Blizna po cc nie musi być nieestetyczna i widoczna. Stosując specjalne plastry, po cesarskim cięciu może nie być widocznych śladów. Sprawdź!
Blizna po cesarskim cięciu należy do dość kłopotliwych defektów naszej skóry. Niektóre kobiety w stosunkowo krótkim czasie mogą eksponować brzuch w bikini, inne walczą z widocznym śladem nawet przez całe życie. Chociaż współczesna chirurgia ogranicza powierzchnię cięcia do minimum, blizna nie zawsze staje się niemal niewidoczna. Problemem nie są jedynie względy estetyczne, ale także ograniczenia ruchowe, ponieważ tego typu blizny często powodują uczucia ciągnięcia czy swędzenia.
Należy pamiętać, że prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce, to klucz do maksymalnej redukcji jej widoczności. W dzisiejszym artykule rozwiewamy wątpliwości, przedstawiając kluczowe informacje na temat blizny po cesarskim cięciu.
Spis treści
Techniki wykonania cesarskiego cięcia
W ostatnich latach technika wykonywania cesarskiego cięcia znacznie zmieniła się na korzyść kobiet, które pragną uniknąć widocznej blizny. Niegdyś wykonywano pionowe cięcie, przez co blizna po cesarskim cięciu praktycznie zawsze pozostała widoczna.
Obecnie taką technikę wykorzystuje się wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, na przykład, gdy cięcie występuje przy okazji kolejnego porodu – wówczas wykonuje się je dokładnie w tym samym miejscu. Sporadycznie korzysta się z niej również, jeśli poród musi odbywać się natychmiastowo ze względów medycznych.
Aktualnie najczęstszą praktyką wykorzystywaną podczas porodu jest cięcie poziome. Jego długość sięga zazwyczaj 15 cm i wykonuje się 2 cm ponad spojeniem łonowym. Takie umiejscowienie ma wpływ na widoczność blizny. Jest ono lepiej dopasowane do sposobu, w jaki skóra układa się na brzuchu, dzięki temu rana po cesarskim cięciu łatwo się goi, a pozostała po nim blizna jest dyskretna.
Blizna po cesarskim cięciu – rozmiary
Rozmiary blizny po cesarskim cięciu bywają różne, przy czym zwykle mieszczą się w przedziale od ośmiu do piętnastu centymetrów. Dodatkowo blizna ma około 2-3 milimetrów szerokości. O tym, jak rozległa jest blizna po cesarskim cięciu, decydują oczywiście rozmiar i kształt samego cięcia.
Jednym z głównych czynników jest w tym przypadku wielkość noworodka. Znaczenie ma także ułożenie płodu. Lekarze starają się ograniczyć powierzchnię cięcia do minimum, by sprawiało ono kobiecie jak najmniej problemów w trakcie rekonwalescencji.
W niektórych przypadkach ślad po cesarce może przekroczyć powierzchnię cięcia. Dzieje się tak, gdy w miejscu zagojonej rany zamiast blizny wystąpi bliznowiec, patologiczny przerost tkanki łącznej spowodowany nadmierną produkcją kolagenu. Z tego względu warto obserwować bliznę po zagojeniu się rany, by jak najszybciej postawić odpowiednią diagnozę i rozpocząć leczenie, zapobiegając dalszemu niepożądanemu rozrostowi tkanki.
Proces gojenia się rany
Blizna po cesarskim cięciu powstaje na miejscu rozległej i długo gojącej się rany. Dzieje się tak ze względu na specyfikę cięcia, podczas którego przerwaniu ulega struktura wielu tkanek. Rana nie dotyczy bowiem jedynie skóry. Chirurg dodatkowo przecina tkankę podskórną, powięź poprzeczną brzucha i wreszcie macicę.
Miejsce rozcięcia jest zamykane poprzez szwy wewnętrzne, a także zewnętrzne, które dotyczą samej skóry. Jeśli nie występują powikłania, te drugie mogą zostać zdjęte po upływie tygodnia, co zwiększa komfort pacjentki. Z kolei szwy wewnętrzne rozpuszczają się samoistnie po upływie kilku miesięcy.
Operacja wiąże się z koniecznością przecięcia nerwów, dlatego kobieta odczuwa ból przez kilka tygodni po porodzie, a w ciągu kolejnych tygodni, a nawet miesięcy mogą pojawić się odrętwienia, które w tym przypadku są całkowicie normalne.
