Wiele osób mających blizny po wypadkach czy ranach operacyjnych rozpaczliwie szuka żelu na blizny lub maści, które zmniejszyłyby widoczność śladów po urazie. Blizny po szwach czy poważnych ranach ciętych są szpecące, co dotkliwie odczuwają zwłaszcza kobiety. Najgorsza sytuacja ma miejsce wtedy, gdy blizna znajduje się w widocznym miejscu: na twarzy lub rękach. Widoczne (np. latem) są też blizny na nogach, dlatego wiedza o skutecznych sposobach na blizny jest bardzo pożądana.
Spis treści
Co na blizny?
W aptekach znaleźć można wiele środków na rozjaśnianie blizn lub na szybsze gojenie się blizn. Pełne cennych rad na temat sposobów na blizny są też fora internetowe. Można tam poczytać o domowych sposobach na blizny pooperacyjne czy blizny po cesarce. Problem w tym, że nie wszystkie preparaty i sposoby na blizny są skuteczne. Co więc naprawdę pomaga w zmniejszeniu widoczności blizny i jej usunięciu?
Plastry i żel silikonowy na blizny
Wśród sprawdzonych substancji rozjaśniających bliznę i wygładzających jej nieraz mocno wypukłe kształty jest silikon. W aptekach występuje on w dwóch postaciach: jako żel silikonowy na blizny i plastry silikonowe na blizny.
Silikon jest przebadaną medycznie substancją stosowaną w leczeniu trudno gojących się ran (wykorzystywany jest m.in. w opatrunkach), ale i we wspomnianych preparatach na blizny – zarówno te świeże, jak i stare, kilkuletnie.
Silikon to polimer krzemoorganiczny – ta trudna nazwa oznacza związek, którego właściwości przypominają właściwości ludzkiej skóry. Silikon jest elastyczny, przepuszcza tlen, ale hamuje utratę wody, jest też barierą dla drobnoustrojów chorobotwórczych.
Już to sprawia, że idealnie nadaje się do leczenia ran i blizn, ale silikon ma jeszcze inne cenne działanie. Podnosi temperaturę ciała o 1 st. C, co wpływa pozytywnie na proces regeneracji tkanek skóry w miejscu blizny.
Podsumowując – warstwa silikonu nałożona na bliznę (czy to w postaci żelu silikonowego na blizny, czy w postaci plastra silikonowego) kontroluje stopień nawilżenia skóry, dzięki czemu blizna staje się miękka i elastyczna. Zmniejsza świąd towarzyszący często procesowi powstawania blizny. Dodatkowo tkanki skóry pod warstwą silikonu regenerują się szybciej, co wpływa na wygładzenie i rozjaśnienie istniejących już blizn.
Inne preparaty na blizny
Silikon to nie jedyny produkt na blizny, choć jedyny o tak udowodnionej skuteczności, potwierdzonej badaniami i rekomendacją Międzynarodowego Zespołu Ekspertów ds. Leczenia Blizn. Wśród preparatów na blizny można również znaleźć olejki i naturalne wyciągi roślinne.
Zaletą olejków (kokosowego, lawendowego czy herbacianego) stosowanych do leczenia blizn jest – podobnie jak w przypadku silikonu – zdolność hamowanie utraty wody z blizny. Dzięki temu jest ona miękka i lepiej wygładzona. Olejki nie mają jednak zdolności stymulowania procesów regeneracyjnych tkanek w bliźnie.
Popularnymi specyfikami na blizny są również naturalne wyciągi roślinne, np. żel aloesowy czy wyciąg z cebuli. Ten pierwszy ma właściwości łagodzące i przyspieszające gojenie, drugi – dzięki składnikom antybakteryjnym przyspiesza gojenie się blizny i sprawia, że staje się bardziej blada.
Zdolność rozjaśniania blizn przypisuje się również cytrynie, która ma działanie wybielające.
Zarówno oleje, jak i wyciągi roślinne stosowane na blizny nie mają naukowego potwierdzenia swojej skuteczności, Zalicza się je raczej do domowych sposobów na blizny, które mają wiekową tradycję, jednak nie zostały przebadane naukowo pod kątem działania na blizny.
Kremy na blizny pooperacyjne i na blizny przerostowe
Szczególnie uciążliwe dla pacjenta są bardzo duże, widoczne blizny pooperacyjne oraz blizny przerostowe. Te pierwsze są oczywiście efektem cięcia chirurgicznego. Obecnie lekarze starają się, aby rany tego rodzaju były jak najmniejsze i jak najmniej widoczne – m.in. dzięki coraz częstszemu stosowaniu laparoskopii. Ale u wielu osób zauważyć można stare, wieloletnie blizny po dawnych operacjach, które przebiegają nieraz przez cały brzuch czy klatkę piersiową.
Rozległe są też blizny po cesarskim cięciu, które na szczęście są mniej widoczne, bo ukryte pod bielizną, w przeciwieństwie do np. blizn pooperacjach tarczycy, zlokalizowanych na szyi.
Bardzo nieestetyczne są też blizny przerostowe i keloidy. To blizny tzw. patologiczne, czyli takie, które nie są prawidłowe. Blizny te charakteryzują się nadmiernym rozrostem tkanek i kolagenu, Są wypukłe, mają inny odcień niż reszta skóry i (tak jest w przypadku blizn przerostowych) mogą wychodzić się poza obszar rany.
Zarówno ran pooperacyjnych, które mają już kilka lat, jak i blizn przerostowych czy keloidowych można się pozbyć. Na pomoc przychodzą tu właśnie preparaty z silikonem, które doskonale działają zarówno na świeże rany, jak i na te wieloletnie.
Wymienione wcześniej właściwości silikonu zmniejszają ryzyko powstania blizn przerostowych, ponieważ silikon kontroluje proces tworzenia się włókien kolagenowych i hamuje nadmierny rozrost włóknisty skóry.
Silikon pomaga również zmiękczyć i rozjaśnić istniejące już blizny, dlatego może być stosowany nawet na te, które są już dawno zagojone, ale ze względu na widoczność, stanowią dla pacjenta problem natury estetycznej.