Wokół tematu blizn narosło wiele mitów takich jak przekonanie, że blizny z czasem same znikają. Sprawdź, jak naprawdę przebiega gojenie blizn.

Które blizny są uznawane za świeże, a które za zagojone?

Pierwszą, być może zaskakującą informacją jest fakt, że blizny uznawane są za świeże do roku od powstania rany. Wynika to z faktu, że w obrębie gojących się tkanek następują w tym czasie zmiany kolagenowe. To one odpowiadają za ostateczny wygląd blizny.

Jednak uznawanie blizny za świeżą, a jej całkowite wygojenie to kompletnie dwie różne kwestie. Gojenie blizn najczęściej uznaje się za zakończone po upływie dwóch lat. Wówczas mamy już pewność, że jest to ostateczny wygląd blizny, która w tym okresie zdążyła się całkowicie ukształtować. Jednak blizna bliźnie nierówna.

Gojenie blizn – rychłozrost oraz ziarninowanie

Rany bywają różne. Niektóre pojawiają się na skórze w wyniku wypadku, inne są skutkiem przebytej operacji. W zależności od przyczyny powstania blizny, sposób jej gojenia również się zmienia. Czasem mamy do czynienia z rychłozrostem, który jest niczym innym jak chirurgicznym zaopatrzeniem rany. Samoistny proces gojenia blizn nazywamy z kolei ziarninowaniem. Gojenie blizn zawsze możemy natomiast podzielić na podobne etapy.

Etapy gojenia się blizny

Pierwszym etapem gojenia blizn jest faza zapalna. Następuje ona w pierwszych 48-72 godzinach. W tym czasie odczuwamy ból, a także pojawia się reakcja zapalna. Organizm broni się przed bakteriami, które dostały się do rany po przerwaniu ciągłości skóry. Następnie ustaje krwawienie, a rana pokrywana jest skrzepem, który chroni ją przed drobnoustrojami, a także tworzy idealne środowisko do działań naprawczych.

Kolejnym etapem jest faza proliferacyjna, która trwa do 15 dni. W tym czasie organizm wypełnia ubytki w tkankach oraz pokrywa ranę nowym naskórkiem. Tkanki dodatkowo ulegają wzmocnieniu, co wpływa na dalsze etapy gojenia blizn.

Ostatnią fazą jest remodeling. Organizm próbuje przywrócić skórze dawną wytrzymałość i strukturę. W tym etapie włókna kolagenowe zmieniają się na nowe i w pewnym sensie reorganizują. Choć pełne zagojenie rany trwa do trzech miesięcy, to jednak przez okres aż dwóch lat blizna formuje się i nabiera ostatecznego kształtu.

Gojenie blizn na każdym z etapów wymaga od nas właściwego zadbania o delikatną skórę. Na portalu prezentujemy między innymi właściwie sposoby pielęgnowania gojącej się rany tak, aby blizna po niej była jak najbardziej regularna oraz jak najmniej widoczna. Delikatna, nowo powstająca skóra inaczej reaguje na światło słoneczne, a także różni się wyglądem od pozostałych fragmentów skóry. Warto zatem smarować bliznę odpowiednimi preparatami, a także nie wystawiać jej na słońce, jeśli nie jest to konieczne.