Proces gojenia się blizn jest uzależniony od kilku czynników. Istotną rolę odgrywają tu wiek oraz ogólny stan zdrowia. Duży wpływ na przebieg procesu gojenia ma również umiejscowienie blizny. Usytuowanie w miejscu narażonym na podrażnienia mechaniczne może skomplikować i wydłużyć czas gojenia.

Jak powstają blizny?

Blizna to efekt naturalnego procesu regeneracji skóry oraz trwały ślad, który pojawia się na skutek urazu, operacji czy w wyniku powstania rany. Wyróżniamy takie rodzaje blizn jak: przerostowe, bliznowce, zanikowe. Charakterystycznym rodzajem śladu na skórze jest blizna po operacji, która jest pozostałością po wykonanym zabiegu. Kolor i kształt są kwestią indywidualną, uzależnioną od cech danego organizmu.

Rany – jak wygląda proces ich gojenia?

Na zmniejszenie widoczności blizny składa się wiele etapów:

  • Pierwszym z nich jest faza zapalna, w której organizm chroni się przed bakteriami, które wniknęły do wnętrza rany w momencie jej powstania.
  • Drugim etapem gojenia się rany jest faza proliferacyjna, która może trwać nawet do 15 dni. Podczas niej odtwarzany jest naskórek i wzmacnia się tkanka.
  • Ostatnią jest faza remodelingu, w której następuje wymiana włókien kolagenowych na nowe i powstanie blizny. Formowanie ostatecznego kształtu blizny może trwać aż do 2 lat.

W jaki sposób skutecznie usunąć blizny po operacji?

Blizn nie da się całkowicie usunąć, co nie oznacza, że należy zrezygnować z ich pielęgnacji. Wręcz przeciwnie odpowiednie działania przyspieszą proces regeneracji skóry. Na co zwrócić szczególną uwagę? Należy unikać stosowania powszechnie dostępnych produktów takich jak woda utleniona czy spirytus. Działają one drażniąco na podrażniony obszar, w efekcie czego wydłuża się proces jej gojenia.

Częstą przyczyną powikłań jest niekorzystne umiejscowienie blizny. Dotyczy to okolic, które są narażone na częste otarcia takie jak, na przykład wewnętrzne części ud. Trudniej goją się  również blizny usytuowane w słabiej ukrwionych miejscach, do których wolniej docierają substancje odżywcze, co spowalnia tempo regeneracji. Przykładem takich miejsc są okolice nóg i stóp. Problematyczne są również te miejsca ciała, które w niewielkim stopniu poddają się naprężeniom podczas ruchu.

Jakie preparaty należy zastosować w celu usunięcia blizny po operacji?

W momencie uszkodzenia skóry właściwej lub jej głębszej warstwy dochodzi do powstania rany, a w jej konsekwencji blizny. To sprawia, że wymaga ona odbudowy kolagenu, który przywraca jej utraconą elastyczność. Należy jednak pamiętać, że to właśnie nadmiar kolagenu odpowiada za powstawanie nieestetycznych blizn przerostowych i keloidów.

Preparatami odpowiednimi do stosowania na bliznę są te z zawartością silikonu farmaceutycznego, które normalizują napływanie fibroblastów do świeżej blizny. Składnik ten pełni istotną funkcję w procesach bliznowacenia. W momencie nałożenia go na powierzchnię skóry wzrasta temperatura, która pozytywnie wpływa na aktywność enzymu, uniemożliwiającego przerost kolagenu w miejscu blizny.

Silikon tworzy cienką warstwę, która zapobiega utracie wody oraz dostarcza odpowiednią ilość tlenu. Pozwala to na wyeliminowanie nieprzyjemnych objawów związanych z występowaniem blizny takich jak ból, pieczenie czy uczucie ciągnięcia. Blizny po operacji można skutecznie leczyć, dzięki zastosowaniu plastrów silikonowych Sutricon lub żelu silikonowego. Niewątpliwą zaletą korzystania z nich jest komfort i wygoda użytkowania.