Rak piersi to najczęstszy kobiecy nowotwór. Gdy inne metody leczenia okażą się nieskuteczne, ostatnią deską ratunku dla pacjentki bywa mastektomia, czyli zabieg usunięcia piersi. Dla kobiety stanowi to traumatyczne przeżycie, a jego niemile widzianą „pamiątką” są blizny na piersiach. Dziś przedstawimy ich charakterystykę, problemy związane z bliznami, a także sposoby na redukcję ich widoczności.
Spis treści
Jak tworzy się blizna po mastektomii?
Blizny po mastektomii należą do najbardziej problematycznych blizn. Usunięcie zaatakowanej rakiem piersi powoduje konieczność wykonania dość dużego nacięcia lub nacięć w klatce piersiowej. Zwykle ma ono postać podłużnej, względnie prostej poziomej linii, jednak ostateczny kształt zależy od lokalizacji nowotworu, jak również techniki zastosowanej przez chirurga.
Stosunkowo często zdarza się, że blizny po mastektomii tworzą się bardzo powoli, a rana po mastektomii, po nacięciu chirurgicznym, która jest od razu zszywana ma skłonność do infekcji. Dzieje się tak również ze względu na chemioterapię lub radioterapię, prowadzone po zabiegu mastektomii. Chemioterapia po mastektomii czy radioterapia po mastektomii prowadzone są w celu usunięcia pozostałych ewentualnych komórek nowotworowych w ciele kobiety.
Fizjoterapia po mastektomii
Blizny po mastektomii należą do kłopotliwych ze względu na miejsce ich występowania. Zdarza się, że blizny wpływają na ograniczenie ruchu rąk. Zmieniony rozkład sił pracy mięśni ze względu na blizny może powodować dolegliwości bólowe, takie jak ból pod pachą i drętwienie ręki. Z tego względu, po zabiegu mastektomii warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty.
Uciążliwe blizny po mastektomii – aspekt psychologiczny
Mastektomia stanowi dla wielu kobiet bardzo traumatyczne przeżycie. W końcu piersi postrzegamy, jako jeden z atrybutów kobiecości i nawet kobieta posiadająca pełne wsparcie swojego mężczyzny może odczuwać kompleksy.
Blizny po mastektomii oglądane na co dzień przed lustrem dodatkowo przypominają ten nieprzyjemny zabieg. Dlatego wiele kobiet decyduje się na rekonstrukcję piersi, którą można wykonać z zastosowaniem tkanek pobranych z innych partii ciała, jak również z pomocą implantów.
Rekonstrukcja piersi po mastektomii bądź implanty po mastektomii, to nie jednokrotnie jedyny sposób wielu kobiet, na zniwelowanie kompleksów i samopoczucia psychicznego po zabiegu.
Czy tatuaż bliznowy to dobry sposób na blizny po mastektomii?
Część kobiet, dla których blizny po mastektomii stanowią przykre świadectwo i pragną się ich pozbyć decyduje się na tatuowanie na bliznach. Estetyka takiego rozwiązania zależy od gustu, jednak warto dobrze się zastanowić przed podjęciem decyzji o jego wykonaniu. Tatuaże po mastektomii mogą bowiem wywoływać reakcje alergiczne. Niektóre osoby noszące pigmentowy obrazek w miejscu blizn uskarżają się także na bolesne doznania.
Jak zredukować widoczność blizn? Mastektomia codzienna pielęgnacja
Blizny po mastektomii powinny być od samego początku odpowiednio pielęgnowane, podobnie jak poprzedzająca je rana. Duże znaczenie mają między innymi regularne zmiany opatrunku. Gdy pojawią się już blizny, ich zanikanie będzie tym bardziej efektywne, im bardziej regularnie będą zabiegi pielęgnacyjne, maść na blizny z silikonem lub plaster silikonowy. Dzięki swoim właściwościom, rozmiękcza, rozjaśnia i uelastycznia skórę.
Jeżeli długotrwała pielęgnacja nie przyniesie zadowalającego efektu, z pomocą może przyjść zabieg laserowej redukcji blizn. Wówczas pacjent zyskuje jednak nową bliznę powstałą w wyniku zabiegu, o którą również trzeba zadbać…