Skip to main content

Operacje plastyczne są coraz popularniejszą metodą korekty mankamentów ciała, które dokuczają pacjentom i odbierają im pewność siebie. Istnieje też szereg zabiegów, które przeprowadza się ze względu na pojawiające się problemy zdrowotne (np. chirurgiczne zmniejszenie piersi, korekta krzywej przegrody nosowej), a każdy z nich wiąże się z wymaganą rekonwalescencją po operacji oraz z ryzykiem utworzenia się blizny w miejscu ingerencji chirurgicznej.

Korekta kształtu lub powiększenie biustu z użyciem implantów jest poważnym zabiegiem chirurgicznym, który narusza tkanki piersi oraz integralność skóry. Blizna po operacji powiększenia piersi goi się przez długi czas i proces ten może trwać nawet rok. Dbając odpowiednio o bliznę oraz stosując się do zaleceń pozabiegowych można sprawić, że miejsce z utworzoną tkanką łączną włóknistą w przyszłości będzie miękkie, elastyczne, a blizna stanie się możliwie niewidoczna.

Od czego zależy wygląd blizny pooperacyjnej?

Wygląd blizny zależy od wielu czynników, w tym od metody szycia rany, sposobu pielęgnacji pozabiegowej, genetycznych tendencji pacjentki do tworzenia się bliznowców, karnacji (osoby z ciemną karnacją mają mniejszą skłonność zanikową, stąd blizny są bardziej widoczne), sposobu odżywiania oraz zaburzeń krążenia. Dodatkowo w wyniku zakażenia bakteryjnego podczas operacji, proces gojenia się blizny może się wydłużyć i wzrasta ryzyko uformowania się blizny patologicznej.

Blizny pooperacyjne w trakcie gojenia są na początku sztywne, w kolorze różowo-sinym. Po 6-12 miesiącach od przeprowadzenia zabiegu blizna dojrzewa w wyniku zastosowania właściwej pielęgnacji staje się płaska, elastyczna i możliwie najmniej zauważalna. Kolor blizny także się zmienia, jest jaśniejsza i zbliżona do naturalnego koloru skóry. Najlepszy efekt uzyskuje się dzięki stosowaniu się do zaleceń lekarza, masowaniu blizny oraz użyciu plastrów silikonowych.

Wielkość blizny po operacji plastycznej

Operacja zmniejszenia piersi przeprowadzana jest nie tylko ze względu na estetykę, ale także z uwagi na problemy zdrowotne, które mogą powodować duże i ciężkie piersi pacjentki. Masywny biust może obciążać kręgosłup, wywoływać odczucie ogólnego dyskomfortu oraz być powodem kompleksów.

Redukcja biustu pozostawia po sobie niewielkie blizny w okolicy piersi, o które należy dbać podobnie jak o te po operacji powiększenia biustu. Stosowanie się do zaleceń lekarza, przeprowadzanie masażu oraz regularne używanie preparatów na bazie silikonu medycznego przyspieszają proces gojenia się blizny oraz znacząco wpływają na jej elastyczność oraz estetyczny wygląd.

Operacja abdominoplastyki przeprowadzana jest na pacjentkach, które np. po przebytej ciąży chcą usunąć nadmiar fałdu skórno-tłuszczowego brzucha oraz przywrócić odseparowanym i osłabionym mięśniom gładki i mocny wygląd. W wyniku rozstępu mięśni prostych brzucha po ciąży, u autorki bloga „Kobieta czasami, mama zawsze” pojawiły się zniekształcenia i fałdy skóry na brzuchu, których postanowiła się pozbyć metodą chirurgiczną, decydując się na abdominoplastykę. O jej historii oraz o polecanych przez nią plastrach silikonowych na bliznę po operacji można przeczytać tutaj http://mamazawsze.pl/brzuch-po-operacji/.

Wspomniana operacja usuwa także w dużej mierze rozstępy na brzuchu oraz można ją przeprowadzić w połączeniu z liposukcją. Zabieg pozostawia po sobie długie cięcie przez całą szerokość brzucha, zazwyczaj umiejscowiony na linii bielizny, aby w przyszłości można było go łatwo zakryć.

Pielęgnując tak rozległą bliznę ważny jest masaż w tym miejscu, aby powłoki brzuszne dobrze się zrosły. Stosowanie plastrów silikonowych od momentu wygojenia się rany sprawia, że blizna staje się miękka, elastyczna i odcieniem zbliżona do koloru zdrowej skóry. Plastry silikonowe można swobodnie ciąć i odpowiednio dopasować kształtem do długości i wielkości blizny na brzuchu.

Operacja podniesienia powiek jest chirurgiczną metodą poprawienia opadających powiek górnych oraz pozbycia się tzw. „worków” pod oczami, które często ograniczają pole widzenia oraz sprawiają, że twarz pacjenta wygląda na zmęczoną i starszą. Podczas gojenia się rany po zabiegu należy unikać ekspozycji na słońce, solarium oraz sauny. Szwy są usuwane po 7-10 dniach, a ryzyko komplikacji po zabiegu jest stosunkowo niskie.

Jako profilaktykę blizny zaleca się masaż z użyciem żelu silikonowego. Należy wybrać żel o delikatnej, lekkiej konsystencji, który szybko wysycha i nie świeci się na skórze. Cechy te posiada żel Sutricon, który może być stosowany na twarzy bez ryzyka podrażnień.