Skip to main content

Szukasz sprawdzonego sposobu na to jak się pozbyć blizny? Sprawdź jak działa i jaką skuteczność w leczeniu blizn wykazuje silikon.

Silikon dzięki swoim właściwościom zbliżonym do zdrowej ludzkiej tkanki nazywany jest drugą skórą. Ponieważ jest łatwy w stosowaniu i zapewnia idealne warunki do regeneracji, silikon uznawany jest jako terapia pierwszego rzutu w profilaktyce i leczeniu blizn.

Skuteczność silikonu w leczeniu blizn została potwierdzona w wielu badaniach klinicznych, między innymi fakt, że poprawia on wygląd i elastyczność blizn[1][2]. Dodatkowo silikon posiada rekomendację Międzynarodowego Zespołu Ekspertów ds. Leczenia Blizn [3] .

Aby dowiedzieć się, dlaczego silikon jest tak polecany i dobrze wpływa na regenerację blizn, należy zrozumieć czym tak naprawdę jest ta substancja. Silikon to potoczna nazwa polimerów krzemoorganicznych, czyli związków składających się z atomów krzemu i tlenu. Związki te mogą mieć różną budowę, dzięki czemu silikon występuje zarówno w formie ciekłej jak i stałej.

Silikon charakteryzuje się podobną elastycznością jaką ma zdrowa ludzka tkanka oraz dobrą przepuszczalnością tlenu a także zapobiega procesowi nadmiernej transepidermalnej utracie wody. Dodatkowo stanowi swoistą barierę dla bakterii. Temperatura skóry po aplikacji silikonu jest wyższa o około 1st. C. Choć wydaje się, że to niewielki wzrost, jednak wpływa to znacząco mechanizmy regeneracyjne i pomaga w pozbyciu się nieestetycznych blizn.

Powszechnie uważa się, że wzrost temperatury podnosi aktywność kolagenazy odpowiedzialnej za przebudowę macierzy pozakomórkowej poprzez niszczenie kolagenu. Dzięki pobudzeniu tego enzymu można zapobiec przerostowi blizny. Dodatkowo silikon jest doskonale tolerowany i może być stosowany w przypadku skóry wrażliwej.

W trakcie leczenia i pielęgnacji blizn, silikon występuje w dwóch wariantach – w formie żelu i plastrów. W każdej z nich wykazuje takie same właściwości m.in. rozjaśnienie, wygładzenie oraz zmniejszenie wielkości blizny.
Co ważne: Przeznaczony jest do wszystkich rodzajów blizn, natomiast ze względu na umiejscowienie blizny często konieczny jest wybór pomiędzy żelem a plastrami.

W przypadku blizn zlokalizowanych na płaskich oraz nieruchomych powierzchniach ciała lepszym rozwiązaniem będą plastry silikonowe na blizny. Dzięki swojej adhezji idealnie dopasowują się do anatomicznych kształtów naszego ciała i możliwa jest ich wielokrotna aplikacja. Jeden plaster może znajdować się na bliźnie od 3 do 5 dni przy codziennym zdjęciu plastra, przemyciu blizny, osuszeniu jej i ponownym naklejeniu tego samego plastra.

Taka terapia jest zarówno prosta jak i wygodna. Należy jednak pamiętać, że na zadowalające efekty trzeba poczekać minimum 3 miesiące. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom silikon w postaci plastrów również poprawić wygląd blizny dojrzałej (nawet 9-letniej).

Drugim wariantem jest forma żelu silikonowego przeznaczona do wszystkich rodzajów blizn, a ze względu na wygodę polecana jest do blizn znajdujących się na ruchomych częściach ciała, znamion występujących w obrębie twarzy i dekoltu (blizny potrądzikowe, pozabiegowe) oraz na rozległe blizny, np. po oparzeniu czy rozstępy.

Żel silikonowy szybko wchłania się w naszą skórę przez co nie pozostawia na niej tłustego filmu. Codziennie na czystą skórę rano i wieczorem należy nanieść niewielką ilość preparatu i wmasować dokładnie w bliznę . Ważna w tym wypadku jest profilaktyka, ponieważ częsta i dokładna aplikacja żelu pozwoli nam szybciej cieszyć się z zadowalających efektów na które z niecierpliwością czekamy.

Właściwości silikonu sprawiają, że tego typu leczenie to duży komfort dla pacjenta. Plastry silikonowe są elastyczne, co wyklucza niemiłe uczucie ściągnięcia skóry i dyskomfort związany z noszeniem plastrów. Silikon w leczeniu blizny nie ogranicza przepuszczalności tlenu – skóra pod plastrem naturalnie oddycha. Jednocześnie ograniczone jest nadmierne parowanie wody z naskórka. W efekcie silikon pozostawia odpowiednio nawilżoną tkankę, dzięki czemu jest ona miękka, elastyczna, nie boli i nie swędzi.

Bibliografia:

  • [1] Silicon gel sheeting for preventing and treating hypertrophic and keloid scars. O’Brien L, Pandit A.Cochrane Database Syst Rev. 2006 Jan 25;(1):CD003826.
  • [2] A controlled clinical trial of topical silicone gel sheeting in the treatment of hypertrophic scars and keloids. A dermatologic experience. Gold MH. J Dermatol Surg Oncol. 1993 Oct; 19(10):912-6.
  • [3] Updated Scar Management Practical Guidelines; Non-invasive and invasive measures, Monstrey S, Middelkoop E, Vranckx JJ, Bassetto F, Ziegler UE, Meaume S, Téot L, Journal of Plastic, Reconstructive & Aesthetic Surgery (2014) 67 1017-1025.