W całym tym okresie rana musi zostać otoczona specjalną troską, co przyspieszy jej gojenie i pomoże uniknąć związanych z nią problemów. Pacjentka musi także zachować szczególną uwagę w trakcie ruchu i wysiłku, który przez pewien czas powinien być ograniczony.
Blizna po cesarskim cięciu – cechy charakterystyczne
Blizna po cesarskim cięciu, szczególnie na samym początku nie prezentuje się zbyt estetycznie. Ma czerwoną lub ciemnoróżową barwę. Na szczęście z czasem jaśnieje, aż do koloru zbliżonego do bieli. Wówczas staje się niemal niewidoczna.
Zdarza się jednak, ze w miejscu rany tworzy się zgrubiała i szorstka tkanka. Jeśli nie wykracza ona poza obręb cięcia, mamy do czynienia z blizną przerostową, która nie jest groźna i w porównaniu do bliznowców jest stosunkowo łatwa do wyleczenia.
Możemy zredukować jej widoczność standardowymi metodami, wykorzystując do tego preparaty z zawartością silikonu. Należy jednak pamiętać, że blizna po cesarskim cięciu powinna być przez cały okres rekonwalescencji stale monitorowana. W końcu mamy do czynienia z poważną interwencją chirurgiczną, w trakcie której przecięciu ulega kilka warstw tkanek jednocześnie.
Blizna po cesarce – objawy, które mogą być powodem do niepokoju
Ze względu na skalę ingerencji w strukturę tkanek, blizna po cesarskim cięciu należy do najtrudniej się gojących. Pierwszym możliwym powikłaniem jest wspominamy bliznowiec. Jeśli występuje nadmierna produkcja kolagenu w miejscu dawnej rany, warto podjąć szybką interwencję, ponieważ bliznowce, zwane również keloidami w odróżnieniu od blizn przerostowych są znacznie trudniejsze w leczeniu.
Co prawda nie są groźne dla zdrowia, jednak poza nieciekawym efektem estetycznym powodują kłopotliwe swędzenie i dolegliwości bólowe. Bliznowce przede wszystkim pojawiają się po upływie kilku miesięcy od porodu, w czasie gdy standardowe blizny już zanikają.
Keloidy charakteryzują się twardą i zgrubiałą strukturą oraz wyraźnym zabarwieniem w kolorze czerwonym, ciemnoróżowym bądź brązowym. Ich cechą charakterystyczną jest rozwój także poza obrębem dawnej rany, co wzmaga efekt wizualny i jeszcze mocniej kontrastuje z sąsiednią tkanką.
Blizna po cesarce może być dotknięta także innymi komplikacjami, a niektóre z nich są wystarczającym powodem na wizytę u lekarza. Między innymi, jeśli po upływie około 6 tygodniu nie mijają dolegliwości bólowe, ponadto pojawia się gorączka, obrzęk, zaczerwienienie i wyższa temperatura w okolicach rany lub blizny należy skonsultować je z lekarzem. Szczególną uwagę należy zachować przy okazji pierwszej miesiączki po porodzie. Zdarza się, że w bliźnie pozostają niewielkie ogniska błony śluzowej macicy, które sięgają tkanki podskórnej. Objawem tej komplikacji jest przede wszystkim silny ból.
Ochrona i pielęgnacja blizny po cesarskim cięciu
Blizna po cesarskim cięciu powinna być poddawana odpowiedniej pielęgnacji, dzięki czemu istnieje większa szansa na niemal całkowite zredukowanie jej widoczności. Metod pielęgnacji jest bardzo wiele, natomiast według standardów leczenia blizn największe efekty przynoszą preparaty z zawartością silikonu. Są one dostępne w aptekach w formie żelu lub plastrów.
Preparaty silikonowe zachowują podstawowe funkcje skóry, zapewniając dopływ tlenu i zapobiegają utratę wilgoci, dzięki temu skóra posiada doskonałe warunki do prawidłowego gojenia się blizny. Co najważniejsze produkty z silikonem wygładzają, zmniejszają a także rozjaśniają bliznę.
Pacjentka posiadająca bliznę po cesarskim cięciu powinna dodatkowo otoczyć ją szczególną opieką przez okres roku po porodzie, chroniąc bliznę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Zdecydowanie nie jest zalecana ekspozycja blizny na promieniowanie UV, zarówno słoneczne, jak i pochodzące z lampy w solarium.
Unikać należy skrajnie niskich i wysokich temperatur. Równie ważna jest ochrona przed potencjalnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Niekorzystny wpływ na gojenie się blizny ma jej obcieranie i uciskanie, dlatego pacjentka powinna zwrócić uwagę między innymi na bezpieczny dla blizny ubiór.