Blizna to ślad pozostający na skórze w wyniku naturalnego procesu gojenia się rany. To zazwyczaj nieestetycznie wyglądające i rzucające się w oczy znamię na ciele, które dodatkowo oddziałuje także na psychikę człowieka. Niejednokrotnie przypomina traumatyczne przeżycia i przykre doświadczenia w wyniku których pojawiły się rany. Czy istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się blizny? Czy laserowe usuwanie blizn to jedyna sprawdzona metoda na pozbycie się niedoskonałości ze skóry?


Jak można uniknąć laserowego usuwania blizn?

Rozległe, umiejscowione w widocznych częściach ciała blizny – na twarzy, szyi czy dłoniach, mogą być przyczyną wstydu, skrępowania, złego samopoczucia, niskiej samooceny, a nawet unikania kontaktów towarzyskich. Większą wagę do blizn na ciele przywiązują kobiety, które często traktują je jako defekt w swoim wyglądzie i trudniej im zaakceptować ich istnienie. Na skuteczną redukcję widoczności blizny wpływa kilka czynników. Najważniejsze, by do usuwania blizn przystąpić możliwie jak najwcześniej po ich powstaniu. Wówczas skóra jest bardziej podatna na działanie substancji regenerujących. Im świeższa zmiana, tym łatwiej będzie się jej pozbyć. Duże znaczenie ma także jej głębokość i struktura.

Laserowe usuwanie blizn

Medycyna estetyczna nieustannie się rozwija i oferuje szeroką gamę zabiegów poprawiających wygląd, takich jak m.in. laserowe usuwanie blizn. Nie wszyscy mogą się na to zdecydować, z różnych powodów. Obawiają się nieprzyjemnego uczucia, bólu czy ryzyka pojawienia się powikłań, oraz tego, że zabieg należy powtórzyć przynajmniej kilka razy. Jednorazowe wykonanie terapii laserowej nie gwarantuje sukcesu. Ponadto, laserowe usuwanie blizn wiąże się z większymi nakładami finansowymi jakie trzeba ponieść, a nie każdego na to stać.  Są jednak dużo przyjemniejsze, mniej kosztowne i mniej inwazyjne metody.

Preparaty na blizny

Do najczęstszych metod walki z bliznami na ciele, po które sięga zdecydowana większość osób, należą preparaty w formie maści, kremu oraz żelu z wysoką zawartością silikonu lub masy perłowej. Substancje zawarte w preparatach przede wszystkim zmiękczają skórę, regenerują ją, odżywiają i przywracają zdrowy, naturalny wygląd. Przyspieszają produkcję kolagenu, stymulują metabolizm komórek skóry i warunkują prawidłowy przebieg procesu gojenia się blizny. Zbliznowacenia sukcesywnie stają się coraz mniej widoczne, a skóra odzyskuje swój koloryt. Tajemnica skuteczności preparatów tkwi w ich unikalnym składzie, który przyspiesza zachodzące w warstwach skóry procesy. Najbardziej skuteczną metodą usuwania blizn są przezroczyste plastry silikonowe. Zawarty w nich silikon wygładza blizny, wzmacnia naskórek i usuwa stopniowo czerwone przebarwienia, przez które blizny są tak widoczne. Silikonowy plaster można przyciąć w zależności od wielkości i kształtu blizny. Poliurenatowa folia, pod którą znajduje się silikon, dodatkowo zabezpiecza bliznę przed czynnikami zewnętrznymi.