Do wielu czynników wspierających walkę z bliznami należy między innymi odpowiednia dieta na blizny. Niektóre składniki pokarmowe wspierają produkcję kolagenu i działają na skórę pokrytą bliznami na wiele innych sposób. Jak powinna wyglądać dieta poprawiająca wygląd skóry i przyczyniająca się do walki z bliznami?
Spis treści
Za co odpowiedzialny jest kolagen w skórze? Kolagen naturalny na blizny
Kolagen jest naturalną substancją występującą w skórze. Jest białkiem, które stanowi aż 60 proc. wszystkich białek skóry człowieka. Ma decydujący wpływ na jej wygląd i kondycję – odpowiada za jej jędrność, gęstość i elastyczność. To właśnie dzięki niemu komórki mogą nieustannie się odnawiać.
Rola kolagenu okazuje się także kluczowa w przypadku pojawienia się ran. To właśnie włókna kolagenu przyczyniają się do zabezpieczenia zranionego miejsca, a ich ułożenie oraz ilość zadecyduje o wyglądzie ewentualnej blizny. Maści, żele, dieta na blizny działają najpełniej dzięki włóknom kolagenowym.
Warto podkreślić, że dieta ujędrniająca skórę, pomagająca w likwidacji blizn to spożywanie produktów zawierających mikroelementy wzmagające produkcję kolagenu. Odpowiednia dieta kolagenowa jest tutaj więc kluczowa.
Dieta na blizny – produkty zawierające kolagen
Stan naszej skóry w dużej mierze zależy od tego co jemy, dlatego należy zacząć walkę z bliznami od wewnątrz. Wpływ odżywiania na skórę jest znaczący. Niezwykle ważne dla naszej skóry jest odpowiednie nawodnienie. Odwodnienie nie sprzyja redukcji blizn, więc stosując dietę na blizny nie wolno pomijać odpowiedniej podaży płynów.
Jakie składniki powinna natomiast zawierać sama dieta na blizny? Ważnym jej składnikiem jest witamina C, która po pierwsze działa jako silny przeciwutleniacz, co bardzo korzystnie wpływa na skórę, po drugie przyczynia się do wzmożonej produkcji kolagenu. Do produktów bogatych w witaminę C należą oczywiście cytrusy, ale także pomidory, papryka i brokuły.
Dobra dieta na zdrową skórę nie może także istnieć bez witaminy E. Przyczynia się ona do ochrony komórek skóry, a także wspiera gojenie się ran. Dieta na gojenie ran będzie istotna zwłaszcza na pierwszym etapie walki z bliznami, w trakcie którego prawidłowe gojenie się rany przyczyni się do mniejszej widoczności jej śladów.
Gdzie w pożywieniu znajdziemy witaminę E? Między innymi w sałacie i awokado, ale także jajkach, orzechach i produktach pełnoziarnistych. Nie bez znaczenia jest również witamina A na blizny. Dieta na jędrną skórę zawierać w swoim składzie produkty bogate w witaminę A. Ma ona znaczny wpływ na skórę, między innymi dlatego, że wzmacnia obecne w niej włókna kolagenowe i przyczynia się do ich wzmożonej produkcji.
Gdzie znajdziemy ten cenny składnik diety? Warto spożywać szpinak, sałatę oraz inne zielone warzywa. Do jadłospisu warto włączyć ponadto melony, bataty i oczywiście marchew. Miłośnicy diety mięsnej powinni natomiast postawić na większą ilość wątróbki.
Warto pamiętać, że nie istnieje magiczna dieta na blizny, która sprawi, że ślady na naszej skórze znikną w cudowny sposób. Walka z bliznami jest żmudnym procesem i dla lepszego efektu warto połączyć różne metody.
Nie tylko dieta na blizny. Co jeszcze wpływa na redukcję ich widoczności?
Walka z bliznami to jednak nie tylko odpowiednia dieta. Bardzo ważne jest stosowanie silikonu w postaci plastrów lub żelu. Wpływa on korzystnie na skórę na wiele sposobów, między innymi wygładzając blizny, a także zapewniając im matowienie, dzięki czemu stają się mniej widoczne. Preparatów z silikonem należy używać po całkowitym zagojeniu się rany i jednocześnie pamiętać o ich regularnym stosowaniu.
Walka z bliznami jest żmudna, ponieważ tkanka je tworząca przebudowuje się bardzo długo, nawet latami. Pierwsze efekty stosowania silikonu, diety i innych metod sprzyjających redukcji blizn zwykle dostrzegamy po upływie przynajmniej trzech miesięcy. Warto o tym pamiętać i nie zniechęcać się do terapii na samym jej początku.