Metoda skutecznej redukcji widoczności blizn zależy przede wszystkim od ich rodzaju. Dziś przedstawiamy blizny zanikowe, znane również jako blizny wklęsłe. Czym się charakteryzują i w jaki sposób powstają? Czy istnieje skuteczna metoda ich zwalczania?
Spis treści
Jak wyglądają blizny zanikowe?
Blizny zanikowe stanowią przeciwieństwo często spotykanych blizn trądzikowych. W ich przypadku tkanka także nie wraca do swojej pierwotnej postaci, jednak problemu nie stanowi jej nadmiar, lecz zbyt mała ilość. Chociaż zależnie od źródła powstania, blizny zanikowe przyjmują różne kształty i mają zróżnicowaną powierzchnię, w każdym przypadku mają postać zagłębień odróżniających się od pozostałych, sąsiednich struktur skóry.
W jaki sposób powstają blizny wklęsłe?
Blizny wklęsłe powstają na skutek nieprawidłowej syntezy struktury odrastającej tkanki. Wcześniej dochodzi natomiast do rozerwania włókien kolagenowych, które po okresie rekonwalescencji nie wracają do swojej pierwotnej postaci. Proces, w którym powstają blizny zanikowe zachodzi w głębszej warstwie skóry.
Na skutek jakich wydarzeń pojawiają się blizny wklęsłe? Najczęściej za ich powstawanie odpowiedzialne są silne zmiany trądzikowe, przebyta ospa, jak również cesarskie cięcie. Blizny zanikowe często występują na odsłanianych partiach ciała, w tym również twarzy. Z tego względu osobom, które je posiadają zdecydowanie zależy na redukcji ich widoczności.
Blizny wklęsłe – jak je leczyć? Domowe sposoby
O tym, czy blizny wklęsłe wystąpią po zabiegu, trądziku lub przebytej chorobie, a także jak duża będzie ich głębokość, decyduje między innymi pielęgnacja skóry już od początku rekonwalescencji. Wiele w tej kwestii można zdziałać samodzielnie w domu, przy użyciu specjalnych lub nawet naturalnych preparatów.
Jednym z dobrych sposobów, szczególnie na płytkie blizny zanikowe jest krem z masą perłową. Preparat wspomaga bowiem metabolizm komórek tworzących skórę, a jednocześnie zapewnia jej wygładzenie i rozjaśnienie, co redukuje widoczność niechcianych blizn. Dostępne w drogeriach i aptekach maści zawierające allantoinę oraz heparynę wykazują właściwości przeciwobrzękowe i regeneracyjne.
Naturalne sposoby na blizny wklęsłe to również wyciąg z cebuli o podobnych własnościach. Należy jednak pamiętać, by kurację wspomnianymi preparatami rozpocząć, gdy blizny są jeszcze świeże, a także stosować je regularnie, nawet kilka razy w ciągu dnia.
Usuwanie blizn wklęsłych – czy można je trwale usunąć? Profesjonalne sposoby
Blizny zanikowe, podobnie jak wszystkie inne rodzaje blizn stanowią raczej „pamiątkę” na całe życie i nie da się usunąć ich w stu procentach. Istnieją jednak profesjonalne metody leczenia, które sprawiają, że blizny stają się niewidoczne.
Co pacjenci mają do dyspozycji? Świetną metodę walki z bliznami stanowi zastosowanie silikonu, który zmiękcza, wygładza i wspiera zanikanie blizn. Po urazach warto rozważyć zakup plastrów silikonowych. Z kolei na blizny wklęsłe powstałe na skutek trądziku z oczywistych względów lepiej sprawdzi się żel zawierający silikon. Dobry produkt nie powinien pozostawiać na twarzy tłustego śladu, a jednocześnie powinien ją rozjaśniać.
Obecnie, aby redukować blizny wklęsłe stosuje się również specjalistyczne zabiegi. Mezoterapia polega na wykonywaniu niewielkich nakłuć i wpuszczaniu pod skórę substancji regenerujących i odżywczych. Pacjenci mogą również zdecydować się na terapię laserem, która jest jednak nieprzyjemna i wymaga przynajmniej kilku comiesięcznych powtórzeń.