Cesarskie cięcie, jako alternatywa dla naturalnego porodu, bywa koniecznością choćby ze względu na nieprawidłowe ułożenie dziecka, ale często stanowi również świadomy wybór kobiet. W powszechnej świadomości wciąż pokutuje wiele mitów dotyczących cesarki, jak choćby przekonanie, że jest ona obowiązkiem przy ciąży mnogiej lub pozwala szybciej wrócić do normalnego życia i aktywności seksualnej.
Na portalu tworzymy kompendium wiedzy dotyczących blizn, dlatego dziś rozprawiamy się z mitami, a także przedstawiamy fakty związane z bliznami powstającymi na skutek cesarskiego cięcia.
Spis treści
Mit: Blizny po cesarce z czasem znikną samoistnie
Blizny stanowią nieuniknioną konsekwencję każdego znacznego mechanicznego uszkodzenia skóry, a interwencje chirurgiczne, w tym cesarskie cięcie, nie są tu wyjątkiem. Ponadto blizny nigdy całkowicie nie znikają. Jednocześnie widok kobiety, która długo po porodzie cesarką swobodnie nosi kostium bikini bez wyraźnych śladów zabiegu nie jest niczym niezwykłym. Prawidłowa pielęgnacja ran i redukcja blizn przy użyciu przeznaczonych do tego środków sprawiają, że ślady po operacji są praktycznie niewidoczne.
Fakt: Blizny po cesarce należy szczególnie chronić
Zagojenie się rany nie oznacza, że blizny możemy pozostawić bez ochrony. Przynajmniej przez okres roku należy szczególnie unikać urazów mechanicznych – otarć, uciskania, jak również podrażnień, ponieważ skóra wciąż się regeneruje. Równie ważne jest unikanie ekspozycji na skrajnie niskie i wysokie temperatury.
Mit: Opalanie nie ma wpływu na blizny
Promieniowanie ultrafioletowe również niekorzystnie wpływa na niedawno zabliźnione rany. Swoisty okres ochronny dla blizn po cesarce trwający około roku dotyczy zatem również opalania się na słońcu, jak również korzystania z solarium.
Fakt: Po cesarskim cięciu warto poczekać około 18 miesięcy z kolejną ciążą
Cesarskie cięcie to bardzo poważna interwencja chirurgiczna, która polega na otwarciu brzucha i dość długim nacięciu tkanek – poza skórą, również mięśni brzucha, otrzewnej i macicy. Kolejna ciąża sprawia, że dokładnie te same elementy powłok brzusznych będą szczególnie obciążone, a macica zacznie się powiększać. Dlatego następną ciążę należy zaplanować dopiero po upływie 18 miesięcy.
Mit: Blizna po cesarskim cięciu jest szeroka i bardzo widoczna
Szerokość blizny po cesarskim cięciu wynosi zazwyczaj maksymalnie 3 milimetry. Blizna tej wielkości z pewnością rzuca się w oczy w początkowym okresie, jednak po upływie 3 miesięcy następuje jej redukcja poprzez rozjaśnienie. Ważnym warunkiem jest oczywiście pielęgnacja ran i skóry pokrytej bliznami.
Fakt: Stosowanie odpowiednich preparatów redukuje widoczność blizn
Na rynku istnieje wiele preparatów, które wspierają redukcję widoczności blizn. Zaliczają się do nich między innymi maści zawierające allantoinę i heparynę, jak również plastry silikonowe rozjaśniające blizny.
Mit: Preparatów na blizny po cesarce nie wolno stosować w trakcie gojenia się rany
Specjalne preparaty zapobiegające nadmiernej widoczności blizn można, a często nawet należy stosować już po zdjęciu szwów. W wielu przypadkach, gdy istnieje takie zagrożenie, kuracja zapobiega rozwojowi dokuczliwych bliznowców.
Jeśli szukasz informacji i porad ekspertów związanych z bliznami, w tym występującymi po cesarskim cięciu, zapoznaj się z innymi artykułami dostępnymi w serwisie. Tworzone tu kompendium wiedzy ma za zadanie przyczynić się do redukcji widoczności dokuczliwych blizn ograniczających komfort pacjentów.