Wszystko o bliznach

Czynniki wpływające na wygląd blizny

Każdy człowiek jest inny, tak więc proces zabliźniania się rany również przebiega bardzo indywidualnie. Jednak na wygląd blizny i proces gojenia rany wpływają te same czynniki. Warto je poznać.

Czynniki wpływające na wygląd blizny


23507.jpg

Wiek

U starszych osób, skóra wolniej się regeneruje, jest więc bardziej narażona na powstanie widocznej blizny. Natomiast skóra młodych ludzi może mieć tendencję do nadmiernej produkcji kolagenu.

Geny ludzkie

Mogą wpływać na nieprawidłowe bliznowacenie - skłonności do blizn przerostowych i keloidów możemy po prostu odziedziczyć.

Charakter rany

Charakter samego urazu ma duże znaczenie dla wyglądu blizny. Oparzenia chemiczne i termiczne, a także rany szarpane, zazwyczaj goją się dużo trudniej niż rany cięte.


Miejsce zranienia

W miejscu, gdzie skóra podlega rozciąganiu mogą powstawać bardziej widoczne blizny. Blizny przerostowe nie tworzą się zwykle na spodach dłoni, na podeszwach stóp i na błonach śluzowych. Lubią za to małżowiny uszne, mostek czy ramiona.

Rodzaj skóry

U osób o bardzo ciemnej karnacji zaobserwowano większą tendencję do tworzenia blizn i keloidów. Co ciekawe, w przypadku albinosów, których skóra niemal całkowicie pozbawiona jest pigmentu, problem nieprawidłowego bliznowacenia niemal nie występuje.

23489.jpg


23508.jpg

Hormony

Tak jak gospodarka hormonalna wpływa na wygląd zdrowej skóry, tak jej zachwianie może wpływać na procesy zabliźniania się rany.

Pielęgnacja

Zakażenie i zapalenie podczas procesu gojenia oznacza większe ryzyko powstawania nieprawidłowych blizn. Na wygląd rany po zabiegu chirurgicznym, np. po cesarskim cięciu wpływa prawidłowo założony szew. Niewskazana jest nadmierna aktywność po zabiegu. Więcej o pielęgnacji znajdziesz tutaj.