Skip to main content

Blizny potrądzikowe i przebarwienia to poważne problemy estetyczne. Czym się od siebie różnią i jak je usunąć?

Blizny potrądzikowe, przebarwienia – jaka jest między nimi różnica?

Niestety na drodze idealnie gładkiej i nieskazitelnej skóry stoją takie przeszkody jak: wypryski, piegi czy popękane naczynka. Poważnym problemem estetycznym są też blizny potrądzikowe i przebarwienia. Czym się od siebie różnią i jak je usunąć?

Jak powstają defekty kosmetyczne?

Z problemem nieestetycznych przebarwień zmaga się wiele osób. Najczęściej pojawiają się na skutek działania promieni UV, jednak nie jest to jedyna przyczyna ich powstawania. Przebarwienia mogą być również wynikiem trądziku, przebytej kuracji hormonalnej i problemów zdrowotnych związanych z wątrobą, trzustką czy nadnerczami. Plamy mogą być jaśniejsze lub ciemniejsze i przybierać różny kształt. Pojawiają się nie tylko na skórze twarzy, ale również pojawiają się plamy na dekolcie i ramionach.

Drugim rodzajem defektów kosmetycznych są blizny po trądziku. To blizny zanikowe, występują w postaci miejscowego zagłębienia. To sprawia, że ten rodzaj defektu skóry jest łatwo zauważalny na skórze. Przebarwienia potrądzikowe i blizny często pogarszają naszą samoocenę i zabierają pewność siebie. Niezależnie od rodzaju problemu, z jakim boryka się dana skóra, wiele osób zastanawia się, jak usunąć blizny po tych przypadłościach.

Jaka jest różnica między bliznami potrądzikowymi i przebarwieniami?

Przebarwienia są zmianami barwnikowymi, będącymi wynikiem nierównej pigmentacji skóry. Objawiają się one w postaci brązowych lub czerwonych plam na twarzy, ramionach czy dekolcie. Czerwone plamy na twarzy po trądziku to ostatnie stadium zmiany trądzikowej. Blizny potrądzikowe mają zaś charakter zanikowy, czyli są wgłębieniami w skórze. Zarówno przebarwienia, jak i blizny mogą być reakcją organizmu na trądzik – dlatego ich leczenie w tej kwestii jest do siebie bardzo podobne.

Jak wyeliminować przebarwienia?

Leczenie przebarwień jest znacznie prostsze niż blizn potrądzikowych, jednak nie należy bagatelizować tego problemu. Jest ono oparte o szereg zabiegów kosmetycznych, które mają na celu rozjaśnienie miejsc dotkniętych tego typu dolegliwościami. W tym przypadku często stosuje się preparaty z zawartością witaminy A, jak również dogłębne peelingi chemiczne z wykorzystaniem kwasów, na przykład glikolowego. Jeśli zmiany są odporne na zabiegi kosmetyczne, zaleca się włączenie leczenia farmakologicznego.

Na przebarwienia po trądziku powstałe na skutek trądziku warto zastosować preparaty na bazie silikonu. Rozjaśniają, zmniejszają i wygładzają przebarwienie przez co staje się ono mniej widoczne. Wystarczy smarować je silikonowym preparatem Sutricon a efekty będą widoczne już po 3 miesiącach.

Jak usunąć blizny potrądzikowe?

O ile w przypadku przebarwień postępowanie lecznicze jest dość oczywiste, o tyle blizny potrądzikowe, wymagają sięgnięcia po bardziej zaawansowane metody leczenia. W celu poprawy wyglądu blizn zanikowych najskuteczniejszą metodą jest zastosowanie ablacyjnego lasera, którego światło, wnikając w głąb skóry, powoduje uszkodzenie tkanki i stymuluje produkcję nowego kolagenu.

Drugą równie skuteczną metodą poprawy wyglądu blizny zanikowej jest frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa. Tego typu leczenie prowadzi do bardzo aktywnych procesów regeneracji – poprzez wypychanie blizna wypełnia się od środka.

Warto sięgnąć również po takie metody jak zastosowanie preparatów silikonowych w celu rozjaśnienia blizn oraz ich zmniejszenia. Ich główny składnik, czyli silikon cechuje szybki czas i łatwość wchłaniania. Pozwoli to na uelastycznienie powierzchni naskórka i zmniejszenie się blizn. Dzięki temu skóra będzie wyglądała bardziej estetycznie, co przyczyni się do podwyższenia komfortu psychicznego.

Stosowanie produktów silikonowych na twarz nie oznacza konieczności rezygnacji z makijażu, w tym także z podkładu, który wizualnie poprawia wygląd skóry. Żel idealnie sprawdzi się pod makijażem dzięki swojej formule non-oily, która nie pozostawia na skórze tłustego filmu, a skóra przy tym jest jedwabiście gładka i matowa. W przypadku blizn potrądzikowych na innych częściach ciała (m.in. na plecach) z powodzeniem można stosować plastry silikonowe.

Dużą zaletą produktów silikonowych jest to, że przepuszczają tlen, co zapobiega zatykaniu się porów i zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji bakteryjnej. Należy jednak pamiętać, że kluczową kwestią w ostatecznym wyborze preparatu są nasze indywidualne preferencje.