Skip to main content

Cesarskie cięcie to niekiedy konieczność, ale również często świadomy wybór przyszłych mam. Chociaż w opinii wielu kobiet stanowi ono bardziej łagodną metodę porodu, rekonwalescencja po cesarce bywa dość bolesna i długa. Dziś na portalu przedstawiamy 5 sposobów na szybkie „dojście do siebie” po porodzie. tą metodą. Wśród nich nie mogło zabraknąć informacji na temat metod walki z widocznymi bliznami, które niekiedy ograniczają komfort psychiczny kobiety.

Odpowiednia pielęgnacja rany kluczem do szybkiej rekonwalescencji

Poza dokuczliwym bólem, w pierwszych dniach po porodzie metodą cesarskiego cięcia, dużym problemem jest gojąca się, dość długa rana. Jeśli rana zagoi się bez komplikacji i powikłań, tym większa jest szansa na szybką rekonwalescencję i powrót do pełnej sprawności. Zmniejszy się również ryzyko pozostania mocno widocznych blizn.

Z pewnością większość świeżo upieczonych mam może liczyć na profesjonalną opiekę w szpitalu, jednak warto wiedzieć, jak należy postępować z raną pooperacyjną, by kontrolować jakość opieki nad nią. W pierwszych dniach po zabiegu rana jest zabezpieczona opatrunkiem, który należy chronić przed zamoczeniem. W przypadku zamoczenia opatrunku należy go zmienić. Po trzeciej dobie od operacji opatrunek nie jest już potrzebny, gdyż ogranicza dopływ powietrza do rany. Od tego czasu można się normalnie myć.

Rana po cesarce powinna być delikatnie przemywana letnią wodą z mydłem hipoalergicznym. Po zdjęciu / rozpuszczeniu szwów zaleca się przemywać ranę 2-3 razy dziennie. Za każdym razem ranę należy dokładnie osuszyć. Po osuszeniu rany należy zastosować środek antyseptyczny bezalkoholowy przeznaczony do pielęgnacji ran. Pielęgnacja rany i przemywanie antyseptykiem powinno trwać aż do momentu całkowitego zagojenia, gdy pojawi się blizna.

Redukcja widoczności blizn ograniczających komfort – dowiedz się więcej w innych artykułach 

W momencie zdjęcia szwów i całkowitym zagojeniu rany można zacząć myśleć o redukcji widoczności blizn, tak aby w przyszłości stały się one praktycznie niezauważalne. Skóra niektórych osób ma silniejszą tendencję do powstawania wyjątkowo nieprzyjemnych blizn przerostowych. Wiele zależy oczywiście od precyzji chirurga wykonującego cesarkę. Jeśli wszystko przebiega jak należy blizny będą zaczerwienione i wyraźnie widoczne przez pierwsze trzy miesiące, jednak stopniowo zaczną się rozjaśniać i wizualnie zanikać.

Znaczną rolę odegrać mogą również plastry silikonowe, których zadaniem jest zmniejszenie, rozjaśnienie i wygładzenie blizny. Tego typu wsparcie należy stosować przez około 3 do 6 miesięcy. Ważne jest ich regularne stosowanie. Na brzydką bliznę, przerostową czy keloid w odwodzie pozostają jeszcze zabiegi medycyny estetycznej. Więcej informacji na temat walki z bliznami po cesarskim cięciu znajdziesz tutaj.

Wstań, gdy tylko to możliwe – twoje ciało potrzebuje aktywności

Pierwsze dni po porodzie, metodą cesarskiego cięcia są dla kobiety trudne i bolesne, co nie oznacza, że należy temu się poddawać. Nawet po 8-10 godzinach po porodzie warto spróbować w asyście położnej wstać i zrobić kilka kroków, oczywiście unikając gwałtownych ruchów.

Zacznij od delikatnych ruchów stopami, a następnie całymi nogami. Później przyjmij pozycję siedzącą i jeśli znajdziesz siłę, spróbuj wstać zachowując wyprostowaną pozycję. Ruch pomoże w zachowaniu prawidłowego krążenia, zapobiegania zakrzepom oraz nieprawidłowym zrostom rany.

Zachowaj ostrożność w trakcie karmienia piersią

Po porodzie przychodzi czas na rozpoczęcie karmienia piersią, a kontakt z noworodkiem pobudza laktację i jest korzystny dla jego rozwoju. Jednak w trakcie karmienia po przebytym cesarskim cięciu należy zachować szczególną ostrożność. Nóżki niemowlaka nie powinny zahaczać o twój pokryty szwami brzuch, gdyż może w ten sposób dojść do ich uszkodzenia.

Unikanie wysiłku i napięcia mięśni brzucha

Po porodzie z cesarką minie trochę czasu nim wrócisz do pełnej sprawności. Pamiętaj, że nawet gdy dolegliwości bólowe znikną, tkanki twojego brzucha nie są jeszcze w pełni zregenerowane, co nastąpi w gruncie rzeczy po upływie około 18 miesięcy. Nadwyrężona macica i mięśnie brzucha są podatne na urazy, dlatego unikaj podnoszenia ciężkich przedmiotów i gwałtownych ruchów mięśni brzucha.