Skip to main content

Blizny to widoczne na ciele ślady po różnych urazach, oparzeniach czy skaleczeniach. Aby ich uniknąć, wystarczy odpowiednio wcześnie zatroszczyć się o prawidłową pielęgnację miejsca po ranie. Najskuteczniejszy sposób na pozbycie się blizny to zastosowanie odpowiednich preparatów na blizny, które wspomogą skuteczną walkę ze zmianami na ciele. Jakie są najlepsze preparaty na blizny?

Blizny nie muszą towarzyszyć nam już przez całe życie, niekorzystnie wpływać na wygląd i wciąż przywoływać niechciane wspomnienia. Te ślady po urazach, które są naturalną konsekwencją procesu gojenia się przerwanej skóry lub uszkodzonej części ciała, nie wyglądają estetycznie. Blizny, szczególnie te znajdujące się w najbardziej widocznych i eksponowanych miejscach ciała, mogą wywoływać poczucie dyskomfortu. Ponieważ szpecą wygląd – silnie negatywnie oddziałują na psychikę pacjenta, który je ma.

Dlatego osoby mające blizny coraz częściej sięgają po sposoby na ich pozbycie się, np. po silikony na blizny, które zmniejszają ich widoczność.

Czym są blizny i jak zmniejszyć ich widoczność?

Blizny to ślady, które mogą powstać w wyniku poparzenia skóry, skaleczeń, wypadków, urazów, zabiegów chirurgicznych, gdy skóra jest nacinana. Mogą również być następstwem młodzieńczego trądziku lub przebytej ospy wietrznej. Struktura i wygląd blizny zależy od wielkości rany i rodzaju doznanego urazu.

Rodzajów blizn jest wiele i różnie wygląda ich proces powstawania oraz stopniowego zanikania. Bo każda świeża blizna po operacji czy urazie z czasem blednie i traci swoją grubość. Niestety, nigdy nie znika całkowicie. Aby jednak była jak najmniej widoczna, warto prawidłowo ją pielęgnować.

Chodzi o stosowanie odpowiednich preparatów na blizny, ale i o moment, w jakim należy zacząć je stosować.

Jednym z ważniejszych czynników warunkujących szybkie i skuteczne wyeliminowanie blizny jest bowiem czas. Im mniej upłynęło go od momentu pojawienia się blizny, tym większa szansa na zminimalizowanie jej widoczności za pomocą różnych środków na blizny.

Dlatego specjaliści zalecają, aby preparaty, np. silikon na blizny, zacząć stosować już od momentu wygojenia się rany, czyli np. kilka tygodni po operacji czy urazie.

Ważne jest również pracowanie z blizną. Masowanie jej, czyli tzw. mobilizacja blizny, zwiększa jej elastyczność i zapobiega grubieniu czy patologicznemu rozrastaniu się. Im blizna jest miększa, tym szybciej można ją wygładzić i sprawić, by wypukła i czerwona linia np. po cesarskim cięciu zamieniła się w płaską i prawie niewidoczną kreskę na skórze.

Co pomaga na blizny?

Na rynku dostępnych jest dziś wiele preparatów pomagających zwalczyć blizny, takich jak kremy, maści i żele. Preparaty te zawierają starannie dobrany kompleks składników, które wnikają w głąb skóry, dostarczając jej cennych wartości odżywczych, witamin i mikroelementów. Substancje te zmniejszają stopniowo widoczność blizn, przywracając skórze naturalny i zdrowy wygląd.

Najlepszy preparat na blizny to jednak silikon, co zostało potwierdzone wieloma badaniami. W aptekach można dostać zarówno żele, jak i plastry, które zawierają wysokiej jakości silikon farmaceutyczny, niezbędny przy pielęgnacji i odbudowywaniu zbliznowaceń.

Jak działa silikon na bliznę? Dzięki jego wyjątkowym właściwościom nawilżającym, przepuszczającym powietrze, ale i podnoszącym temperaturę pod powierzchnią, którą pokrywa, silikon sprzyja prawidłowej przebudowie blizny. To ostatni etap procesu gojenia się blizny, w którego czasie dochodzi do wzmocnienia miejsca, w którym skóra była uszkodzona, i do zmiany wyglądu blizny.

Silikon zapobiega w tym czasie powstawaniu patologicznych przerostów, regeneruje skórę, silnie ją nawilża oraz przywraca jej gładkość i elastyczność. Zmiękcza powierzchnię blizny i tworzy powłokę ochronną, a wilgotne środowisko, które powstaje pod warstwą silikonu, zmniejsza produkcję kolagenu, przyspiesza metabolizm komórek, warunkując prawidłowy przebieg gojenia uszkodzonej części skóry.

Bardzo znane są żele silikonowe na blizny, które wykorzystywane są w leczeniu blizn oraz jako środek pomocny w mobilizacji blizny. Za preparatami w formie żelu przemawia przede wszystkim powszechnie znana forma aplikacji i fakt, że można je nałożyć nawet na niedostępne części ciała.

Jednak najwyższą skuteczność działania na blizny wykazują plastry silikonowe, ponieważ zastosowane na bliznę oddziałują na nią przez cała dobę. Stosowane zwykle na blizny, usytuowane na nieruchomych partiach ciała. Silikon zawarty w plastrze uwalnia się przez cały okres, w którym przylega do blizny, dzięki czemu proces gojenia się blizny może trwać krócej.

Zaufaj specjalistom

Silikon na blizny to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się blizn, rekomendowany przez dermatologów. Dlaczego warto mu zaufać? Ponieważ został sprawdzony i przebadany laboratoryjnie. Wystarczy dobrać odpowiednią dla siebie formę preparatu na blizny, by cieszyć się widokiem znikających przebarwień na skórze i odzyskać pewność siebie. Silikon na blizny to jedna z najlepszych i zarazem najczęściej stosowanych metod usuwania blizn, o czym przekonały się już tysiące ludzi.