Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV niekorzystnie działa na skórę, co dotyczy szczególnie posiadaczy blizn. Dlatego latem pielęgnacja blizny i dobre praktyki są jeszcze ważniejsze.

Nadchodzą cieplejsze miesiące, a wraz z nimi większa ilość promieni słonecznych. Nasza skóra na nich skorzysta, ponieważ będzie mogła bez przeszkód syntezować witaminę D, niezbędną w wielu procesach zachodzących w naszym organizmie. Niestety nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV działa na nią niekorzystnie, co dotyczy szczególnie posiadaczy blizn. Dlatego latem pielęgnacja blizny i dobre praktyki są jeszcze ważniejsze.

Nadmiar promieni słonecznych, czyli wróg naszej skóry i blizn

Intensywna ekspozycja na promieniowanie UV wyzwala w naszej skórze naturalną reakcję obronną. Melanocyty znajdujące się w skórze produkują melaninę będącą ciemnym barwnikiem. Efekt działania dostrzegamy w postaci opalenizny. Przed czym broni się skóra? Promieniowanie UV niszczy znajdujące się w skórze DNA. Ponadto przyspiesza procesy starzenia, wysusza skórę, wywołuje stany zapalne, a niekiedy prowadzi również do nowotworów.

Obszar blizny jest pozbawiony melanocytów, a więc jeszcze bardziej narażony na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Ponadto długotrwała ekspozycja może doprowadzić do przebarwienia się blizny, co jeszcze bardziej ją uwydatni. Dodatkowo powoduje stany zapalne i prowadzi do nieprawidłowego rozwoju tkanek tworzących bliznę – na przykład bliznowacenia.

Pielęgnacja blizny latem jeszcze ważniejsza

Ze względu na zagrożenia, jakie mogą pojawić się podczas opalania, latem pielęgnacja skóry jest jeszcze ważniejsza. Nie wolno o tym zapominać w trakcie wakacyjnych wyjazdów, bo z reguły właśnie wtedy najintensywniej korzystamy ze słońca.

Do pielęgnacji skóry należy używać kremów z filtrem przeciwsłonecznym, natomiast do ochrony blizn warto skorzystać ze specjalistycznych preparatów, na przykład plastrów silikonowych i żeli, które rozjaśniają, wygładzają i tym samym redukują widoczność blizn. Najważniejsze, by w cieplejszych miesiącach roku pielęgnacja blizny była równie, a nawet bardziej intensywna niż jesienią i zimą.

Ekspozycja na słońce tylko z odpowiednią ochroną

Trudno sobie wyobrazić, aby osoby noszące zarówno świeże, jak i stare blizny zrezygnowały z ekspozycji na słońce. Każdy z nas ma prawo spędzić miłe popołudnie na plaży, w parku czy nad jeziorem. Chodzi przede wszystkim o zachowanie zdrowego rozsądku.

Odpowiednia pielęgnacja blizn to nie wszystko. Skórę należy chronić także specjalnymi preparatami zawierającymi filtry SPF, które chronią ją przed skutkami promieniowania UV. Skórę powinno nasmarować się najpóźniej 20 minut przed ekspozycją na promienie słoneczne i powtarzać tę czynność co kilka godzin, a także za każdym razem, gdy zażyjemy kąpieli wodnej.

Unikanie największego nasłonecznienia

Zdecydowanie warto unikać godzin najmocniejszego nasłonecznienia, szczególnie pomiędzy 11:00 a 16:00. W tym czasie promieniowanie UV jest najbardziej szkodliwe dla naszej skóry. Jeśli więc wybieramy się na plażę, optymalne będą poranki i popołudnia.

Gdy słońce świeci najmocniej, lepiej unikać nasłonecznionych obszarów szukając cienia, który zresztą przynosi ukojenie w upalne dni. Rzetelna pielęgnacja blizn i dobre zwyczaje sprawią, że skóra będzie odpowiednio chroniona również w okresie wiosenno-letnim.