Skip to main content

Jak przebiega leczenie blizn? Czy istnieje sprawdzona metoda lub środek na blizny? Tego wszystkiego dowiesz się na naszej stronie!

Zasady postępowania z raną w trakcie jej gojenia powinien znać każdy z nas. Ta kwestia nie dotyczy tylko postępowania z raną w pierwszym jej etapie, ale również z pojawiającą się po niej blizną. Kluczowe jest, by opieka nad raną przebiegała właściwie już od samego początku. Ma to znaczenie, ponieważ już w pierwszym tygodniu – po zamknięciu się rany, rozpoczyna się proces powstawania blizny.

W sytuacji, kiedy nasza skóra została uszkodzona i pojawia się na niej rana należy wykonać następujące czynności:

  • pierwszą rzeczą, jaką należy wykonać jest oczyszczenie rany, czyli przemycie jej zwykłą wodą;
  • ranę trzeba regularne odkażać łagodnym środkiem antyseptycznym, a do wycierania powinna służyć sterylna gaza, a nie ręcznik;
  • warto zabezpieczyć ranę jałowym opatrunkiem, dzięki temu będzie ona chroniona przed uszkodzeniami mechanicznymi Dzięki konsekwentnej pielęgnacji ślad po operacji czy urazie może stać się mało widoczny. W przypadku zarówno ran jak i blizn najważniejsza jest profilaktyka, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się nieestetycznej blizny przerostowej.
    • Dzięki konsekwentnej pielęgnacji ślad po operacji czy urazie może stać się mało widoczny. W przypadku blizn najważniejsza jest profilaktyka, by zmniejszyć ryzyko nieestetycznej blizny przerostowej.

Jak zlikwidować blizny za pomocą silikonowych plastrów?

Silikonowe plastry oraz żele polecane są do wszystkich rodzajów blizn. Można je stosować wkrótce po zamknięciu się rany, kiedy to nie wydostaje się z niej żadna wydzielina oraz kiedy nie ma strupów. Terapia silikonem to złoty standard w leczeniu blizn i najpopularniejszy obecnie środek przeznaczony do tego typu przypadłości.

Plaster silikonowy Sutricon polecany jest do stosowania w leczeniu wszystkich rodzajów blizn, a zwłaszcza tych znajdujących się na płaskich powierzchniach ciała (brzuch, klatka piersiowa, uda, piszczele itp.). Plaster silikonowy jest łatwy w użyciu i elastyczny – nie powoduje ściągnięcia skóry. To właśnie z tego powodu jest on najczęściej stosowanym środkiem na blizny.

Jego stosowanie przynosi wiele korzyści w leczeniu. Zmniejsza, rozjaśnia oraz wygładza bliznę a także powoduje ustąpienie dolegliwości związanych z nią takie jak pieczenie lub swędzenie, oraz ryzyko powstawania blizn przerostowych. Ponadto chroni bliznę przed czynnikami zewnętrznymi.

Żel silikonowy na blizny przeznaczony jest do pielęgnacji wszystkich rodzajów blizn, a przede wszystkim tych, znajdujących się na ruchomych powierzchniach ciała (twarz, dłonie) lub na zgięciach (np. łokieć, kolano itp.) oraz blizn rozległych, np. po oparzeniu czy rozstępów. Żel stanowi wygodny sposób pielęgnacji blizny, ze względu na szybkie wchłanianie się w skórę po aplikacji.

Co na blizny? Zestawienie metod leczenia

Z pewnością przewagą silikonu nad innymi sposobami leczenia blizn jest jego skuteczność. Plastry na blizny z silikonem to jedna z najlepiej przebadanych metod. Są one rekomendowane jako terapia I rzutu w profilaktyce oraz leczeniu blizn patologicznych przez międzynarodowe gremium specjalistów[1].

Maści

Cechują się charakterystycznym, intensywnym zapachem cebuli. To zdecydowanie nie jest najlepszy środek na blizny dla zapominalskich – co najmniej trzy razy dziennie należy je wcierać w tkankę blizny. Smarowanie trwa kilka minut, aby maść wchłonęła się w skórę

Presoterapia

Inaczej terapia uciskowa, to metoda stosowana głównie w przypadku rozległych blizn po oparzeniach. Jest terapią o wysokiej – 80% skuteczności. Wymaga jednak od pacjenta cierpliwości, ponieważ polega na noszeniu specjalnego uciskowego ubrania przez kilkanaście godzin dziennie.

Usuwanie blizn trwa minimum cztery miesiące. Blizna, poddana uciskowi, staje się miękka i płaska. Należy jednak pamiętać, że jeśli pacjent zbyt szybko zrezygnuje z presoterapii, bliznowce zaczną się tworzyć ponownie.

Terapia laserem

Wiele osób zastanawiając się co na blizny i jaki rodzaj terapii wybrać decyduje się na laser. Terapia ta jest stosowana wobec blizn przerostowych oraz keloidów. Pacjenci mogą zauważyć poprawę stanu skóry już po pierwszej sesji. Blizny leczone za pomocą lasera stają się bardziej miękkie i elastyczne.

Terapia pozwala także zmniejszyć dokuczliwie objawy takie jak swędzenie i obrzęk. Aby poprawić efektywność leczenia, terapię laserem łączy się często z nieinwazyjnymi metodami leczenia blizn, jak na przykład żele lub plastry silikonowe.

Wycięcie blizny

Wydawać się może, że najskuteczniejszym sposobem na usuwanie blizn jest ich wycięcie. Trzeba jednak wiedzieć, że nie przy każdym rodzaju blizny leczenie takie się sprawdzi. Jest to inwazyjna metoda chirurgiczna stosowana najczęściej wobec dużych blizn przerostowych.

Natomiast w przypadku keloidów zwykle kończy się niepowodzeniem, gdyż bliznowce odrastają. Bywa, że osiągają przy tym rozmiary większe niż przed zabiegiem. Aby tego uniknąć interwencję chirurgiczną łączy się z innymi metodami leczenia.

Sterydy w zastrzykach

To również nie jest uniwersalna metoda dla wszystkich, ponieważ nie każdy może przyjmować sterydy. Zastrzyki z kortykosteroidów, podawane bezpośrednio do blizny, przynoszą znacznie lepsze efekty u pacjentów z keloidami, którzy wcześnie rozpoczęli leczenie. W wielu przypadkach zadowalający efekt osiąga się już po pierwszych trzech zastrzykach, a kuracja jest kontynuowana przez kilka kolejnych miesięcy.

Krioterapia

Stosowanie zimna w leczeniu było wykorzystywane już w starożytnej Grecji. Krioterapia w leczeniu blizn polega na zamrożeniu tkanki ciekłym azotem. Należy jednak pamiętać, że jako metoda na usuwanie blizn obciążona jest dużym ryzykiem powikłań – dlatego stosuje się ją tylko w przypadku małych blizn.

Możliwe skutki uboczne krioterapii to długi proces gojenia, ból, przebarwienia, a nawet ubytek skóry. Przy efektywnej krioterapii bliznowce stają się bardziej płaskie i elastyczne.

[1]International clinical recommendations on scar management. Muste TA, Cooter RD, Gold MH, Hobbs FD, Ramelet AA, Shake-speare PG, Stella M, Teot L, Wood FM, Ziegler UE; International Advisory Panel on Scar Management. Plast Reconstr Surg. 2002 Aug; 110(2): 560-71