Najmłodsi narażeni są na powstawanie różnego rodzaju blizn. Większość z nas nie uniknęła w swoim dzieciństwie zadrapania, głębokiego skaleczenia, czy rozcięcia łuku brwiowego.


Blizny u dzieci

Dziecko poznaje otaczający je świat, podejmując decyzje zupełnie nieświadome konsekwencji swoich działań. W Polsce aż 116 000 dzieci w wieku 0-9 lat doznaje wypadków1, z czego ponad połowa zdarza się w domu i w czasie wolnym.

Najmłodsi narażeni są na powstawanie różnego rodzaju blizn. Większość z nas nie uniknęła w swoim dzieciństwie zadrapania, głębokiego skaleczenia, czy rozcięcia łuku brwiowego. Nasze dzieci też są nieustannie narażone na takie zranienia. Ze względu na delikatną i wrażliwą skórę mogą też łatwo ulec poparzeniu, np. promieniami słonecznymi, gorącą kuchenką czy nawet świeżo zaparzoną herbatą. Każdy z tych wypadków może zostawić na skórze dziecka pamiątkę na całe życie.

Blizna powstaje w procesie gojenia rany, gdy tkanka łączna zastępuje tkankę uszkodzoną i następuje proces sieciowania kolagenu. Dzieci mają dużą skłonność do regeneracji skóry, jednak rany spowodowane u nich, jak głębokie urazy skóry czy oparzenia mogą prowadzić do deformacji skóry, zaburzeń funkcjonalności czy defektów estetycznych2.

W celu zapobiegania tworzenia się brzydkiej blizny, warto jest wesprzeć naturalne procesy gojenia. Metodą, która wspomaga naturalną regenerację skóry i reguluje produkcję kolagenu jest silikon w postaci cienkich plastrów lub żelu. Zabezpiecza on bliznę przed działaniem czynników zewnętrznych oraz chroni przed utratą wilgoci, gdyż hamuje parowanie wody ze skóry (efekt okluzji), co generuje większe nawilżenie tkanek. Silikon charakteryzuje się też przepuszczalnością tlenu, dzięki czemu skóra i blizna oddychają naturalnie. Te cechy silikonu powodują rozjaśnienie i zmiękczenie blizny, a w efekcie poprawę jej wyglądu.

21292.jpg

Gojące się blizny często swędzą, pieką i powodują uczucie ciągnięcia. Dzieci nie mają tyle cierpliwości i zrozumienia tego, co się dzieje z ich skórą co dorośli, przez co mają dużą tendencję do drapania blizny oraz odczuwają duży dyskomfort fizyczny. W takiej sytuacji idealne zastosowanie ma ultracienki plaster silikonowy (Sutricon), który ograniczy dziecku dostęp do blizny przed drapaniem oraz zabezpieczy bliznę przed zewnętrznymi zanieczyszczeniami, a także przyniesie ulgę w postaci mniejszego uczucia ciągnięcia i bólu, które są szczególnie uciążliwe dla dzieci. Plastry Sutricon posiadają dodatkowy efekt tatuażu, w postaci wesołych stworków, dzięki czemu odwracamy uwagę dziecka od uciążliwości związanych z gojeniem blizny, zmieniając je w zabawę.

W przypadku blizn mniejszych lub znajdujących się na ruchomych częściach ciała (łokieć, kolano) oraz w obrębie buzi, odpowiedni będzie żel, który tworzy na skórze delikatny film (matowy film tworzy żel Sutricon). Żel dopasowuje się do indywidualnego kształtu blizny, dzięki czemu sprzyja naturalnej regeneracji. Jest też odpowiedni do mikrourazów, np. po zadrapaniu czy skaleczeniu. Jego zastosowanie pozwala na szybsze rozjaśnienie i zmniejszenie blizny u malucha. Wiele mam ruchliwych szkrabów zaopatruje swoją domową apteczkę w żel silikonowy, na wypadek powstania urazów u swoich dzieci.

1 GUS, Stan ludności Polski w 2009 r., 07.07.2011, s. 174
2 Effectiveness of basic fibroblast growth factor for pediatric hand burns. Hayashida K, Fujioka M, Morooka S, Saijo H, Akita S J Tissue Viability. 2016 Jun 29