Blizny są bardzo wrażliwe na promienie słoneczne. Z tego powodu latem należy szczególnie zadbać o ich ochronę przed negatywnym działaniem promieniowania UV.
Sezon urlopowy w pełni. Chętnie wykorzystujemy ten czas, by w ciepłe dni zażyć kąpieli słonecznych i opalić naszą skórę. W okresie letnim warto jednak zachować ostrożność, szczególnie jeśli posiadamy blizny w narażonych na ekspozycję partiach ciała. Promienie słoneczne mają negatywny wpływ na ich gojenie, a długotrwała ekspozycja na słońce może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi.
Spis treści
Wpływ promieniowania UV na blizny
W pierwszej kolejności trzeba wiedzieć, że w przeciwieństwie do nas, nasz organizm nie lubi opalania. Nasze ciało zaczyna produkować melaninę, która chroni głębsze warstwy skóry przed uszkodzeniem spowodowanym promieniowaniem ultrafioletowym. Jest to nic innego jak jego reakcja obronna na promieniowanie UV.
Niestety, długotrwała ekspozycja naszej skóry na słońcu przyśpiesza proces starzenia się skóry, a także odpowiada za podrażnienia i trudne do usunięcia zmiany pigmentacyjne. Najbardziej narażone na szkodliwe działanie słońca są obszary ciała pokryte znamionami i bliznami. Nadmierne opalanie może doprowadzić do trwałego przebarwienia blizn, a w najgorszym wypadku także do powstania nowotworów, takich jak czerniak złośliwy.
Opalanie blizn – fakty i mity
Istnieje przekonanie, że opalanie blizny zmniejszy jej widoczność, dzięki temu, że przybierze ona kolor pozostałych zdrowych partii skóry. Należy jasno powiedzieć, że działania takie są nie tylko bezcelowe, lecz także skrajnie niebezpieczne. Po pierwsze blizny nie posiadają komórek produkujących melaninę, a zatem ich „opalanie” przyniesie tylko skutek odwrotny do zamierzonego – na tle brązowej skóry staną się jeszcze bardziej widoczne.
Po drugie działanie promieni UV pobudza szereg reakcji zapalnych, a w organizmie wzrasta wtedy ilość metaloproteinaz, czyli enzymów zdolnych do trawienia kolagenu. Może to doprowadzić do zaburzeń gojenia, skutkujących trwałym przebarwieniem blizny, a także jej pogrubieniem.
Jak chronić bliznę przed promieniowaniem UV?
Blizny, szczególnie świeże, są mocno narażone na działanie promieni ultrafioletowych. Według zaleceń dermatologów, w pierwszym etapie gojenia się rany i powstawania blizny, powinniśmy chronić naszą skórę przed ekspozycją na światło. Dobrze jest wtedy ukryć ją pod ubraniem lub, jeśli blizna występuje na twarzy, nosić nakrycia głowy z daszkiem lub dużym rondem.
Jednak także starsze blizny nie powinny być wystawiane na promieniowanie UV. Oczywiście latem ciężko jest uniknąć słońca, ale dobrze w miarę możliwości ograniczyć wychodzenie na zewnątrz w okresie największego nasilenia, czyli pomiędzy godziną 11 a 15.
Środki wspomagające leczenie blizn
Leczenie blizn należy wspomagać specjalnymi środkami, np. żelami silikonowymi. W okresie letnim dobrze w tym celu wykorzystać Sutricon UV Protect SPF 35, czyli silikonowy żel do pielęgnacji blizn z filtrem przeciwsłonecznym. Jest to produkt nadający się do pielęgnacji wszystkich rodzajów blizn, przeznaczony do stosowania na narażone na ekspozycję słoneczną partie ciała.
Sutricon UV Protect po wyschnięciu tworzy na powierzchni skóry elastyczną, niewidoczną powłokę, która utrzymuje odpowiedni stopień nawilżenia i chroni bliznę przed czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo pozostawia efekt matowego wykończenia, co jest szczególnie ważne w okolicach twarzy. Stosując żel silikonowy, należy pamiętać, by zaaplikować go najpóźniej 20 minut przed ekspozycją na promienie słoneczne, a następnie powtarzać tę czynność co kilka godzin.
Stosowanie żeli silikonowych z filtrem UV pozwoli cieszyć się latem bez narażania na komplikacje zdrowotne i negatywne skutki promieniowania słonecznego.