Skip to main content

Jedną z najskuteczniejszych i nieinwazyjnych metod walki z bliznami są preparaty zawierające silikon takie jak plastry i żele silikonowe.

Usuwanie blizn przy pomocy silikonu

Blizny, które znajdują się na ciele człowieka są nie tylko defektem estetycznym, ale i ogromnym problemem dla osób, które je posiadają. Podczas procesu bliznowacenia często występuję ból, pieczenie czy świąd. Blizny mogą powstawać na skutek urazów, ingerencji chirurgicznych, a także chorób skóry i oparzeń. Duży dyskomfort psychiczny powoduje posiadanie blizn na twarzy oraz na często odsłanianych częściach ciała.

Zły stan psychiczny sprawia, że osoby posiadające blizny decydują się na radykalne usuwanie blizn (np. laserem). Jednak w wielu przypadkach, aż tak skomplikowane procedury usunięcia blizny nie są  konieczne. Bardzo skutecznym sposobem walki z bliznami jest stosowanie preparatów silikonowych, zarówno w formie żeli jak i plastrów.

Żele silikonowe

Żele silikonowe można zacząć stosować po całkowitym wygojeniu się rany, kiedy szwy po zabiegu zostały zdjęte, a strup, który powstał w procesie gojenia się rany sam odpadł. Sposób ich aplikacji jest prosty – na dokładnie oczyszczoną oraz osuszoną powierzchnię blizny należy nanieść niewielką ilość preparatu. Żel należy wmasowywać w skórę przez około 2-3 minuty.

Taki masaż powinien polegać na rozcieraniu blizny, przy jednoczesnym uciskaniu jej opuszkami palców. Na podstawie przeprowadzonych obserwacji i badań najlepsze efekty terapii osiąga się stosując silikonowy żel na blizny minimum dwa razy dziennie. Nie każdy żel jest taki sam. Przy wyborze odpowiedniego produktu należy zwrócić uwagę na konsystencję, łatwość wysychania na ciele oraz jak najmniejsze ścieranie się preparatu.

Plastry silikonowe

Plastry silikonowe są wyjątkowo skuteczne, zarówno w przypadku blizn nowych jak i już dojrzałych. Plastry na blizny najlepiej zacząć stosować od razu po wygojeniu się rany i samoistnemu odpadnięciu wszystkich strupów, aby zapobiec nieprawidłowemu bliznowaceniu. W przypadku starych blizn, plastry silikonowe będą również skuteczne – uelastycznią i rozjaśniają, jednak na efekt należy dłużej poczekać (min. pół roku).

Plaster naklejony na skórę  izoluje bliznę od czynników zewnętrznych, a tym samym zapewnia idealne warunki do regeneracji skóry. Plastry silikonowe normalizują produkcję kolagenu, zapewniają efekt okluzji (wymiany gazów) oraz właściwe nawilżenie blizny. Dzięki temu wpływają na poprawę wyglądu blizn. Terapia plastrami silikonowymi zwykle trwa od trzech do sześciu miesięcy, w zależności od predyspozycji genetycznych oraz czasu powstania blizny.

Zalety produktów silikonowych

Preparaty żelowe sprawdzają się świetnie w przypadku blizn na twarzy i na odkrytych miejscach ciała. Szybko się wchłaniają i nie pozostawiają na skórze tłustego filmu, dzięki czemu nadają się także do stosowania pod makijaż. Plastry silikonowe dzięki temu, że są przyklejone do blizny i zawarty w nich silikon medyczny działa przez cały czas, to doskonale sprawdzą się w przypadku blizn, znajdujących się na nieruchomych powierzchniach ciała.

Ponadto będą idealne do usuwania blizn u dzieci – z powodzeniem można stosować je już od szóstego miesiąca życia. Dodatkowo eliminują dolegliwości związane z naturalnym procesem bliznowacenia, takie jak pieczenie, ból czy swąd, dlatego dziecko nie będzie się drapać.

Plastry oraz preparaty na bazie silikonu są wyjątkowo bezpieczne. Ich stosowanie nie ma praktycznie żadnych skutków ubocznych – nie uczulają, nie powodują dyskomfortu ani bólu. Usuwanie blizn silikonem jest dobrym rozwiązaniem dla osób w każdym wieku, które chcą pozbyć się blizn.