Skip to main content

Blizny, chociaż najczęściej nie mają najmniejszego wpływu na nasze zdrowie, powodują poczucie dyskomfortu, szczególnie w przypadku, gdy są bardzo widoczne, a jednocześnie znajdują się w eksponowanych miejscach ciała.

Mimo, że w przypadku poważniejszych ran i zmian skórnych nie da się uniknąć blizn, odpowiednie postępowanie z bliznami pozwoli znacząco zredukować ich widoczność. – Przedstawiamy garść faktów na temat powstawania blizn na skórze, a przede wszystkim rodzajów w blizn w podziale ze względu na przyczyny ich powstawania oraz strukturę.

Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu blizn?

Dwie osoby, które spotkał ten sam uraz lub przeszły identyczny zabieg operacyjny mogą w ich wyniku uzyskać odmienne, mniej lub bardziej widoczne zmiany na skórze. Aby wyjaśnić to zjawisko, warto odwołać się do czynników, które sprzyjają powstawaniu blizn. Jednym z nich są naturalne predyspozycje, związane ze zdolnością skóry do regeneracji. Z tego powodu u niektórych osób blizny pojawią się nawet po drobnym skaleczeniu, u innych zaś poważniejszy uraz nie skończy się widocznymi bliznami.

Duże znaczenie w kontekście powstawania blizn na ludzkiej skórze, zwłaszcza po zabiegach chirurgicznych ma proces gojenia się rany. Bliznom sprzyjają wówczas czynniki takie jak zakażenie, czy rozejście się złączonych szwem tkanek. Ale to nie jedyne czynniki sprzyjające powstawaniu i widoczności blizn.

Często zapominamy, że blizny pojawiają się również na skutek wystąpienia drobnych ranek, spowodowanych choćby zmianami trądzikowymi. Bagatelizując sprawę zapominamy o ich prawidłowym oczyszczaniu. Powstałe w ten sposób przebarwienia skóry okazują się jednak trwałe obniżając jej atrakcyjność

Rodzaje blizn ze względu na przyczynę powstania

Ze względu na przyczynę powstawania wyróżniamy kilka rodzajów blizn. Oprócz opisanych już blizn trądzikowych istnieją między innymi blizny po oparzeniach. Zwykle charakteryzują się one ciemnym lub jasnym przebarwieniem, a przede wszystkim nieregularną strukturą, co znacznie pogarsza efekt wizualny.

Blizny związane z urazami możemy podzielić na pooperacyjne oraz powypadkowe, jednak zasada ich powstawania jest identyczna. Im skóra bardziej się rozstępuje, tym blizna bez odpowiedniego leczenia będzie później bardziej widoczna.

Rodzaje blizn ze względu na strukturę

Blizny możemy podzielić również ze względu na ich strukturę, która jest zresztą nieodłącznie związana ze sposobem ich powstawania. Blizny zwykłe pojawiają się na skutek ran pourazowych i pooperacyjnych, a ich cechą charakterystyczną jest nawet kilkumiesięczny czas formowania się przebarwienia.

Inny rodzaj blizn to blizny przerosłe. Stanowią one efekt nieprawidłowego gojenia się rany, na przykład na skutek zakażenia lub rozstąpienia się zszytych tkanek. Odznaczają się one twardą strukturą i zazwyczaj w odróżnieniu od blizn zwykłych, są o wiele szersze.

Bliznowce, które tworzą się ponad poziomem skóry stanowią powikłanie wynikające z predyspozycji. Ich cechą charakterystyczną jest wypukłość i silne przebarwienia – zwykle różowy kolor.

Odwiedzaj serwis, by wiedzieć więcej na temat powstawania i walki z bliznami

Wiele interesujących informacji o bliznach znajduje się w artykułach i poradnikach dostępnych w serwisie. Zgromadzona tu wiedza dotyczy nie tylko sposobu ich powstawania i klasyfikacji, ale również skutecznych metod walki z widocznymi bliznami, których jest bardzo wiele. Odwiedzaj regularnie serwis, by skutecznie walczyć z problemem blizn.