Rozstępy w ciąży to bardzo częsty problem w okresie ciąży – jest to związane z szybkim rozciąganiem się skóry, co prowadzi do zerwania włókien kolagenowych i elastynowych w tkankach. Najczęściej rozstępy pojawiają się na brzuchu, ale również na udach i piersiach. Jak zapobiegać rozstępom w ciąży i jak skutecznie pozbyć się rozstępów?
Spis treści
Co to są rozstępy?
Rozstępów na skórze trudno nie zauważyć. To ciemno czerwone lub fioletowe smugi, które najczęściej pojawiają się na powierzchni skóry brzucha, ud, ale i w innych miejscach.
Rozstępy są skutkiem nadmiernego rozciągnięcia się skóry, powodującego zerwanie włókien kolagenowych. Występują, gdy środkowa warstwa skóry (tzw. skóra właściwa) zostaje rozciągnięta i miejscami pęka.
Rozstępy mogą przytrafić się osobom, które nagle dużo przytyły, ale i nastolatkom w okresie dojrzewania i szybkiego wzrostu. Najczęściej jednak pojawiają się kobietom oczekującym dziecka: na czerwone rozstępy w ciąży skarży się aż u 8 na 10 kobiet zwykle w 3 trymestrze, gdy brzuszek rośnie najintensywniej.
Dlaczego w ciąży robią się rozstępy?
Rozstępy w ciąży to naturalny efekt nagłego wzrostu masy ciała przyszłej mamy oraz rozciąganie się jej skóry na brzuchu pod wpływem rosnącego maleństwa w macicy. Podobnie jest z rozstępami na udach czy na piersiach – ich nagłe powiększenie się na skutek ciąży powoduje, że skóra na biuście staje się napięta, a włókna kolagenowe pękają.
Dodatkowym problemem są oczywiście hormony, które w ciąży odpowiadają za wszystkie zmiany zachodzące w ciele kobiety. Także za skłonność do rozstępów. Podwyższony poziom kortyzolu i estrogenów zaburza pracę komórek odpowiedzialnych za produkcje kolagenu i elastyny, przez co włókna w skórze są słabsze i bardziej podatne na uszkodzenia.
Warto wiedzieć, że rozstępy w ciąży mają też podłoże genetyczne: niektóre osoby rodzą się z predyspozycjami do ich powstawania. Najnowsze badania wykazują, że u kobiet posiadających skłonności do wystąpienia rozstępów prawdopodobieństwo ich pojawienia się jest bardzo wysokie, mimo regularnego dbania o stan skóry.
Jak zapobiegać rozstępom w ciąży?
Przyczyną rozstępów w ciąży jest, jak wspomnieliśmy, nagłe i nadmierne rozciąganie się skóry. Im szybciej i więcej tyje przyszła mama, tym większe ryzyko powstania rozstępów. Dlatego podstawową zasadą zapobiegania rozstępom w ciąży jest kontrola wagi. Oczywiście w ciąży trzeba przytyć, ale lepiej robić to powoli i równomiernie, a nie gwałtownie – wówczas odporność na rozciąganie tkanek skóry w jej wewnętrznych warstwach będzie większa.
Należy także pamiętać, że w ciąży należy „jeść dla dwojga”, a nie „za dwoje”. Zła dieta sprzyja nadmiernemu przybieraniu na wadze, co może dodatkowo sprzyjać powstawaniu rozstępów. Zakłada się, że kobiety nie powinny przytyć w ciąży więcej niż 18-19 kg. Można to uzyskać dbając nie tylko dietę, ale i o regularną aktywność fizyczną. Dodatkową zaletą ruchu w ciąży jest poprawa krążenia, co również działa pozytywnie na rozstępy.
Najważniejsze w walce o gładką skórę jest dbanie o odpowiedni poziom jej nawilżenia, zarówno od środka, jak i z zewnątrz. Dobrze nawilżona skóra jest bardziej elastyczna, dzięki czemu jest także mniej narażona na pęknięcia. Najlepiej pić herbaty ziołowe, duże ilości wysoko zmineralizowanej wody oraz wodę z dodatkiem soli himalajskiej. Warto wprowadzić także do swojej diety produkty bogate w witaminę E, takie jak awokado, nasiona słonecznika czy szpinak. Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, mającym właściwości odżywcze, regenerujące i nawilżająco-natłuszczające.
Jeżeli chodzi zaś o preparaty do stosowania zewnętrznego, warto zwrócić szczególną uwagę na kosmetyki posiadające w swoim składzie naturalne oleje. W roli preparatu nawilżającego bardzo dobrze sprawdzą się także żele aloesowe.
Masaż i żel z silikonem – najlepsze na rozstępy
Co jest jeszcze dobre na rozstępy w ciąży? Na przykład masaż. Regularne masowanie partii ciała narażonych na rozstępy poprawia ich ukrwienie i wpływają na jej elastyczność skóry. Warto zacząć wykonywać masaże już nawet przed ciążą korzystając ze sprawdzonego środka nawilżającego lub żelu z silikonem, np. Sutricon.
Silikon to substancja wykorzystywana w leczeniu blizn, a także rozstępów. Wszystko dzięki właściwościom silikonu, który zakrywając szczelnie skórę, zapobiega utracie wody w miejscu zmiany. Dodatkowo silikon zwiększa temperaturę ciała w miejscu działania, co reguluje produkcję kolagenu na powierzchni rozstępu, wygładza ją i poprawia jej wygląd.
Dlatego stosowanie żelu silikonowego na rozstępy jest wskazane już na etapie ich powstawania, ponieważ świeże rozstępy, mające postać czerwonych pasów na skórze dużo łatwiej usunąć.
Pamiętaj! Uciskanie górnej części brzucha może powodować skurcze, dlatego w przypadku ciąży zagrożonej, przed podjęciem decyzji o masażach warto skonsultować się z lekarzem.
Jak szybko pozbyć się rozstępów?
Po urodzeniu dziecka rozstępy z okresu ciąży często zanikają i z czasem stają się mniej widoczne. Ale może się też zdarzyć i tak, że ślady na brzuchu czy udach pozostaną. Jak zwalczyć rozstępy? Sposobów jest dużo: można stosować preparaty z retinolem, które wygładzają skórę lub z kolagenem, który pomaga uzupełnić brakujące włókna.
Sprawdzają się też zabiegi kosmetyczne: peelingi, zwłaszcza te z użyciem kwasu glikolowego, ponieważ zmniejszają widoczności rozstępów oraz mikrodermabrazja, polegająca na usuwanie pogrubionej warstwy naskórka.
Skuteczna, ale droga i bardziej inwazyjna jest metoda usuwania rozstępów za pomocą lasera. Jego promienie docierają do wnętrza skóry, rozgrzewając ją i stymulują wzrost kolagenu i elastyny.
Bezpiecznym i bardzo efektywnym sposobem na pozbycie się rozstępów jest stosowanie żelu silikonowego Sutricon, który wygładza, rozjaśnia i zmniejsza widoczność rozstępów. Żel należy stosować minimum 2 razy dziennie wykonując przy tym 2-3 minutowy masaż lekko uciskając ją opuszkami palców. Dzięki swoim właściwościom żel silikonowy Sutricon w miejscu zastosowania wpływa na wygląd blizn, ale również chroni skórę przed powstaniem nowych rozstępów. Ważne jest zachowanie profilaktyki już na samym początku pojawienia się rozstępów, aby w dalszym etapie zapobiec ich dalszemu powstaniu.