Skip to main content

Blizna po operacji to uboga komórkowo struktura, która powstała na powierzchni skóry w wyniku zabiegu chirurgicznego, zazwyczaj przez nacięcie tkanki. Skóra ludzka nieustannie się odnawia, w związku z czym, gdy przerwana zostanie jej ciągłość, ubytki szybko są zastępowane i dochodzi do powstawania blizn. Blizny pooperacyjne często wyglądają nieestetycznie, mimo iż do uszkodzenia dochodzi w kontrolowanych i sterylnych warunkach.

Blizny pooperacyjne stanowią nie tylko defekt estetyczny, ale i mogą mieć negatywny wpływ na psychikę pacjenta. Zdarza się, że są przyczyną kompleksów, rodzą niewygodne pytania, co przekłada się na złe samopoczucie osoby posiadającej ślad po operacji. Utrudniają także powrót do normalności po trudnych, często traumatycznych przeżyciach. Dzisiejsza medycyna jest jednak na tyle rozwinięta, że istnieją metody pozwalające na poprawę wyglądu blizny.

Umiejscowienie blizn pooperacyjnych

Najczęściej występującymi bliznami pooperacyjnymi są te powstałe podczas wykonywania cesarskiego cięcia, po wycięciu wyrostka robaczkowego i po zabiegach kardiologicznych. W przypadku każdego z tych zabiegów dochodzi do przerwania ciągłości skóry na tyle głęboko, że powstała na jego skutek blizna jest widoczna i trudna do usunięcia. Należy mieć na uwadze, że blizny pooperacyjne to zazwyczaj „blizny po szwach”, czyli blizny po szyciu skóry.

Szczególnym rodzajem blizn pooperacyjnych są te powstałe wskutek mastektomii, czyli chirurgicznego usunięcia piersi. W przypadku kobiet, które zostały poddane temu zabiegowi, blizny pooperacyjne stanowią szczególny problem – są dla wielu z nich symbolem utraty kobiecości, prowadzą do pogorszenia samooceny i negatywnego odbioru własnego ciała.

Redukowanie widoczności blizn pooperacyjnych

Istnieją skuteczne sposoby na zredukowanie widoczności blizny pooperacyjnej. W dużej mierze opierają się one na stosowaniu odpowiednich preparatów przyśpieszających proces regeneracji. Bardzo istotne jest także dbanie o skórę od pierwszych dni po operacji według zaleceń lekarza. Podstawą w walce z bliznami jest właśnie pielęgnacja rany pooperacyjnej, czyli odpowiednie dbanie o ranę. Istnieją m.in. plastry na rany pooperacyjne, które mają pozytywny wpływ na późniejszy wygląd skóry.

Zaangażowanie pacjenta przekłada się na finalny efekt procesu gojenia. Nieodpowiednie dbanie o skórę po zabiegu może także doprowadzić do zakażeń ogólnoustrojowych.

Gdy proces gojenia całkowicie się zakończy, a skóra się zabliźni, można zdecydować się na  zmniejszenie widoczności blizny poprzez stosowanie preparatów z silikonem. Bardziej inwazyjną metodą jest usuwanie blizn poprzez zabieg chirurgiczny, który pozostawia również po sobie ślad w postaci blizny. Polecany jest on w skrajnych przypadkach, w których najpierw należy wyciąć bliznę, a następnie zapobiegawczo zastosować silikonowe preparaty na blizny, aby blizna nie mogła się rozrosnąć.

Zredukowanie widoczności blizny pooperacyjnej – co na blizny po operacji?

Skutecznym i nieinwazyjnym sposobem na przyśpieszenie procesu regeneracji skóry jest stosowanie specjalistycznych preparatów. Preparaty na blizny pooperacyjne są powszechnie dostępnymi produktami, zawierającymi w swoim składzie witaminy C i E, kwas glikolowy lub wyciąg z cebuli.

Tego typu produkty nie są jednak tak skuteczne, jak preparaty z zawartością silikonu. Najbardziej bezpieczne, a zarazem skuteczne są plastry i żel silikonowy na blizny pooperacyjne.

Istotny wpływ na skuteczność preparatu na blizny pooperacyjne ma regularność stosowania. Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń z ulotki lub opakowania produktu. Ważny jest też sposób aplikacji – przy preparatach w formie żelu warto wykonywać delikatny masaż, uciskając skórę. Masaż wspomaga proces regeneracji skóry.

Plastry silikonowe wystarczy nakleić na skórę raz dziennie. Przy codziennym zdjęciu plastra, przemyciu blizny, osuszeniu jej i ponownym naklejeniu tego samego plastra możliwe jest stosowanie go do 5 dni. Jest to komfortowe rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu lub warunków do wykonywania częstych zabiegów pielęgnacyjnych.

Blizny pooperacyjne zazwyczaj umiejscowione są w sposób umożliwiający bezproblemowe naklejenie i noszenie plastra. Plaster na blizny pooperacyjne nakleja się raz dziennie. Nie przeszkadza on w wykonywaniu codziennych aktywności.

Chirurgiczne leczenie blizn pooperacyjnych

Najbardziej inwazyjną metodą, a przy tym kosztowną, jest chirurgiczne usunięcie blizny. Blizny pooperacyjne powinny być usuwane tą metodą w ostateczności, gdy pacjent skarży się na dolegliwości bólowe, które utrudniają codziennie funkcjonowanie.

Po takim zabiegu także pozostaje blizna, dlatego metoda ta jest polecana tylko przy bardzo nieestetycznych i utrudniających codzienne funkcjonowanie bliznach pooperacyjnych (m.in. w przypadku blizn przerostowych, umiejscowionych w miejscach podatnych na otarcia i odparzenia).

Blizna po operacji nie jest czymś, z czym trzeba się pogodzić. Blizny pooperacyjne, jak każde inne, można zminimalizować i ograniczyć ich widoczność, bez konieczności stosowania zabiegów laserowych oraz chirurgicznych.