Skip to main content

Jest to jeden z najpopularniejszych mitów dotyczących usuwania blizn. Od wielu lat pokutuje przekonanie, że jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się blizny jest usunięcie jej laserowo. Jaka jest prawda? W tej chwili na rynku można znaleźć skuteczne preparaty na bazie silikonu, których regularne stosowanie pozwala na niemal całkowite, nieinwazyjne usunięcie blizny – widoczne jej zmniejszenie, rozjaśnienie i wygładzenie. Mogą też zapobiec powstaniu blizn patologicznych, jak np. keloidów.

Mit: Domowe sposoby na usunięcie blizn są skuteczniejsze niż stosowanie preparatów z apteki

Domowe sposoby na pozbycie się blizn nadal cieszą się dużą popularnością wśród osób, które zastanawiają się jak pozbyć się blizn. Wśród użytkowników grup dyskusyjnych w Internecie roi się od osób nieposiadających wiedzy i często doświadczenia, wypowiadających się na temat skuteczności sposobów walki z bliznami.

Prawda jest zupełnie inna – preparaty na blizny są nie tylko skuteczniejsze, ale i co najważniejsze bardziej bezpieczne niż domowe metody. Stosowanie domowych sposobów, w najlepszym wypadku, może przynieść słabe efekty. Gorzej, gdy dojdzie do podrażnień lub uszkodzeń miejsc dotkniętych blizną.

Fakt: Preparaty najlepiej zacząć stosować tak wcześnie jak to tylko możliwe

Świeże blizny dużo lepiej się goją, dlatego warto zacząć stosować preparaty na blizny od razu po całkowitym wygojeniu się rany i odpadnięciu z niej wszystkich strupów. Im wcześniej zacznie się walkę z bliznami, tym większa szansa na to, że będą niewidoczne i nie będą przeszkadzały w codziennym życiu. Sam proces walki z blizną będzie trwał dużo krócej (średnio 3 miesiące) niż w przypadku starszych blizn (powyżej roku).

Fakt: Preparaty w formie plastrów są dużo skuteczniejsze i wygodniejsze w użytkowaniu niż maści i żele

Nie od dziś wiadomo, że preparaty w formie żelu są wygodniejsze w stosowaniu niż te w formie kremów czy maści – są bezbarwne, bezwonne i szybciej się wchłaniają. Ryzyko poplamienia pościeli bądź ubrań podczas stosowania żeli jest dużo mniejsze, niż w przypadku kremów i maści.

Na rynku istnieje wiele produktów na blizny, natomiast najbardziej innowacyjną formą są silikonowe plastry na blizny. Żel silikonowy umieszczony jest na przepuszczającej powietrze przezroczystej i elastycznej folii poliuretantowej, która trzyma się na skórze dzięki właściwościom adhezyjnym silikonu. Folia zabezpiecza żel przed wytarciem, dzięki czemu naklejony plaster działa cały czas na bliznę.

Mit: Nie warto stosować preparatów na stare blizny – to i tak nie pomoże

Nowoczesne preparaty mogą być z powodzeniem stosowane w przypadku blizn dojrzałych, maksymalnie 10-letnich. Regularne stosowanie odpowiedniego preparatu może bardzo pozytywnie wpłynąć na wygląd blizny – zmniejszy bliznę, rozjaśni ją i wygładzi.

Zdarza się, że nawet stare blizny stają się niemal niewidoczne. Efekty terapii będą zależne od genetycznych predyspozycji oraz od typu blizny, a sam proces gojenia się blizny będzie dłuższy. Na efekt należy poczekać minimum 6 miesięcy.