Skip to main content

Agata jest niesamowicie energiczną i pozytywną dziewczyną. Widać, że każdą chwilę chciałaby wykorzystać na aktywność fizyczną. Sport to dla niej pasja i praca, gdyż jest właścicielką studia Pilates. Jest jednak coś, co nie pozwala jej na pełne wykorzystanie swojej energii. Są to blizny?

Pierwsza blizna Agaty powstała w wyniku cesarskiego cięcia, które, jak sama podkreśla, było nieplanowanym zabiegiem, ponieważ jej ciąża przebiegała bez komplikacji i bardzo chciała urodzić swojego synka w naturalny sposób. Jednak ze względu na spadek tętna dziecka w trakcie porodu, konieczna była cesarka, która pozostawiła po sobie bolesny ślad na ciele Agaty.
Blizna i uczucia towarzyszące przy jej posiadaniu stanowiły wyzwanie dla naszej bohaterki, pomimo jej doświadczenia w pracy z ludzkim ciałem oraz wiedzy na temat fizjoterapii. Pojawiły się utrudnienia, z którymi musiała się zmierzyć, nie mogąc wykonywać ruchów i ćwiczeń, które przed porodem były dla niej codzienną rutyną.
Nie miała wcześniej świadomości, że właściwa pielęgnacja blizny, w tym używanie odpowiedniego preparatu mają kluczowy wpływ na elastyczność oraz wygląd blizny w przyszłości. Pierwszą i największą niedogodnością dla Agaty było zaakceptowanie własnego ciała i ograniczeń, które pojawiły się wraz z powstaniem blizny po cesarskim cięciu.
Rekonwalescencja i blizna po cesarskim cięciu unieruchomiły Agatę w życiu prywatnym jak i zawodowym. Bardzo martwiła się o stan zdrowia swojego synka i bała się powikłań po porodzie oraz bólu ze względu na bliznę.
Przewidywała też jak bardzo zmieni się jej komfort życia i swoboda pracy jako instruktorka Pilatesa. Do tej pory, czyli 3 lata po porodzie, odczuwa ból, ciągnięcie oraz dyskomfort przy wykonywaniu niektórych ćwiczeń. Zaakceptowała już ten stan i nauczyła się funkcjonować z blizną, lecz jej widok nie wzbudza u niej pozytywnych skojarzeń dotyczących przyjścia na świat jej dziecka.
Przypomina natomiast o komplikacjach jakie pojawiły się w trakcie porodu, o narastających frustracjach oraz o bólu związanym z gojeniem się rany po cesarskim cięciu. Blizna dla Agaty to także problem o charakterze estetycznym, gdyż jest ona umiejscowiona nisko na podbrzuszu i ze względu na zrosty nad blizną zwisa skóra, która pogarsza wygląd tego miejsca z perspektywy Agaty. Stara się ona tym samym odpowiednio dobierać ubrania, także stroje kąpielowe, aby blizna była zabezpieczona i zakryta.
Agata jest młodą i wysportowaną osobą, dla której ćwiczenia i wysiłek fizyczny są istotnym elementem pracy. Sport jest dla niej sposobem na życie, ale także traktuje go jako swoje hobby, metodę na odstresowanie i poprawienie nastroju. Ból w okolicach blizny po cesarskim cięciu nie pozwala jej zatem w pełni oddawać się pasji i dostarczać sobie niezbędnej dawki endorfin. Czuje złość, że przez bliznę jest mniej szczęśliwa i obarczona ograniczeniami.
Oprócz blizny po cesarce Agata ma na brzuchu również świeże blizny po operacji wycięcia wyrostka robaczkowego. Posiadając trzy blizny na ciele, nasza bohaterka chciałaby, żeby powróciła jej dawna sprawność fizyczna, ale ze względu na brak odpowiedniej pielęgnacji po zabiegach, blizny są mało elastyczne i uniemożliwiają jej funkcjonowanie tak jak za czasów przed operacjami.
Przyznaje tym samym, że chciałaby pozbyć się blizn ze względów wizualnych, gdyż ich wygląd przypomina jej o dyskomforcie jakiego doświadcza na co dzień z powodu śladów pooperacyjnych. Gdyby udało jej się zniwelować widoczność blizn poczułaby się atrakcyjniejsza i pewniejsza siebie. Wyraźnie akcentuje, że byłaby w każdej chwili gotowa stosować produkt, który by jej to umożliwił.
Blizna po cesarskim cięciu, choć jest dla niej symbolem uratowanego życia syna, budzi u niej złość i frustrację ze względu na jej wygląd i brak odpowiedniej elastyczności, a co za tym idzie znaczne ograniczenie swobody przy pracy jako instruktorka Pilatesa. Przyznaje, że chętnie i regularnie stosowałaby od samego początku po porodzie produkt, który zagwarantowałby jej uelastycznienie blizny oraz zniwelowałby jej widoczność.