Jedną z przyczyn powstawania blizn są oparzenia cieplne. Gdy już dojdzie do ich powstania najważniejsza jest szybkość reakcji. Podjęte działania mają decydujący wpływ na stopień uszkodzenia tkanki skórnej, a także ostateczny wygląd blizny, która jest naturalną konsekwencją nieszczęśliwego wypadku.
Spis treści
Jak postępować bezpośrednio po oparzeniu?
W przypadku oparzeń powierzchownych należy natychmiast schłodzić ranę pod strumieniem bieżącej wody. Można również sięgnąć po preparat zwierający np. poliheksanid – substancję aktywną, która wspiera proces gojenia, nawilża ranę i zapobiega przedostaniu się drobnoustrojów do ciała. Konieczne jest również wykonanie jałowego opatrunku w celu zabezpieczenia miejsca oparzenia przed czynnikami zewnętrznymi.
Istotną informacją jest to, że tego typu oparzenia nie pozostawiają blizn i goją się w ciągu 7 dni. Postępowanie w przypadku głębokich oparzeń nieco się różni, a czas gojenia takiego oparzenia, trwa od około 2 do 3 tygodni. W pierwszej kolejności należy zgłosić się do lekarza w celu usunięcia martwicy lub zamknięcia ubytków skóry przeszczepem.
Głębokie, rozległe oparzenia należy zdezynfekować oraz zabezpieczyć odpowiednim do tego opatrunkiem. Ważne jest, aby podczas pielęgnowania skóry pooparzeniowej w kolejnych etapach gojenia, odpowiednio ją natłuszczać i przy tym masować. W przypadku głębokich oparzeń pozostaje blizna, dlatego oparzoną skórę należy chronić przed promieniowaniem słonecznych i dbać o jej stan od początku powstania oparzenia.
Dlaczego należy zadbać o odpowiednią pielęgnację blizny po oparzeniu?
Natychmiastowe działanie w przypadku poparzenia może doprowadzić do spłycenia blizny. Odpowiednia pielęgnacja jest istotnym elementem dbania zarówno o ranę, jak i o bliznę pooparzeniową. Opiera się ona głównie na natłuszczaniu jej powierzchni. W tym celu są głównie wykorzystywane preparaty z zawartością witamin C i E, czy kwasu glikolowego. Umożliwia to nie tylko regenerację uszkodzonego naskórka, ale również jego nawilżenia.
Można również skorzystać z tradycyjnych sposobów bazujących na dobrodziejstwach natury takich, jak okłady lub wyciąg z cebuli, który wykazuje właściwości bakteriobójcze. Dzięki takiemu postępowaniu blizny po oparzeniu będą dogłębnie nawilżone, co przyspieszy proces regeneracji skóry.
Blizny po oparzeniu – jak je wyeliminować?
Podstawą w leczeniu blizn po oparzeniu jest stosowanie specjalistycznych preparatów. W tej roli niezastąpione są te z zawartością silikonu. Dzieje się tak z powodu jego unikalnych właściwości leczniczych. Biorąc pod uwagę ten fakt, stworzono plastry silikonowe Sutricon. Ich wyjątkowa elastyczność sprawia, że dopasowują się do kształtów ciała. Ich zaletą jest dobra przepuszczalność powietrza, dzięki której skóra może swobodnie oddychać.
Plastry są bardzo cienkie i przezroczyste, co sprawia, że są niezauważalne na skórze. Wszystko to przekłada się na wysoki komfort ich użytkowania. Silikon działa na blizny zarówno stare, jak i świeże. Plastry tworzą warstwę ochronną, która zabezpiecza bliznę przed czynnikami zewnętrznymi tym samym, uniemożliwia pogorszenie jej wyglądu.
Alternatywą dla plastrów jest żel silikonowy, który łatwo się rozprowadza i dobrze się wchłania. Żel szybko wysycha, tworząc warstwę ochronną, która wspiera proces regeneracji naskórka. Poprawia wygląd blizn oraz chroni przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.