. Sprawdź!
Spis treści
Blizny po oparzeniu – charakterystyka
Rodzaj i wygląd blizn, oprócz predyspozycji genetycznych, zależy przede wszystkim od sposobu, w jaki powstały. Blizny po oparzeniu najczęściej przyjmują postać przerostową oraz keloidową. W ich przypadku tkanka łączna pokrywająca stopniowo miejsce gojącej się rany przybiera charakterystyczny kształt. Blizna po oparzeniu staje się twarda i wypukła. Oprócz wspomnianych zniekształceń, dla osób noszących blizny pooparzeniowe źródłem problemu jest ich mocne zaczerwienienie. Chociaż tego rodzaju ślady w ciągu dwóch lat po oparzeniu stopniowo się wygładzają, najczęściej ich widoczność pozostaje wyraźna. Jest to problem, szczególnie istotny, gdy blizny znajdują się w widocznych miejscach i mają dużą powierzchnię. W jaki sposób sobie z nimi radzić?
Domowe sposoby
Redukcję mniej rozległych śladów po oparzeniach możemy wspomagać samodzielnie domowymi sposobami. Maść na blizny po oparzeniu da się przygotować w domu. Jakie składniki warto w niej zastosować? Jednym z nich jest olej z nasion róży, który naturalnie uelastycznia skórę. Warto sięgnąć również po cebulę, której przypisuje się między innymi właściwości rozjaśniające blizny. Na świeże blizny dobry wpływ wywierają również nasiona lnu i nagietek lekarski.
Maść na blizny po oparzeniu lub żel
W większości przypadków blizny wymagają jednak profesjonalnej pielęgnacji. Taką zapewni żel lub maść na blizny po oparzeniach o specjalnie skomponowany składzie. Najważniejszym składnikiem takiego preparatu jest silikon, który posiada wiele korzystnych właściwości. Przede wszystkim rozjaśnia, zmniejsza i wygasza blizny po oparzeniu. Dodatkowo doraźnie redukuje widoczność przebarwień, zapewniając przy okazji matowy wygląd. Profesjonalny żel lub maść na blizny po oparzeniu dbają również o ich pielęgnację i bardzo ważne nawilżenie.
Plastry silikonowe na blizny po oparzeniu
Maść na blizny po oparzeniu jest rozwiązaniem dedykowanym śladom po mniejszych ranach. Gdy blizna ma większą powierzchnię, zdecydowanie lepiej sprawdzą się plastry silikonowe na oparzenia, które — przylegają trwale do skóry i zapewniają działanie przez okres nawet 24 godzin. Po tego typu pomoc możemy sięgać zarówno w przypadku świeżych, jak i dojrzałych blizn.
Usuwanie blizn laserem
Pewną alternatywę stanowi także leczenie blizn laserem. Odpowiednio dobrany rodzaj terapii laserowej może przyczynić się do zahamowania procesu bliznowacenia, jak również istniejących obecnie zmian na skórze. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj leczenia ma wiele przeciwwskazań, do których zalicza się między innymi wiek dziecięcy, ciąża, liczne choroby i dolegliwości, w tym padaczka czy choroby serca, jak również jest to bardzo kosztowny proces.