Skip to main content

Blizna po cesarskim cięciu to pamiątka po porodzie zabiegowym. Niekiedy wykonanie takiego zabiegu jest konieczne ze względu na bezpieczeństwo kobiety lub jej dziecka. Jak wygląda blizna po cc i czy można pozbyć się blizny po cesarskim cięciu?

Cesarskie cięcie jest najczęściej wykonywaną operacją położniczo-chirurgiczną, szczególnie w Polsce. Ponad 40 procent porodów w naszym kraju odbywa się właśnie w ten sposób. Konsekwencją cesarki jest blizna po cc. Obecnie w czasie operacji powłoki brzuszne przecinane są poziomo, tuż nad spojeniem łonowym, a rana ma około 15 cm długości. Prawidłowa blizna, która po niej pozostaje, również ma tę długość i wyglądem przypomina cienką czerwonawą kreskę.

Jak goi się rana po cesarskim cięciu?

Wykonanie cesarskiego cięcia wymaga przerwania ciągłości skóry, a także rozcięcia macicy. Ta druga zszywana jest nićmi rozpuszczalnymi, natomiast powłoki brzuszne zszywa się normalnymi nićmi, które po jakimś czasie należy usunąć z ciała.

Proces gojenia się rany po cc można podzielić na trzy fazy. Pierwsza ma miejsce w ciągu pierwszych dni po operacji i nazywana jest fazą zapalną. W tej fazie w ranie dochodzi do powstania skrzepu, który chroni ranę przed utratą wody. Dzięki komórkom układu odpornościowego rana jest także chroniona przed drobnoustrojami. Na koniec tej fazy pojawia się delikatny, cienki strupek.

Drugą fazą, trwającą od czwartego do dwudziestego pierwszego dnia od zabiegu, jest faza proliferacji. W tej fazie główną rolę odgrywa tkanka ziarnista, która jest jedną z pięciu warstw ludzkiego naskórka. W miejsce skrzepu pojawia się ziarnina – tkanka łączna produkująca nowe naczynia krwionośne, fibroblasty oraz kolagen, odpowiedzialny za elastyczność skóry. W tej fazie komórki naskórka zamykają ranę po cięciu cesarskim.

Trzecią fazą jest faza remodelingu, w której powstają nowe włókna kolagenowe. Faza ta może trwać nawet kilka lat. W przypadku tak głębokiej rany, jak ta po cesarskim cięciu, organizm nie jest w stanie odnowić wszystkich warstw skóry.

pielęgnacja blizny po cesarce

Jak pielęgnować ranę po cc?

Troska o świeżą ranę po cesarskim cięciu pozostaje zazwyczaj w gestii położnych – mama po porodzie zabiegowym pozostaje w szpitalu od 3 do 5 dni. Rana po cesarce jest wówczas zakryta opatrunkiem, którego nie powinno się moczyć. Nie oznacza to jednak, że rany się nie oczyszcza. Powinna być regularnie przemywana płynem odkażającym, np. z zawartością PHMB (poliheksanid).

Po wyjściu ze szpitala zazwyczaj opatrunek jest zdejmowany, ponieważ rana powinna się wietrzyć – dostęp powietrza zapewnia skuteczniejszy proces gojenia. Kilkudniową ranę można myć pod prysznicem, nie wolno jej jednak moczyć w wannie. Trzeba też bardzo uważać, aby nie urazić jej i nie uszkodzić, np. w czasie zajęć przy noworodku.

Gdy rana zrośnie się, zazwyczaj po 7-10 dniach od porodu, odbywa się zabieg zdjęcia szwów.

Jak wygląda prawidłowa blizna po cesarce?

Prawidłowo zagojona świeża blizna po cesarskim cięciu powinna mieć wygląd cienkiej kreski, lekko wypukłej i zaczerwienionej. Niektóre kobiety porównują ją do „sznurka ukrytego pod skórą”. Naturalnym objawem jest to, że „sznurek” ten, czyli blizna, jest twarda, wypukła i ciemniejsza niż reszta skóry. Normalne jest też delikatne swędzenie blizny lub jej mrowienie oraz brak czucia w miejscu cięcia i wokół niego – to efekt przerwania nerwów, który powinien minąć w ciągu kilku tygodni.

Z czasem twarda i zaczerwieniona blizna powinna być coraz mniej wypukła i coraz bledsza. Aby przyspieszyć ten proces i zmniejszyć grubość blizny, należy ją odpowiednio pielęgnować, o czym przeczytasz niżej.

Jeśli blizna po cesarskim cięciu jest mocno zaczerwieniona, ciepła, a dodatkowo sączy się z niej ropna wydzielina lub krew – to znak, że rana nie zagoiła się prawidłowo. Ropny wyciek, któremu towarzyszy stan zapalny wokół blizny i podniesiona temperatura ciała młodej mamy, może być objawem infekcji rany. Natomiast krwawienie z blizny to objaw rozejścia się blizny po cesarskim cięciu wewnątrz lub na zewnątrz powłok brzusznych. Oba przypadki wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem, a nawet wizyty w szpitalu.

pielęgnacja blizny po cesarceCo na bliznę po cesarce, aby była niewidoczna?

Blizna, która goi się prawidłowo, z czasem samoistnie staje się coraz mniej widoczna. Proces ten może jednak potrwać kilka miesięcy lub lat. Dlatego lekarze zalecają młodym mamom, aby od początku pielęgnowały ranę w taki sposób, by przyspieszyć jej zanikanie.

Proces pielęgnowania blizny można rozpocząć już kilka tygodni od porodu. Pierwszym etapem takiej pielęgnacji jest wówczas naklejenie na bliznę plastra z silikonem (np. Sutricon). Są one bardzo wygodne w użyciu, ponieważ doskonale przylegają do ciała, jednocześnie chroniąc bliznę przed urazem (np. bielizną). Kiedy można stosować plastry na blizny po cesarce? Specjaliści pozwalają na to już po zagojeniu się rany i zdjęciu szwów.

Zaletą plastrów silikonowych jest przede wszystkim to, że substancja w nich zawarta przyspiesza proces zabliźniania i proces regeneracji rozciętej skóry. Silikon zapobiega utracie wody z blizny i podnosi temperaturę ciała w miejscu rany, przez co stymuluje proces produkcji kolagenu.

Takie działanie sprawia, że powstająca blizna jest elastyczna – szybciej blednie i staje się płaska. Nie ciągnie, jest odpowiednio nawilżona i nie przeszkadza kobiecie w codziennym funkcjonowaniu. Stosowanie plastrów silikonowych zapobiega również przerostowi blizny i powstaniu bliznowców – to powikłania polegające na nieprawidłowym i nieestetycznym procesie zabliźniania rany.

Po kilku tygodniach stosowania plastrów z silikonem można kupić również żele do smarowania blizny. Czym smarować blizny po cc? Warto sięgnąć również po żele silikonowe. Ich działanie jest takie samo jak w przypadku plastrów, jednak zastosowanie nieco inne. Żele silikonowe można wykorzystać w czasie rehabilitacji blizny, a dokładnie do jej mobilizacji. To zabieg polegający na masowaniu miejsca po cięciu, który dodatkowo uelastycznia bliznę i sprawia, że staje się miękka.