Skip to main content

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV niekorzystnie działa na skórę, co dotyczy szczególnie posiadaczy blizn. Opalanie blizny może prowadzić do powstania w niej stanów zapalnych, zaburzenia procesu gojenia i w efekcie powstania blizn patologicznych. Dlatego latem pielęgnacja blizny i dobre praktyki są jeszcze ważniejsze.

Nadejście cieplejszych miesięcy oznacza, że nasza skóra eksponowana jest na większą ilość promieni słonecznych. Nasz organizm z nich korzysta, ponieważ przez skórę syntezuje witaminę D niezbędną w wielu procesach zachodzących w naszym organizmie. Niestety działanie promienie UV ma również swoje złe strony.  Nadmierna ekspozycja na słońce może wpływać niekorzystnie na stan skóry. Szczególnie niewskazana jest dla posiadaczy blizn, którzy powinni unikać opalania i szczególnie zadbać o ochronę miejsc po zagojonych ranach.

Działanie słońca na blizny 

Intensywna ekspozycja na promieniowanie UV wyzwala naturalną reakcję obronną. Melanocyty znajdujące się w skórze produkują melaninę będącą ciemnym barwnikiem. Efekt działania dostrzegamy w postaci opalenizny. Przed czym broni się skóra w ten sposób? Promieniowanie UV niszczy znajdujące się w skórze DNA1. Ponadto przyspiesza procesy starzenia, wysusza skórę, wywołuje stany zapalne, a niekiedy prowadzi również do nowotworów.

A co z bliznami? Czy można opalać blizny, aby upodobnić ich barwę do reszty skóry? Zdecydowanie nie. Miejsce zrośnięcia się uszkodzonej skory jest pozbawiony melanocytów2 – dlatego nie opala się, ponadto pozbawione jest naturalnej ochrony przed słońcem i jeszcze bardziej narażone na szkodliwe działanie jego promieni. Powierzchnia blizny jest więc bardziej podatna na oparzenia słoneczne oraz na powstanie przebarwień, zwłaszcza gdy blizny są jeszcze świeże.

Czy blizny można opalać?

Pielęgnacja blizny zarówno w pierwszym etapie gojenia się rany, jak i później jest bardzo ważna. Jednak ze względu na zagrożenia, jakie mogą pojawić się podczas opalania blizny, o bliznę trzeba troszczyć się szczególnie latem. W cieplejszych miesiącach roku pielęgnacja blizny powinna być równie, a nawet bardziej intensywna niż jesienią i zimą.

Nie wolno o niej zapominać w trakcie wakacyjnych wyjazdów, kiedy najintensywniej korzystamy ze słońca.

Efektem opalania blizny nie będzie jej zrównanie kolorystyczne z resztą skóry, ale przeciwnie – doprowadzenie do powstania przebarwień, co sprawi, że będzie jeszcze bardziej widoczna (blizny wystawione na działanie słońca ciemnieją, zamiast blednąć). Dodatkowo działanie słońca powoduje stany zapalne i prowadzi do zaburzeń procesu gojenia3. To skutkować może nieprawidłowym rozrostem tkanek tworzących bliznę – na przykład bliznowaceniem.

Jak zabezpieczyć bliznę przed słońcem?

Trudno sobie wyobrazić, aby osoby noszące zarówno świeże, jak i stare blizny w ogóle zrezygnowały z wychodzenia na słońce. Każdy z nas ma prawo spędzić miłe popołudnie na plaży, w parku czy nad jeziorem. Chodzi przede wszystkim o zachowanie zdrowego rozsądku.

Do ochrony blizn warto skorzystać ze specjalistycznych preparatów, na przykład żelu silikonowego Sutricon UV Protect z SPF 35. Taki preparat nałożony na bliznę nie tylko stanowi barierę dla promieni słonecznych, ale jednocześnie pielęgnuje ją: rozjaśnia, wygładza i tym samym zmniejszaja jej widoczność. Dodatkową zaletą preparatów silikonowych jest zdolność do zatrzymania wody w skórze.

Blizny potrzebują wilgotnego środowiska, dlatego silikon zapobiega wysuszeniu blizny na skutek działania promieni słonecznych. Nakładając na bliznę preparat silikonowy, nie tylko dbamy o jej prawidłowe nawilżenie, ale i o zależną od tego prawidłową produkcję kolagenu, który jest niezbędny do powstania i gojenia się blizny4.

Odpowiednia pielęgnacja blizn latem to nie wszystko. Zdrową skórę także należy chronić specjalnymi preparatami zawierającymi filtry SPF, które chronią ją przed skutkami promieniowania UV. Skórę powinno nasmarować się najpóźniej 20 minut przed ekspozycją na promienie słoneczne i powtarzać tę czynność co kilka godzin, a także za każdym razem, gdy zażyjemy kąpieli wodnej.

Zdecydowanie warto unikać godzin najmocniejszego nasłonecznienia, szczególnie pomiędzy 11:00 a 16:00. W tym czasie promieniowanie UV jest najbardziej szkodliwe dla naszej skóry. Jeśli więc wybieramy się na plażę, optymalne będą poranki i popołudnia.

Gdy słońce świeci najmocniej, lepiej unikać nasłonecznionych obszarów, szukając cienia, który zresztą przynosi ukojenie w upalne dni. Rzetelna pielęgnacja blizn i dobre zwyczaje sprawią, że skóra będzie odpowiednio chroniona również w okresie wiosenno-letnim.

Kiedy można opalać bliznę?

Blizny potrzebują co najmniej 12 miesięcy, aby w pełni się zagoić, zmniejszyć swoje rozmiary i kolorystycznie jak najbardziej upodobnić się do zdrowej skóry. W tym czasie najlepiej unikać ekspozycji na słońce, aby zminimalizować ryzyko zaburzeń na etapie modelowania blizny.

Bibliografia:

  1. Biologiczne skutki działania promieniowania na skórę, Krężałek Aneta, Link.
  2. Blizny potrądzikowe – mechanizm powstawania i diagnostyka, Karolina Sałagan 1 Kornelia Niemyska, Link.
  3. Ewa Gliwa, Anna Goździalska, Jerzy Jaśkiewicz Wydział Zdrowia i Nauk Medycznych, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego Wpływ promieniowania UV na skórę, Link.
  4. Blizny – możliwości terapii miejscowej, Małgorzata Mazur, Link.