Skip to main content

Przed poddaniem się operacji plastycznej boimy się widocznych i brzydkich blizn. Zobacz co radzi chirurg plastyczny, Prof. dr hab. n. med. Piotr Prowans, aby zagwarantować prawidłowe gojenie się blizn.

Zmniejszenie widoczności blizny po operacji

Blizna po operacji jest naturalną konsekwencją i fizjologicznym sposobem naprawy uszkodzenia. Pierwszym sposobem, który zabezpiecza przed widocznością tej blizny jest usytuowanie jej w naturalnych zagłębieniach, fałdach ciała, tak żeby blizna była w sposób naturalny zamaskowana. Kolejnym elementem jest prawidłowe szycie chirurgiczne i odpowiednio delikatna technika operacyjna.

Jak poprawić gojenie oraz zapobiec przerostowi blizny

Natomiast po operacji, kiedy już usuwamy szwy, można stosować szereg preparatów, które poprawiają gojenie i zabezpieczają bliznę przed przerostem. Na pewno należy tu wspomnieć o różnego rodzaju plastrach silikonowych, które nakleja się na bliznę, a ich działanie polega na mikro ucisku. Określa się to mianem tzw. presuroterapii. Pod wpływem ucisku blizna jest niedokrwiona i ulega zanikowi. Oprócz tego jest szereg najrozmaitszych preparatów w postaci maści i kremów, które poprawiają gojenie i wpływają na zmniejszenie blizny.

Zastosowanie tatuażu medycznego

Warto też wiedzieć, że w momencie kiedy blizna ulegnie ostatecznemu przebudowaniu (a ten okres to jest od 6 do nawet 12 miesięcy) można dodatkowo wykorzystać tzw. tatuaż medyczny, w celu zmiany barwy blizny. Blizna fizjologicznie będzie jasna, ale możemy tatuażem upodobnić barwę blizny do barwy skóry otaczającej i wówczas faktycznie blizna jest prawie niewidoczna.

Sposoby leczenia bliznowców

Oddzielnym problemem są tzw. bliznowce, ale to jest pewien rodzaj schorzenia uwarunkowanego genetycznie i niestety nie mamy na to wpływu i nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć. Co ciekawe bliznowce czasami występują u pacjentów, wcale nie po pierwszej operacji, a po którejś z kolejnych i również tak naprawdę nie wiadomo czemu tak się dzieje. Jeżeli już dojdzie do takiego powikłania, jednym ze sposobów leczenia jest wstrzykiwanie do bliznowca leków steroidowych oraz krioterapia, czyli wymrażanie.

Dodatkowo można zastosować wstrzyknięcia botoxu w okolice bliznowca (właściwie na jego brzegach), w celu zmniejszenia napięcia skóry. Wycinanie chirurgiczne nie jest polecane, ponieważ jeżeli już dojdzie do wytworzenia bliznowców, to z reguły każde wycięcie powoduje odrost zmiany i to w znacznie większym zakresie.